Употреба речи карактерише у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

И седоше да се одморе... 9. ОЧАЈНА БОРБА — „Ко ти ископа око?” — „Брат”. — „Зато је тако дубоко!” Ништа лепше не карактерише нашу љуту борбу у првом устанку од ове пословице народне.

Африка

Гувернерова палата доминира тим вртом, пространим пропланцима и широким стазама; ничега што карактерише једну варош: ниједног дућана и ниједне кафане.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Према облику заменице што овај је језик подељен на штокавски и чакавски дијалекат и сматрало се да штокавски дијалекат карактерише Србе, а да је чакавски својствен Хрватима; данас се зна да се Срби не могу оделити од Хрвата на тај начин.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Ови обреди пружају неопходну оријентацију у периодима које карактерише пометња, дезоријентација; они, дакле, отклањају неред и успостављају виши ред.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Оно што нарочито карактерише Ту нову српску књижевност, то је што је самостална творевина, без традиција, потпуно независан организам.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Сиже који се обрађује, начин на који се он излаже, композиција дела, сугестивност причања, све оно што карактерише једну креацију. Приђемо ли с те стране нашој народној причи, наша љубав за њу наићи ће на не мала изненађења.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Ону сурвава у пако а ову диже у небо. Повлачи паралелу између једне и друге, и карактерише поједине личности из обе, а том приликом је натрпао сијасет епитета и показао да је у Историји код своје куће.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

на општи однос између поезије и језика (као њеног медијума) који истичу модерне теорије песништва, него на појаву која карактерише српску културу.

Стојанка, прво, сликовито карактерише своје синове из двостране перспективе, из митсконационалне и исконскомајчинске: Јооој, три года српска у мом

Није нимало случајно што се уношење у стих тзв. дијалошке речи увек карактерише као прозаизација, као што, с друге стране, није случајно што се истицање само једног слоја у речима и строжа

једног слоја у речима и строжа организација говорнога низа само на основу тога издвојеног слоја исто тако редовито карактерише као поетизација прозног ткива.

Зато о томе односу толико и говоримо: у Попиној се песми само на изразитији начин збива оно што карактерише поетско стварање уопште и актуелизује однос између природнојезичкога и књижевнога система.

ако је тако, онда се лако може изнети тврдња да данашња употреба речи, онај скуп могућности комбиновања који је данас карактерише, почива на целоме низу ранијих кршења забрана.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

речено, приповедање у Дневнику и Сеобама нема за роман карактеристичну диференцираност, заправо рељефност; напротив, карактерише га непрекидно лирско варирање и преливање из описа у опис.

Најпре, зависно од облика приповедања, писац бира најмање између три могућности при карактерисању лика: или га карактерише помоћу туђег говора, или уз повремено упућивање на његов говор, или му допушта да сам говори.

Петровић, Растко - АФРИКА

Гувернерова палата доминира тим вртом, пространим пропланцима и широким стазама; ничега што карактерише једну варош: ниједног дућана и ниједне кафане.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

000 стихова, док то ни близу није све што је он објавио? Књига је његова чворнаста прем и наказна, — како је карактерише сам песник, али је одиста непроучена, а незаслужено таква. И ђаче ће видети да је Пачић петраркист (још увек!).

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

"Витез Јанко, познат целом свету по својим славним делима у Далмацији", како га карактерише њему савремени немачки историчар, заиста је био у цариградској тамници и избавивши се бекством вратио се у своју кулу

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Уопште гледано, другу половину 19. века карактерише већи број часописа намењених деци школског узраста (Дечји пријатељ покренут је у Земуну 1875, Радован у Новом Саду

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У развитку епске поезије уочене су три етапе. Прву етапу карактерише широка, слободна импровизација у народној маси; тада „нема никаквих постојаних форми, песме се непрекидно мењају“.

Другу етапу карактерише постојање појединих песама које се понављају, углавном, у одређеном облику. Трећу етапу карактерише „сливање песама

Другу етапу карактерише постојање појединих песама које се понављају, углавном, у одређеном облику. Трећу етапу карактерише „сливање песама око једне фабуле“, постанак великог епа.

Дакле, стварност за коју се морао везати песнички лик Марка Краљевића карактерише несменљиво Турско господство. Турци су били у земљи, њихове снаге су биле неизмерне, за дуго време на промену тога

Оно што нарочито карактерише хајдуке јесте изванредна отпорност у свим приликама. Малобројни према турској сили, они су морали да се боре и памећу,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности