Употреба речи казивали у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

— Како су ми после казивали отац и мати, ја сам се запопио у половини моје шеснаесте године. Заиста морао сам врло млад бити, јер кад су ме хтели

” Поведу и̓ на погубленије, и као што су ми после тога млоги и Срби и Турци казивали, мој је отац сасвим при себи био, аки би на пир вођен био, и слободним гласом викне: „Фочићу, Фочићу, не молим те за

би га слободили, говорили: да цар није против нас, него да је цар с нама противу дахија, тако смо и људма с оне стране казивали, тако су они и веровали, и отуд се то увукло у историју. Кад смо Грабовцу дошли, хтедоше да запале хан тј.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

— А јеси ли их ти видео? — упита Радан. — Нисам ја, али су ми казивали баш људи који су гледали... Еле, тако се, уз пиће осуше приче све страшније и страшније.

Еле све су казали како је било. И свак им је давао за право. Чак су то казивали људи и у механи пред Трпком. Али ћир Трпко никако није хтео признати да се тако грдно преварио.

о Сави Савановићу и о зарошкој воденици, и куну се свим чудима на свету да је све тако било и да су им стари тако казивали.

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

ЈАЊА: О, шкиљи, оћиш да ми плашиш! Не си плаши Јања, море, не! ЈУЦА: Ви сте при просидби казивали да сте капиталист од сто хиљади форинти, а сад кажете да не можете један шешир да купите. То је очевидна превара.

Идем као мајстор Глишина жена. А, нећемо ми тако! Има Јања новаца. Казивали су мени. КАТИЦА: То је истина да он има новаца, али кад му је таква нарав.

Поповић, Јован Стерија - ЖЕНИДБА И УДАДБА

Најмио човека да лаже за њега. МУЖ: Лагали су они који су казивали: „Све је њено и Божије, новци су готови“, докле нису преварили, па после ни честите постеље.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

То се тако по царевој заповијести и учини, механе поставе на главне друмове и сваког путника питали би и за то казивали му.

Поповић, Јован Стерија - ЗЛА ЖЕНА

СУЛТАНА: Угурсуз! У свачем ме мора једити... Кажу људи да млого на мене наличиш. ПЕЛА: Тако су и мени казивали. СУЛТАНА: Оди да видим. (Повуче је к огледалу.) Заиста,... хм! (Љути се.) Сваки ђаво на моју главу.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

„Која те срећа доноси, Ђуко? Јеси ли знала да смо овде?“ упита Милић. „Знала, богме! Казивали ми јутрос наки наши људи. Ха!“ рече баба, показујући на мртве, „ти ће момци да чувају без измјене стражу за Заслапу.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

То се тако по царевој заповјести и учини, механе поставе на главне друмове и сваког путника питали би и за то казивали му.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Грађани Хиоци, који су почти сви купци богати, имаду своје башче и у њима лепше домове него у граду. Казивали су ми да само од лимуна и поморанџи пол милиона пјастри има ови остров до[х]отка, које свуда с корабљи, а највише у

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Стари људи виђали су ноћу како светли под жбуновима и дебелим дрвећем. Неки су казивали да у глуво доба по утринама из земље излећу златне пчеле.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

То се тако по царевој заповијести и учини, механе поставе на главне друмове и сваког путника питали би и за то казивали му.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

Увијек су им стизале око поноћи у глуво доба. Тако су барем они говорили и народу казивали. Ко им је то доносио, ја вам ни данас не знам казати. На моју душу, не знам, браћо!

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Његови веслачи, рибари испоставили су се, наиме, као врсни певачи, и у доколици "за време минути" казивали му бугарштице: "... Сарбским начином....

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Научили смо их тако да би нас и усред ноћи могао пробудити и ми би их наизуст казивали. Ја и дан-данас, после толиког низа година, памтим од речи до речи поједине мудре закључке нашега професора историје.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

— каже Вук Караџић — „ни од кога тако по реду нисам могао чути као од њега, а и они од којих сам је слушао — сви су ми казивали да су је на Делиграду чули од њега и да ју је он онде често певао Петру Добрњцу“. Сем тога, у Лозници 1807.

5 Поводом израза ситна књига каже В. Јовановић: „Гуслари који су народне песме казивали, и онда кад нису били слепи, нису знали ни читати ни писати.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности