Употреба речи квари у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

— Одиста. — Не може бити. — Не може ја! Још ти мени опреми онаког лудака да ми смета и квари, па опет реци »не може бити«. — Ја ти опет велим: не може бити! Онако весеље, онаки газда, онаки људи.

— Мајстор је био док се није код тебе најмио. — Јес' — прихвати спустивши чабар — а сад га ти ваљда учиш да људма квари судове. — 'Оћеш само да ти што више заради — додаде други и спусти бременицу. — Бог с вама! Окан'те се ви мене!

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Нестаде је као да је у црну земљу пропала!... Крушка се беше узјазбио... Он виде како нека невидљива рука брља и квари му његове планове. — Ама, како то неће? — Неће! — Па шта вели Иван? — Он се сад разгоропадио.

— Хоће ли и Катић тамо бити? — Не знам. Он рече да се ти тамо нађеш. — Добро. — Чини се невешт, не квари весеља! — Полази! ... Седај!... — виче старојко. Зека отрча невести и посади се с њом у кумове кочије.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

— Ја му једнако вичем: »Та имаш ли ти душе... та немој више; доста је!« А он вели: »Још мало«, па још квари. — Е, гледај ти само једне кéре неблагодарне! — рече бирташица изненађена, и оставља пеглајз у чуду. — Још он пробира!

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

И сад, због тога, Бог, као казну — а без греха родитеља лако се породица не квари — дао им таквог брата, с киме свет да се смеје.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

расте док ја падам и тупавим и крв пљујем и осећам како се сав овај мој душевни апарат пун прљаве прашине и трулежи, квари, црвља и распада кужно. Да ли је све доцкан? Јел' све умрло, што може да одоли патњи, да пркоси, времену, свему?

Африка

О, овај грдни пут на ком сам сад, који је пут кроз бескрајну катедралу, једини пут који није ружан, прашњав, који не квари предео, већ га оживљава својим трагичним црвенилом!

Црњански, Милош - Сеобе 2

је та селидба у Росију постала предмет свакидашњег разговора, у фамилији Исаковича, брак Трифунов почео је да се квари и та лепа жена кварила га је, хотимично.

Очекивао је да ће бити белаја. Вишњевски се, међутим, осмехивао, и на то. Павле му, каже, квари комбинацију, и мораће он, Вишњевски, остати, и – како је капетан изволео рећи – правити каријеру у вину.

Шевич је, међутим, скренуо био пажњу, Витковичу и Костјурину, на Исаковича, који квари друштво, и није уопште, ни пришао препонама, ни пројахао, надмен, међу друговима. Он је гласно викао име Павла.

Па, замуцкујући, додаде да су му слушкиње (а не рече Петар) рекле да жалост, и плач, матере, квари млеко и дете убија.

неколико дана, Павле је тако седео по кући, као што је његов Трифун седео и пушио, у Махали, кад му се брак почео да квари. И Павле је сад био стално у друштву својих чибука и видео се само у облаку дима.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

се кад се говори о уквареНом житу које није добро за семе, а израз побугари се кад се хоће да каже да се једна ствар квари и хаба. Бугарка је врста најпростије пшенице.

Ршумовић, Љубивоје - ЈОШ НАМ САМО АЛЕ ФАЛЕ

Школа им је дошла до гуше, тамо им деца уче да пуше! И кино их све више квари јер приказује љубавне ствари. А како их препустит’ улици, гдје је одгој дјеце на нулици?

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

ЂАКОВИЋ: Добро, 'ајде да пређемо на другу теорију. Кажите ви мени отворено ово: тај човек вама смета ако је жив! Квари вам рачуне, не? СПАСОЈЕ (снебива се): Па, како да кажем! ЂАКОВИЋ: Казали сте већ; доста ми је да вас разумем.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Почела је да квари воду, да тамани стоку и да чара, у груди и у трбухе, болести које нису могле да се протумаче. Удари помор у овце,

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(претежно мушкарци) често јој замерају да својим благим, пуним разумевањем и попустљивим понашањем према детету — „квари децу“. Тако, рецимо, Јеремија Поповић каже да мајка у Шумадији „код деце и нехотице развија распуштеност.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

сувише празни и сувише згађени од блискости, док леже после оног у шкрипавом звуку грамофонске плоче коју почиње да квари иступљена игла, Бел Ами мисли о томе шта ли ради Пуфко. Али, то је најзад права сцена и више нема напуштања.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

А синчић је млео као жрвањ бео: - Мама, ја бих сео. Мама, ја бих сео. Устао је дед да не квари ред. Синчић реко: - Оф! И сео ко гроф.

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

СМРДИЋ: То би добро било. ЖУТИЛОВ: И тако нам млого којешта квари. ШЕРБУЛИЋ: Већ ако он није мађарон, онда нико није. ЖУТИЛОВ: О том нема сумње.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Европски романтичари су прихватили идеју Жан-Жака Русоа: да цивилизација квари човека, да је човек најбољи у примитивном стању и да се зато треба »враћати к природи«.

у велике урођене особине српског народа, величао чисту душу сељака, зграњавао се од туђинске цивилизације која га квари. Његово схватање било је да: »писац романа мора бити песник«, и он је радио као песник, и то старински песник.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

А преко реке подижу се горе, А више горе гледај, какав шар! Вечерње када сунце простре море, Облачак никак' му не квари жар, О сретно тако, сретно, гледај, море, Ужива око неба красни дар!

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

И други су људи лежали у бихаћкој „Кули“ па не веле да је лисица жута. Боље ти је пиј ту моју ракију и ћути, не квари ми унучади.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

из великог страха, да не буде он као што треба, не поквари се, проневаљали (а баш тада је била почела младеж да се квари, иде по механама, пуши, пије), поступали су с њим као да им није ништа.

што је то тако наместила нека од његових првих жена, па сад из љубави према њој, као успомену, не дâ да се то дира, квари; али је после дознала да је такав био и према пређашњим женама. И кад види шта је, како је све то: муж, кућа...

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

Не чујеш га зар? па нека дође, да га чујеш бар!” „Окани ме се, махни ме се сад, веселе да нам туђ не квари јад!” „Весеље зар? Ти стрепиш, бледиш, мреш, — ха, још га жалиш? Још га лубит смеш?

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

Али ако ти није ту по вољи, лако ћу га преместити. МАКСИМ: Тако је; сад иди, те квари наново аљине. То није могло бити из почетка, него да се опет дангуби.

Кам ти красан фес, него то немачки. ЉУБА: А фес је опет турски. СТАНИЈА: Ако ће, барем је леп. ЉУБА: Јест, да квари косу. СТАНИЈА: Има, фала богу, косе доста. Па како си се очешљала, зашто ниси косу навранила?

ЉУБА: Ћути, мајка, то није ништа зло; то је мода. СТАНИЈА: Каква је то безобразница мода, што квари свет? Ама је ли Неша слеп, види ли он све? ЉУБА: Та кажем ти, то је обичај.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Од палих речи творим ли небеса? Лепоту квари емоција тмура и мрачи крепкост ритмичких фигура, јер складно ради хитре смрти преса, те пој се жури да у метар

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Једу, пију, дремају, помало нешто посла гледају. Једним словом: срећни луди. Ништа не ремети дубок мир, нико не квари хармонију, никакав ветрић не уздрмава мирну, непомичну, површину устајале позеленеле баре, ако би се с тим могло

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Једна отужна боја немара преко ствари Ствара се. Све ми сада личи на једно исто. Свака идеја лепа брзо се, чудно квари У мени самом сада, н извориште чисто Негдашњих снова талог живота прља стари.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Што чине дјеца? — Што виде од оца. Г) ПОСЛОВИЦЕ-ПРИЧИЦЕ О БИЉУ Рекла ива: „Не квари ми жила, од мртва ћу направити жива!

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Аћим мрси браду, квари њене ракље и клима главом као да слуша праведну пресуду. „Друга је клима тамо. Они мисле да је наше одело турско, а,

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

” И та наслућивана протуреплика као да влажи барут оној набијеној пушки, и квари му задовољство. И тако, те никад гласно изговорене реплике и протуреплике у њему се стално мотају у кругу и једна

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Но, како год човек покуша да исправи грешку у рекцији, сваки пут квари утисак који оставља Станковићева реченица. 71 Као да се уз помоћ анаколута реченицом може изразити неки посебан,

нужно дата због укрштања два вида говора, па се стога и може реализовати као поступак који очигледно појачава, а не квари, Станковићеву особиту синтаксичку стилизацију.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

Понови дан због незахвалног тела Што сунцу узвраћа сенком и песму квари. Врати човеку усамљеном птицу: Под празним небом плачу соколари. Дозови утве с гора у предање.

Петровић, Растко - АФРИКА

О, овај грдни пут на ком сам сад, који је пут кроз бескрајну катедралу, једини пут који није ружан, прашњав, који не квари предео, већ га оживљава својим трагичним црвенилом!

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Прва река, Дунав стари, Брегове што Баје квари, Дом подлива баром ширном, Мени пређе игралиште, Сад је лађом пристаниште: Избродију место мирном.

Твоје, пиљарице, дивљаке онда Носи па продај кад добро угњиле, не квари нит’ цене Другим побијај. Једва утекох, ноктима мал’ ми Очи не изби из главе, — срећа да читав отидох. 1831.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

глупо да некакав богаљ попут мене шепеса међу оним дивотним обиљем које је Господ створио за уживање праведника и да квари лепи призор свеколике среће и спокоја. То би смањило лепоту места.

“, промрмља Матија, као да се препао мојих туробних мисли. После ми је објашњавао да ће престати да квари стену. Најпре ће, вели, добро размислити где ће шта да дође, где ће бити врата, где прозори, колика ће просторија

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Предео кроз који пролазимо, Бугарска, не замара својим лепотама мој поглед и не квари моје осећање одмора. Оно је дивно!

Иако ону целокупну количину знамо тек отприлике, то не квари наш рачун, јер ће сва ново пронађена лежишта прогутати појачана годишња потрошња.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Топлица говори да би Живадин чуо: — Ама женска лепо игра него он пијан и квари. Живадин се у игри занесе и узвикну: — Прими! — и намерно згази Топлицу на ногу. — Ах, стоко, платићеш ми за ово.

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Сумануто! Угледао ју је само једном, и никад више. Да ли је побегла што је викнуо да рибарима не квари лов, или што је потрчао ка њој? Још увек му је у глави како је, одједном, нестала, као да су је однеле водене виле.

Ршумовић, Љубивоје - МА ШТА МИ РЕЧЕ

више не живе у бризи Ко нема у глави има у књизи Сви људи заједно знају све ствари Књига главу чува шубара је квари У САМОЋИ У самоћи Срећа нам се руга Нема ништа Без најбољег друга Друг ће другу Да ублажи тугу Друг другове

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

залаже, а не много таки даје, зашто да га први мах много заспе, ништа му то не хвајдише кроме што пљујући му натраг квари и мрла своје прси и хаљинице. Ако ли га помало и тихо залаже, то оно с вољом и мило прима те расте по мало и гоји се.

Од ђаволскога посла, од греха, од њихова служења, с квари, жртвишта и блуда, — што ти имам донети? Освем моје пред тобом умиљање, добру вољу, покорност, и послушивање и праву

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности