Употреба речи караџићевих у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

одржавани њихови црквено-народни сабори, иако су им чињене извесне сметње у књижевном развитку (забрана другог издања Караџићевих народних песама, ометање покретања једног српског листа око 1830, обустављање Сербскогъ лѣтописа 1835. године, итд.

јавља се Бранко Радичевић својим Песмама, које су не само израз једног јаког младог талента но и књижевна примена Караџићевих идеја о језику, непосредни доказ како се на »говедарском језику« даје уметност лепо неговати. 1848.

Копитар, стручан референт бечких романтичарских листова за словенске књижевности, поводом Караџићевих збирки стао је Немцима скретати пажњу на нову, оригиналну и снажну српску народну поезију.

На немачком језику остало је неколико етнографских и политичких списа Караџићевих. У немачкој збирци Реіѕен унд Лäндербеѕцхреібунген дер äлтерен унд неуеѕтен Зеіт изишао је, анонимно, 1837.

1865. Фрањо Миклошић, Огњеслав Утјешеновић и Јован Суботић, у позиву за издавање целокупних Караџићевих списа, назвали су га »другим Мојсијем« који »отвори народному духу нашему у жедној пустињи незнанства бистро врело

Навративши се 1839. у Шибеник, он се даде на поновно учење српскога језика и на читање Караџићевих збирки народних песама, а и сам почне бележити народне песме.

У његовим приповеткама гледала се драгоцена грађа за филологе, и лексикологе и сјајна примена Караџићевих назора о књижевном језику. И то је био први узрок његовог брзог и великог успеха. ОПШТИ ПРЕГЛЕД.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

7. ЗЛА СВЕКРВА: Вук Караџић ју је добио од Вука Врчевића. Објављена у посмртном издању Караџићевих народних приповедака, 1870. 8.

8. ЦАРЕВ ЗЕТ И КРИЛАТА БАБА: Први пут објављена у посмртном издању Караџићевих народних приповедака, 1870. 9. ЗЛАТНА ЈАБУКА И ДЕВЕТ ПАУНИЦА: Све као под 3. 10.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Добитак који је донела победа Караџићевих идеја био је ипак много већи. Рашчишћен је терен за спонтан, неусиљен развој књижевног језика.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности