Употреба речи источњачке у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

измењене под утицајем Корана и ислама, под утицајем менталитета друштвеног реда који је господарио и под утицајем источњачке културе.

Међу тим утицајима има их који датирају из турског доба и ми смо их означили као утицаје турско-источњачке цивилизације. Међу западним Јужним Словенима су мухамедански Динарци, прихвативши ислам и угледајући се на Турке,

Зато су неки трагови турско-источњачке цивилизације међу западним Јужним Словенима многобројнији у Босни и Херцеговини и у бившем новопазарском санџаку него

Динарци су и на овај начин примили велики број турских речи. Поменули смо турско-источњачке мелодије, које су међу њима постале популарне, као и утицај „к̕смета“.

има код њих неких трагова византијске цивилизације нарочито из ВИИ до Х века, као и неких једва видних преостатака источњачке цивилизације.

Све женске носе шалваре. Ретко излазе из куће и баште, нарочито девојке. Оне везу турско-источњачке шаре на кошуљама и на рупцима, сматрајући народне, геометријске облике за простачке.

Често се у овим песмама осећају утицаји источњачке чулности: Ти ћеш поминиш крај мене, со ће ми легниш до мене Стамено, лелеј, поље шарено, изгореф јагње за тебе, дури

Стари обичаји ишчезавају и са њима и последњи остаци старе балканске и турско-источњачке цивилизације. Шумадијска ношња од црног сукна продрла је чак до долине Тополке и Бабуне код Велеса.

Живели су у чифчијским селима. На целокупном становништву се осећају утицаји византијске и турско-источњачке цивилизације. Пре ослобођења је оно било умногоме појелињено.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

утицајем босанске љубавне поезије и немачких романтичара оријенталиста, он је у своју поезију унео много Истока, источњачке мотиве, турски речник.

Друга збирка приповедака су му источњачке Рамазанске вечери (Сарајево, 1898). Од хумористичких ствари најважнији су му Листићи (Београд, 1890), »роман једног

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

И туда су, можда, источњачке паше На челима војске, к’о бујица плаха, На хатима бесним испод сјајне аше, Полазиле у бој у име Алаха.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

И зато се без часка предаха вртио, кретао, копрцао — жива прегршт уцрваног немира. Нека врста источњачке Танталове муке и Сизифова посла у исти мах. А можда би се о томе могла лијепо написати и сасвим модерна прича.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

преводе и адаптације поезије разних народа Запада и Истока, где се посебним квалитетом издвајају прилози из удаљене, источњачке, и блиске, мађарске поезије, затим на многе листове и часописе које је издавао и уређивао, на учешће у културном и

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности