Употреба речи кади у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

А овај капетан јок! У њега су послеподне, особито лети, прозори отворени, на столу мора бити цвећа; зими кади се измирном или шећером... милина ти ући.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Тице гавранови довикују Кулиновој кади: Хе иде ти Кулин-капетане, Нити иде нити му се надај, Нит̓ се надај нити га погледај; Храни сина па шаљи на војску

Африка

Фелефенг Ве Тулона. Четврта песма. Амару Туломте Келе Са дијандио Ба Со Кади Кадоло уло Мандила. Ке не ме дјандор да. И бота манса Корнор манса Канда. Ун фака Дјадјор.

Црњански, Милош - Сеобе 2

од оног шмокљана, њеног оца, па се и она сад успија, и покушава, да мужа претвори у ђакона, који ће да пред њом кади, као да су жене сишле са неба. Има њен муж и других брига. Он своје бриге зна, њему друга жена не треба.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Посао је добро ишао, „црних банака” било је тма. Он је те банке држао у једном јаком зиданом лагуму, у кади и у бурету. И за времена проснило му се да банке дуго не држи, јер ће пасти. И сан се испунио.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

“ У Хомољу, породиља се кади разним травама три пута на дан. На Тимоку, породиљу каде ивањданском травом и перјем од пилета „мратинчета“, тамјаном

У Хомољу, када се у селу појаве вештице, мајка заштите ради кади кућу катраном а своју децу, пред спавање, нагарави чађу по челу.

Зато се њиме пред спавање кади соба у којој пребива нејако дете. Будући да се вештица плаши ватре, породиља и дете на Косову спавају поред огњишта на

религијске дужности, односно он као глава породице општи са прецима — заштитницима задруге; он служи на слави и кади укућане тамњаном. Када се задругари моле Богу, каже Вук, „он почиње и свршује“.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

Разговарају се, чекају попа да пресече колач. Дође и поп. Сви стоје гологлави, он чита, кади, они метанишу, крсте се. Пресече се колач и онда настаје слава. Почну здравице. Чорба се по трипут поједе.

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

сретне на висина' с ваздусима виши сила, те се стану отимати, наваљују, ревене се, ко ће да га пре однесе, да звездану кади Ногу његовом и њином богу: — Тако мене звуци ломе у живоме срцу моме, из недара да га носе, једни маме, други

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Смаже га одједном, без по муке, О лишће отре златне руке. (А онај Јаков се, и даље, брчка у кади И прави мехуриће на дугој бради.) У пустим улицама, после тога, Нигде се не чује Људска нога.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Опојан мирис чудних рузмарина! И док парк овај тежак мирис кади, Видим, све више, да је све то гробље, Хумка до хумке, које време гради, Под којим лежи оковано робље Вечитим

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

“ ...Сја сунце, златно к'о класје што доздре; Бик риче испод јела стогодишњих, И јутро кади димом јаке ноздре... А.

Ћипико, Иво - Приповетке

Пред светим кипом жупник и певачи певају свечеву песму, а један клапац, у беломе оделу, иде унатрашке и кади свеца сребрним кадиоником.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Но тај човек нагнао његову попадију да напуни кадионицу жара и тамњана, па да пође испред њега и кади око сметлишта у дворишту, које је он трипут обишао, мрмо– лећи неке речи тобоже да га освети.

Петровић, Растко - АФРИКА

Фелефенг Ве Тулона. Четврта песма. Амару Туломте Келе Са дијандио Ба Со Кади Кадоло уло Мандила. Ке не ме дјандор да. И бота манса Корнор манса Канда. Ун фака Дјадјор.

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

часи, — мили загрљаји — Речи песме, — уздисаји, нади, Љубав, вера — а вера се сјаји — Кад’јоница младости их кади.

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

И док гробове прва јесен кади, Јаблани шуме, дудови и смокве, Као да виде још крваве локве, Значајним шумом што у срца сади Свечану збиљу.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

и Хандw. ДА, 3, 1490 и ЗВВ, 8, 61). Понекад се б. т. само кади болесник, а никако се не кува (СЕЗ, 14, 68). Нарочиту снагу има б. т. убрана на Ивањдан (ібід., 67).

(СЕЗ, 7, 75; 19, 241; Браство, 9—10, 442). Њиме се кити софра о задушној суботи (СЕЗ, 19, 29); кади се мртвачка жртва приликом »пуштања воде« о Великом четвртку (іб.

Од м. беже и вештице, и стога се чељад, ако дође у опасност од вештице, кади м. гранчицама (ЗНЖОЈС, 13, 307). Ако у кућу где има деце уђе какво сумњиво чељаде, треба децу после накадити божићном

туца се и привија код крајника у гушобоље (СЕЗ, 40, 126; 231). Кога боли глава, или има веће поремећаје у мозгу, кади се и пари врелом водом у којој су скуване жиле од м. (ГЗМ, 6, 1894, 801). Зејтин од м.

Уочи Ђурђевдана посипају м. по говедима, да би их сачували од чинилаца (ГЗМ, 6, 1894, 660). Маховином са граба кади се од урока, плача и страве (С. Тројановић, Ватра, 188).

‹ГНЧ, 34, 1921, 265 ид; 286›) виљушку и кашику (СЕЗ, 7, 43). Кад се сврши свадба, пред разлазак сватова, стари сват кади софру босиљком и п. (»од шале«?

у сва четири собна угла (ЗНЖОЈС, 13, 307). Где има мале деце, ту се пред спавање кади соба т. (»да се деца не би у сну плашила«, СЕЗ, 14, 19).

Он се издашно употребљује и у цркви, и не изостаје ни из једног обреда црквеног. Т. се кади мртвачка жртва (нпр. СЕЗ, 19, 41; 254), хаљине које остају иза мртваца и које се после дају сиротињи (СЕЗ, 16, 254),

Даље, т. се кади жртвено јагње о Ђурђевдану, пре но што ће да буде заклано (СЕЗ, 16, 137), и (стока) пред почетак опште муже (СЕЗ, 19,

, 45) итд. Т. се кади и приликом усвајања (иб., 269), приликом усељавања у нову кућу (иб., 276), када се на непознатог злочинца јавно и

) даје се коњима помало истуцаног т. да не болују од текневеза (СЕЗ, 19, 37). Т. се кади и приликом магичног »отварања« болесника (иб., 264; 266). ТАТУЛА Стецхапфел (датура ѕтрамоніум).

). Не бележе је ни Шулек ни Симоновић (ни РСА). У Ресави (у Црквенцу) породиља се ради лакшег порођаја кади брзородицом: »сасушену траву ставе на жар у суд, а породиљу поставе да стоји раширених ногу изнад суда« (ГЕМ, 28—29,

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Поклоник музе, ради ње Мамона који кади, Све што је скромно гони, све, Кресиду од ње гради. И тако чува Ментор луд, Теолог с важним видом, Талије српске ведру

Станковић, Борисав - ТАШАНА

Улази Стана, уноси све што треба: свећу, кадионицу и жар, тањир са водом и босиљком. МИРОН (кади. Затим »Благословен Бог наш«... и чита нечујно.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

председник конзисторије, а онај што игра Краљевића Марка и размахује буздованом мора да је ђакон, јер и наш ђакон тако кади о служби као да му је буздован у руци.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

Осана во вишњих!''... Сја сунце, златно кô класје кад доздре; Бик риче испод јела стогодишњих, и јутро кади димом јаке ноздре... 1911. БАЈКА Лежô сам на жалу.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

за врат до рамена, истрже му главу из рамена; па увати Бећирагиницу, па потеже клинце из њедара, удара их под ноктове кади: док јој пола клина ударио, и душу је, кучка, испустила; њој говори Мали Радојица: „Нека знадеш, Бећирагинице, да

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности