Употреба речи класу у књижевним делима


Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

„Господару, одговорио му он, ја сврших четири разрада елементарне школе, онда пређох у прву класу гимназије, али се пометох и одох у практиканте.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

(предњеазијских) вароши: представљали су последњи стадијум народа који је сведен на најнижу друштвену и економску класу. Угледање на господаре. — Било га је поглавито у варошима, ређе у селима.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

, што су мушки симболи плодности. У ову последњу класу предмета улази и штап најстаријег ловца на вукове, који треба украсти и дати комад од њега нероткињи па ће, верује се

За ову класу магијских поступака типично је да је у њима изразита симболика преокрета, тачније, окретања у супротно, Вршећи стварне

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

« Вук Караџић напада »вишу класу«, вели да су »умотворине нашијех ученијех људи такове да им се свак ко их позна мора смијати и жалити народ што нема

У важном чланку Срби сви и свуда он сасвим русовљевски напада »вишу класу« српску, образоване људе што су се »потуђили од свога народа и његовијех обичаја« и »друкчије од народа носе се и

људе што су се »потуђили од свога народа и његовијех обичаја« и »друкчије од народа носе се и живе«, и велича »просту класу народа нашега«, која чува народно име, језик и обележје.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Јован Максић је човек од својих четрдесет и пет година. Поштар је ВИ класе, таман за једну класу старији од мезуланског коња, како му једном рече један његов колега (старије класе, наравно) а да је правде или бар

»Међу слепцима ћорав краљ!« рече Јован кад га запиташе што је променио струку. Добио је и класу, постао је поштар ВИ класе, па ту остао неких петнаест година, тако да је већ изгубио наду на аванзман.

злоупотребама у онаквом стању у каквом му је капетан целога свога службовања ишао по срезу, добивајући почешће и класу.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

пјевуцка веселу пјесму, равне јој нема: „Пшеница расла виткога стаса, на сваком стаблу четири класа, у сваком класу зрнаца сто. Ој, ко-ко-ко, еј, како то!

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

с неколицином разговарао, а између осталих и с једним униформисаним чиновником, који ми се пожали да још није добио класу, а створио је кривице за велеиздају петорици луди који припадају опозицији.

” Начелник је одмах, после тако крупних услуга што је учинио земљи и управи земаљској, добио одликовање и класу. Сви они опозиционари дошли су да му честитају, и на томе се ствар сврши.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Није тко почне, нег’ тко сврши. — Боље је у снопу пожњевено, нег’ у класу похваљено. — Увече се дан хвали. — Под ноћ тикве цветају. — Пред зору се мрзне. — Скочи, па реци „хоп“.

Од неба ти росило, а од земље родило; било ти у класу класато, а у бусу бусато, у струку трснато, а у гумну рпато; у амбару много, а у кући хајер и берићет, да дијелиш

Од неба му шкропило, а од земље му плодило, те му боље родило. На бусу му бусато, на трсу трсато, на класу класато, на гувну много, а у кући споро и берићетно и милијем богом благословено.

ђулове, јаке воке и упутне тежаке; те ти орô брда и долове, сијао шеницу бјелицу: у струку ти били струкасти, у класу класати! Класови кô влакови, а снопови кô попови, те ти дио стогове кô царске дворове!

— Бог му дао и помогао! Ријетко га тур'о, често му ницало! У трсу му трсато, у класу му класато; еве му клас од земље отежао од рода земаљскога и благослова божјег! У гумну му много, у кући му споро!

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Право је сад да је одведем на њено место. Па узе ствари и пређе у трећу класу. Са осталима за крагујевачки воз оде и народни посланик, а ја остах сам у оној истој врелој атмосфери у којој је,

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

разлику, те их чупала из ниских и презрених стања и средина из којих су потекли издижући их и здружујући у изабрану класу великих и истинских љепота.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Чинило ми се да су бар за класу испод мене, а ипак нису имали тешкоћа са усељавањем. Њима није била потребна интервенција или нечија наклоност да би

Са Максвелом је делио чувену Смитову награду из математике. Имати част укључити се у Рутову класу студената било је нешто изузетно по мишљењу Нивена, али још више је вредело ако се могло ићи у корак са њима.

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

Мгао би чак да добијеш класу, ако се лепо и фамилијарно споразумемо. ЧЕДА: Ја не продајем жену за једну класу. ЖИВКА: Па добро, де, кад си баш

Мгао би чак да добијеш класу, ако се лепо и фамилијарно споразумемо. ЧЕДА: Ја не продајем жену за једну класу. ЖИВКА: Па добро, де, кад си баш запео, нека буде две класе. ЧЕДА: Ама, како ви то, као да смо на вашару?

Врло просто и једноставно. Д'ин маниер бјен семпл!1 Ви морате уложити сав свој труд код мога министра да ми да класу, да ми што пре да класу.

Д'ин маниер бјен семпл!1 Ви морате уложити сав свој труд код мога министра да ми да класу, да ми што пре да класу. Истина, мој министар ће вам казати: па он је добио класу пре два месеца, али ви му реците: то је било под старом

Истина, мој министар ће вам казати: па он је добио класу пре два месеца, али ви му реците: то је било под старом владом а потребно је и под овом да добије класу.

па он је добио класу пре два месеца, али ви му реците: то је било под старом владом а потребно је и под овом да добије класу. Рећи ћете: а зашто?

Казала ми је Живка још и ово: ако лепим оставиш жену, ти ћеш, пријатељу, добити као награду класу. Замисли, добићеш класу! И ето, видиш, имаш да бираш шта више волиш: жену или класу?

Казала ми је Живка још и ово: ако лепим оставиш жену, ти ћеш, пријатељу, добити као награду класу. Замисли, добићеш класу! И ето, видиш, имаш да бираш шта више волиш: жену или класу? ЧЕДА: Ја бих највише волео жену с класом.

Замисли, добићеш класу! И ето, видиш, имаш да бираш шта више волиш: жену или класу? ЧЕДА: Ја бих највише волео жену с класом. ВАСА: Роткве теби стругане, ти хоћеш лубендињу?

Што не бива, не бива! Него, слушај ти мене, па лепо зрело размисли. Видиш; жену можеш увек да добијеш, а класу, богме, не, а сваки паметан човек гледа да шчепа најпре оно до чега се теже долази. Зар не?

Али морам вам рећи да није ишло баш тако глатко. Бунио се ваш министар, каже: добили сте класу пре три месеца. Али сам ја наваљивала и нисам му никако дала мира, па сам чак натерала и свог мужа те га је он окупио.

Читај, молим те, даље! РАКА (чита): „Та се љубав међу њима изражавала на тај начин што је она њему израдила класу, а он њој писао љубавна писма”. АНКА: Кажем ја, знам ко је.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Заменице су упућивачке речи. Оне улазе у класу упућивача63 изворно проистеклих из конкретне говорне ситуације или стварнога говорног чина.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Рођаци и пријатељи из једнога села, подељени у разне батаљоне и одвојени у И и ИИ класу, сад се траже и довикују да заједно проведу ноћ.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

та има наших племића који би из свију других језика еминенцију, само из свога матерњег трећу класу у класификацији добили.” ПРСТЕН (стр. 227). Прештампано из Серпског народног листа, ч, 38, од 24. септембра 1838, стр.

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

Шта мислиш, господине Вићо, шта носи ова депеша? ВИЋА (слеже раменима). ЈЕРОТИЈЕ: Носи класу, господине Вићо, класу! ВИЋА: Вама, господине капетане! ЈЕРОТИЈЕ: Па мени, дабоме!

Шта мислиш, господине Вићо, шта носи ова депеша? ВИЋА (слеже раменима). ЈЕРОТИЈЕ: Носи класу, господине Вићо, класу! ВИЋА: Вама, господине капетане! ЈЕРОТИЈЕ: Па мени, дабоме! Уосталом ти, господине Вићо, и не мариш много за класу.

ВИЋА: Вама, господине капетане! ЈЕРОТИЈЕ: Па мени, дабоме! Уосталом ти, господине Вићо, и не мариш много за класу. Па јест, шта ће теби? ВИЋА: Не кажем да ми треба класа, али бих волео онако да се средим, да се одомаћим...

МАРИЦА: У лов? ЈЕРОТИЈЕ: Јесте! АНЂА: Ама, шта је теби, шта говориш, бога ти? ЈЕРОТИЈЕ: Упамти идем у лов на – класу! (Оде.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

У бусу ти бусато, У класу класато, На њиви ти сложно, А на гувну плодно!« (СЕЗ, 65, 1952, 198). Раж. У касније објављеним веровањима р.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Још те ноћи је спавао у својој кући, а сутрадан пређе у старачко благодејање. Метнули су га тобоже у бољу класу, јер ће плаћати. Али је то било тако страшно и необично, да се стари другог дана вратио кући.

А овде, донео сам вам и мој задатак, за који сам био похваљен. Професор ми је, гледајте, словима исписао најбољу класу. — И онда је Шваба још испричао и сан свој од ноћас, да госпа Нолу мало насмеје.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности