Употреба речи каци у књижевним делима


Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Хоћеш ти да је узмеш? — Ја шта ради! Ал' кад то рече, он се збуни, обрте се каци, стаде плакати и кроз плач говорити: — Е, а како је се бата оженио? Хоћу и ја... јес'!

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— с досадом се отреса голема, прекрупна момчина, један од оних које су, чини се, правили у купусној каци па их оставили да се сами како знају сналазе у овоме тијесном свијету. — Ко ће, још ти питаш?

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

и пократку кладу, те је метне на своје место, па је покрије поњавом, па онда изиђе те се завуче у оне ствари у каци под стрехом. У неко доба пробуди се Ћосина жена па почне звати: — Ћосо, Ћосо, устани море, Угурсуз је заспао.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

90. Вид очињи. 91. Зуби. 92. Свијећа. 93. Звијезде. 94. Сјеме у лубеници. 95. Љебови у пећи. 96. Сир у каци. 97. Писмо. 98. Тиквено сјеме, и вријежа и цвијет и тикве. 99. Коса, чело, очи, уста и језик. 100. Вино у бурету.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

После их чува заједно с новцем у каци пуној пшенице што мирује у соби до магазе, у коју само он, газда, улази. Кад се симити убуђају, кришом их баца свињама.

Замирисао је црни лук и својим дахом и сасушеном земљом у белој брадици жилица. Ту, у вечитом мраку, у каци пуној пшенице, мирно бораве његови дукати. Обе руке до лаката побо је у пшеницу.

“ „Дукати нису живи. Не расту и не говоре...“ „То су твоје газдинске бриге.“ Смех је зајецао у празној каци. „Шта да радим?“ „Имаш брата.“ „Да га више ниси споменуо!“ Звекнула је каца, а мрак се комешао.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

— »Купусу је речено да је на Вртоломију (11. јуна) у врту, а на Луку (18. Х) у каци« (ЖСС, 125). Добро је да се купус сади на Цвети, јер ће најбоље успевати (СЕЗ, 19, 40); исто тако и на Ђурђевдан или

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности