Употреба речи италију у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Како Турци Цариградом обладаше, сви учени Греци разбегоше се који у Италију који у Францију, и затим она славна Греција, мати мудрости и свију наука, назва се „туркобарбара Греција.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Димитрија и најмлађега Симу, који је у Ћесарији учио војену академију и био кадет, а после са ћесарском војском ишао у Италију (он је 1813. године постао војвода).

Црњански, Милош - Сеобе 2

Росија се била, за те несретнике, претворила – како неко рече – у Италију, плаву, сунчану, топлу. У њихову фатаморгану.

росијски инџилири граде, према плану грофа Растрели, Италијана, који је био дошао у Росију, а желео да оствари неку Италију, у снегу.

А над тим светлуцањем, издалека, плавело се небо тога дана, тако плаво, као да се Росија у Италију претвара. Костјурин је мирно одстајао читање записника, протокола, и спискова, нових формација, са пописом броја

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Пошто је престала млетачка управа већина се иселила у Италију. Али се је млетачки дијалекат, лінгуа франца, одржао на целом јадранском приморју, док се у Дубровнику претпостављао

Тако су се нпр. 1453. год., после неуспешне побуне против Млечића, Грбљани исељавали у Италију. Има бокељских досељеника у ниској Херцеговини, нарочито у Шуми, Површи и Зупцима, затим у Црној Гори.

Исто тако није занемарена ни талијанска књижевност ренесанса. Богате су породице слале децу у Италију на школовање, нарочито у Флоренцију и у Болоњу (доцније, у XВИИИ веку, у Саламанку и на Сорбону).

Црњански, Милош - Сеобе 1

Мотао се и пре на Рајни; малне изгуби главу у једној сечи, при утоци Дунава; послаше га затим у Италију, мада га брат ожени, мада је имао децу, мада није ни желео, ни искао, да иде.

и друга ћерчица беше родила и кад се на детету отворише неки чиреви, он се јави брату, који је полазио са војницима у Италију. Дошао им је у Беч, где се беху сместили у једној ниској малој гостиони, иза једног воћњака.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

године у Модри, Карловцима, Пожуну. 1779. упозна се у Трсту са једним руским архимандритом, и са њим у друштву прође Италију, и из Ливорна морем отиде на грчко острво Хиос, где је као учитељ талијанског језика остао скоро годину дана, до 1780.

Са заштеђеним новцем иде у Трст, ту даје лекције и штампа своје књиге. И ту не остаје, но обилази Италију и плови по Средоземном и Црном мору.

закључује са Србима уговор о ослобођењу Босне и Херцеговине. 1850. се разболи, ради лека оде у Италију, где у Напуљу проведе зиму. Тешко оболео врати се на Цетиње и умре 19. октобра 1851. КАРАКТЕР.

1851, због листа Шумадинке који је покренуо, дође у сукоб са влашћу, и, добивши одсуство, оде у Италију и Француску. До 1857. служио је у Министарству просвете и унутрашњих дела. 1857. био је на Цетињу; 1858.

XИX романтизам је захватио све европске земље, из Скандинавије и Немачке прешао је на латинске земље Француску и Италију, па и на словенске. Аустријским Словенима, па и Србима, романтизам, као и рационализам, дошао је из немачких извора.

И природно се помислило и на једну заједничку организацију. По угледу на немачки Тугендбунд и на талијанску Младу Италију оснива се свечано, 1866, у Новом Саду савез »Младога Српства«, Уједињена омладина српска.

Амнестован 1840, врати се у Италију, дође до завичаја, на гроб својих родитеља, потом се настани у Млецима, обилно радећи на књижевности.

Као адвокат у Новом Саду живео је од 1872. до 1874. Ради опорављања порушенога здравља путовао је 1874. у Италију, у Напуљ. Умро је у Новом Саду 19. фебруара 1875. Српски романтизам слабо је обделавао комедију, и од Јована Ст.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

после судија, прича госн Суле који је читаву ствар гледао рођеним очима, пита га: „Оптужени, пита, зашто сте бежали у Италију?“ — а он, пажи шта му одговара: „Мајке ми, госн судија, каже, чисто зезање! На часну реч!

У ствари да остави, ако може, коске у родној земљи. Нормално, пустили га, није више страшно ако човек путује у Италију, тако рећи, напредовала ствар! Уђе тако тај сироти излапели тип у Југославијицу, мањи од маковог зрна.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Тај Зубранић, чист Хрват са острва Крка, из Башке, био се толико одушевио у оно време за Италију, да је у рупици капута носио савојску звезду.

Лично сам Бенешића видео тек при мом одласку у Италију, у његовој канцеларији, на Гричу. Кад сам ушао код њега, у ратној опреми аустријског официра, за тренутак ућутао је.

Полазим специјалним, официрским возом из Пеште у Италију. По чину, у вагону, најмлађи сам, али разговор са једном младом девојком под прозором, који се чује, поправља међу

Он прегледа моја документа и смеје се мом излету у Италију. Размешта ме у једну чету, којом командује један мој друг из Темишвара, са којим смо се играли у детињству (Рајтер

* Почетком септембра, године 1918, опет сам додељен у батаљон који одлази у Италију. У чету коју води мој друг из детињства, кога сам мало пре поменуо.

Батаљон, дакле, кроз три дана одлази у Италију без мене. Ја стојим пред кафаном, код моста на Дунаву, и посматрам како младе жене трче за својим мужевима и деца

Како сам се весело насмејао онима који, код нас, мрзе Италију, и деру се против ње! Зна ли се где је било тежиште маџарског питања пре недељу дана? У Риму.

код нас дречи против њега, А да не беше њега, крај свих енглеских блокада, данас бисмо имали, за вратом, једну одморну Италију, богату, и још више уображену.

После је дошла у Италију она коју сам узео за жену, па сам се са њом настанио у оном хотелу у Фиезоле, који, као балкон, посматра, Фиоренцу.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

изљубимо се и желећи да се опет видимо (како смо се на пет година потом и видли, кроме неких од официра који су у Италију прешли били) и тако растанемо се.

заједно о својем трошку у Гер|манију у којуни буд университет послати, а потом и пут један у Францију, Инглитеру и Италију учинити.

свом месту, у боље време за ме није у њега могао доћи господин Варлаам, росијски архимандрит, с намеренијем за поћи у Италију. Обештава ми платити да пођем с њим и да га поучим [и]талијански.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Тим је почео већ пре двадесетак година када је после смрти свога учитеља Сократа пошао у јужну Италију, дошао онде у везу са Питагорејцима и стигао у Сиракузу.

„Видех цара први пут у животу кад учини свој први поход у Италију; убрзо иза тога постадох његов лични лекар и астролог. Налажах се без престанка у његовој близини и упознах га изблиза.

„Кад стигоше Арабљани у јужну Италију, донесоше онамо плодове своје науке и у Салерно. Ту сазнадох и ја о учености њиховој“.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Након неколико јачих сукоба, дјед је био погнуо главу и приволио да пођем на музичке студије у Италију. За собом сам имао неколико мјесеци одлежаних у плућном санаторију.

Зажелела је да оставимо санаториј. Пустили су нас без противљења. Сишли смо у Италију, у мало мјестанце у низини. Ту је била задовољна. Болест се, међутим, брзо развијала, као с неким страсним заносом.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Био је мој први и најбољи учитељ историје. Млађи људи причали су доживљаје из аустријских похода на Италију, славећи људе из Идвора у тамошњим борбама. Нарочито се много причало о битци код Кустоце године 1866.

И тако, они су “дошли, видели и победили.“ Једна од Џексонових сестара отишла је тог лета у Италију, а ја сам пошао за њом. Када се враћала тамо проведе део лета, а ја сам јој се опет придружио.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Бежи, богати! Кад сам сутрадан стигао на Крф, на то су ми прво скренули пажњу... Уосталом, био сам на путу за Италију и Француску и што бих се излагао опасности још одмах на почетку... Полако, доћи ће ред и на женске. — А-ха!... То, то!

Чуо сам одмах да је немачки сумарен торпиљирао скоро један брод, који је пловио за Италију, а на њему су били наши официри и војници... Право да вам кажем, та ме је вест поразила...

Нама је препоручено да истога дана, по могућству првим возом, напустимо Италију, како нам догађаји не би онемогућили одлазак.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Ал’ не у Италију... господару, не! И проклет богдô, проклет сваки тај! Ко би онамо ишô — презирућ Рођеног брата сузу, уздисај; Да

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Друге године, Бранку се насмешила срећа, добио награду за темат, помогао му мало и Павле, и он је отпутовао у Италију на три и по месеца. Вратио се тек колико да се види с Павлом, да поразговарају, и опет се разиђу.

Марко је при рођењу свакога сина чинио завештања. Школовао је своју децу, путовао с њима у два маха у Италију, претплаћивао их на књиге и листове. Новинâ је у кући Марковој било више него у варошкој читаоници.

Тражио је новац од Лексе, и претио јој ако не набави онолико колико њему треба за одлазак у Италију. — Тамо ћу видети фреске и тамо ми је и девојка. — Добио је други тежак напад, и пао у постељу.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности