Употреба речи клетви у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

другога не смеду се поуздати; а то је права истина: да ко је год кадар своју реч без крајње нужде погазити, онога ни клетви не ваља веровати. Очуждавајмо дакле од себе худе обичаје лицемјерија и притворности!

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

На обали се овој у клетви грцало, И све молитве никле у сузи патника; Али ти, света реко, ту беше зрцало Свакоме нашем плугу и штиту ратника.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Али туча није престајала, ни страшни пљусак скарадних, девојачких, речи – и клетви. У недоумици, у страху, у ужасу, Варвара је, изненада, имала само једну мисао, само једну жељу, да изиђе из тог пакла,

Он и његових седамнаест јолдаша, кренули су Бачком, без песме. А нико их није испратио, сем клетви, за сретна пута. Носили су свега један фењер пред својим колима.

реченице тог писма, где се говори, о томе, како се Трифун јавио у Будим, писмом, о новчаним стварима, али пуним и клетви, госпоже Фемке, рођаке госпоже Кумре, која му је децу одвела.

Држ’ што је на теби. Не срамоти фамилију. Бог ти је дао жену као лепи цвет! Сто клетви бих ја понео за такову жену одволно!“ Је ли му то Трифун рекао? Јест, то му је матори рекао.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Да је уторак по древном веровању несрећан дан сведочи и израз „црни уторак“ (први уторак после Ђурђевдана). У једној клетви, што је такође симптоматично, каже се: „Други торник да не та прачека!

¹⁵⁵ Средства одбране од „рогуља“ јесу и извесне магијске вербалне формуле: клетве, басме и молитве. Ево неких клетви које се упућују вештицама: „Зла им субота“, „Цревима се опасале!“, „По дну мора пржину купиле!“, „У вјетар се станиле!

Други ниво је анализа најједноставнијих фолклорних творевина (пословица, загонетака, клетви итд.) у којима је народ испољио свој поглед на дете и његов развој.

тек онда када се ови резултати и њихова тумачења упореде са резултатима добијеним анализом наших народних загонетака, клетви, заклетви, благослова, али и веровања, обичаја итд.

Заклетва је, слично клетви, настала из обредне, магијске формуле којом се свечано потврђивала истинитост неке тврдње. И данас се заклињање врши

Они се, као и клетве, заснивају на веровању у магијску снагу речи, али су по свом смеру супротни од клетви: уместо зла, другом лицу желе се срећа и благостање.

јесен 1987; Крњевић, Хатиџа, „Клетва“, у: Речник књижевних термина, Нолит, Београд 1986; Пековић, Слободанка, „О клетви“, Расковник, лето 1970; Ђорђевић, Т. Р., „Клетве“, Караџић, 1, Алексинац 1899. ²⁴ Продановић, Ј.

Пауновић, П., „Материнство и деца у веровању код народа Тимока“, Развитак, 6, Зајечар 1968. Пековић, Слободанка, „О клетви“, Расковник, Београд, лето 1970. Пермяков, Г. Л. (ред.), Паремиологические исследования, Москва 1984. Петровић, А.

Анализа благослова, клетви, заклетви, здравица открива да су деца, нарочито мушка, велика срећа, највиша вредност, радост и неизмерно благо (На

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Пас рекô, пас одрекô итд.). Осим овако озбиљних клетви постоје и оне шаљиве (за пса: Газда ти се репом закитио!; леној мачки: Миши ти уши одгризли! итд.).

Оваква одговарања и надговарања махом се чине по сазвучју према питању — случај и код изрицања клетви (— Куда? — у Кудиљево да те скудим!; — Шта? — Штакара на две ноге!

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

О памтиш ли, старче, кога мајка стара Тад у страшној клетви спомињаше туди? Да ли једно момче што са лудог жара Отрже се у св'јет, да весело блуди, Раскинувши прије оштрицом

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

« »На челу тешки облак, На уснам' тешки смех, У смеху црну клетву, У клетви црњи грех.« Али ја се још не дам освојити; ја још нећу, не могу поверовати да горе на врху српскога друштва седи такво

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

С тог снима; меће прси на Вукове, Доброту кнеза хитро обманувше. На чело реже печат стида, Клетви га народној навек даје. Ви не можете Милоша, ледене, О, прси, судит! Чувство је судац ту.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Мак. У народној песми (Вук, Пјесме, 1, 534), у клетви: »Трећу киту мака бијелога — Да се смакне с овога свијета!« (етимолошка магија). Маслина.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

), понекад је ред поремећен (на пример, у кнежевој клетви у Мусићу Стевану), понекад се понавља обрнутим редом (на пример, у песми Марко пије уз рамазан вино).

“ Сестрица се брату кунијаше: „Нисам, брате, живота ми мога, живота ми и мога и твога! Ако ли ми не вјерујеш клетви, изведи ме у поље широко, па ме свежи коњма за репове, растргни ме на четири стране“.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Да кроз то која налепа не би кога скобила, врло се чувамо... О ЛАЖНИМ ПОДУЖБИНАМА Ка и у клетви што благослова не бива, где ли је икад то с туђих суза ваљала подужбина?

Преко мере и разлога ништа не ваља чинити. Ни лежак ко био ни голем тежак. С босим ногами глогово трње врхли. Клетви се сведочба тражи, нити има та клетва у којој лажљива присева нејма. Разметни на виле, на куле своје благо...

Несита је велика арждаха човечаско лакомо срдце. [Свак] смрт своју са собом шика до згоде. У клетви благослова не бива. Где ли је икад то с туђих суза ваљала подужбина? Од добра отпали, а на зло пристали.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности