Употреба речи кашиком у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Ако ти је и ова најмања велика! Ако ти је и ова најлакша тешка! Најбоље би било да копаш кашиком! За раднике су трпезу поставили насред поља, под велики дуд! Све се пуши, чиније, кутлаче!

3. Као да никад није кусао купус из порције, калајном кашиком. сад, златним ножем и виљушком, једе јаребице, кечиге, кајсије и ананас, из златних тањира!

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Док се пева и свира, слуге мењају јела и тањире. У жагору и певању, без сваке замерке, једе се виљушком, кашиком, како који хоће, стојећи, и то нико не примећава.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

⁹ У врањском Поморављу дете би, у овом случају, полагано ударили дрвеном кашиком (ложицом) по глави, да би проговорило.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

— Зашто си дошла? — прошапутао је нагнут над њено уво, док је виљушком и кашиком вешто пребацивао парчад раскомаданог фазана са послужавника на њен тањир. — Грашка? —Не, хвала...

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

С дјететом у крилу, коњокрадица гњечи кашиком удробљену средину хљеба и прича: — Е, мој драги ...како ти је оно име ...Не знаш? Ето, на прилику, Васкрсије.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

— Нека ти је срећно, ћерко, и дуговечно. У мојој кући јела си дрвеном кашиком, а у твојој сребрном, да Бог дâ. И изведоше је. Она паде. Целу ноћ није знала за себе.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ВУЧКО: Сас здравље! (Одлази.) ЉУБА: Ево, мајка. Него чувај, да се не опечеш. (Намигује на Пијаду.) СТАНИЈА (узме кашиком, дува, но кад метне у уста, ђипи и увати се руком). ЉУБА: Шта је мајка? — Шта ти је?

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

А ту се делила и храна. Огромни казани су се пушили и дебели кувар је већ наливао великом кашиком. — Сипи, сипи, мајку му, нећеш да банкротираш... — Ајде, еве да те частим. — Па увати бре коју „вештицу“...

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Али и он је, брате, хришћанин и стар човек, па зна шта је ђаконов стомак!... Бар да ми одвоји репић с којом кашиком истопљеног лука и пилава... А они други што ?... Њих не морам слушати...

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

“ На то јој кувар допусти, а она дробећи | у млеко спусти онај прстен у њега. Кад цару однесу млеко, и он га промеша кашиком, нађе прстен, те ђипи одмах и повиче: „Дајте овамо кувара!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Како дервиш први пут захвати и кусне, кувар га запали кашиком по челу. — Зашто то? — повиче дервиш, а кувар одговори: — Ето зато што једеш моје дробљење, што сам ја дробио од

Кад дервиш на то одговори: „Како ћу ја знати које је твоје дробљење кад си ти кашиком измијешао!“ кувар га удари још једанпут кашиком по челу, говорећи: — Кад ти не познајеш твога дробљења, које си сад

“ кувар га удари још једанпут кашиком по челу, говорећи: — Кад ти не познајеш твога дробљења, које си сад дробио, а како ћеш знати што бог на небу ради?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

«, СЕЗ, 14, 26), на Чисти понедеоник (да вране не би јеле к. из земље: не једе се кашиком, СЕЗ, 14, 37; жене не раде ручне радове, СЕЗ, 19, 36), на »Црни торник« — први уторник после Ђурђевдана (празнује се,

домаћин први захвати мало пасуља, па обнесе кашику око суда, просипајући помало по софри, а затим сви укућани истом кашиком ,кусну̒ пасуљ по једанпут« (ибид.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Кано курјак с кожом ваља нам плаћати. Решетом црпе воду. Ил се слађе наједеш каде сам својом руком и кашиком се закусујеш, и ли каде те други залаже? Ниједан слуга не може два господара служити.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности