Употреба речи клинац у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Намисли да га с преваром придобије. Приступи кротко и упита га за здравље. Коњ подозре лукавство и науми с клинцом клинац истерати. Каже му да се у осталом добро находи, но да се је стражњом ногом на ивер набô и да га нога љуто боли.

” Наравоученије Ево лепа наука како се ваља с лукавим владати: с клинцем, штоно реч, клинац истерати. Разуман човек кад зна да с чистосердечним и поштеним људма има дела, онда је и сам незлобив како јагње, и ту

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Био је то одвратан клинац зелених очију и надувеног трбушћића. Рашида се правила да га не чује, а он је појачавао глас тако да нас је чуло пола

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

У Херцеговини, када девојка опази млад месец, треба да узме мало земље испод десне ноге и један коњски клинац. „Кад то двоје узме у руку, нека се окрене спрам мјесеца и рече три пута: ’о мјесече!

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

као пред-еротско надраживање, као, ја сам познати фригос, па сада треба да ми разбуђују машту), а онда један такав клинац, кога облачи кева сваког јутра, пита лежерно, као у неком филму: „Виски или џин-тоник?

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

— А међ уснама му, стално, по седам-осам ексера, Јер пенџе кад се укива нема радње потпуне Док се сваки клинац не олиже и не опљуне! Толико озбиљности! Кад се погледа побоље, Мајсторска одговорност ту је доведена до мрзовоље.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Ко жали клинац (уже), изгуби поткову (јуне). — Ко тврдо веже, ласније дријеши. — Тко веже, не натеже. — Тко стара не крпи, нова не

(Тестера) 86 — Изнутра шупље, извана јамасто? (Напрстак) 87 — Има главу и једну ногу? (Клинац) 88 — Ја вас носим, а ви мене? (Обућа) 89 — Ја чувам благо, а људи мене чувају?

(Лула и дуван) 124 — Тијело ми дрвено, а срце ми камено? (Писаљка) 125 — Товар носи, а на глави иде? (Клинац у потковици) 126 — У кући се само гради? (Пукотине) 127 — У наше баке стаклене очице?

(Конци) 345 — Шта на ватри гори, а ватра га се не дотиче? (Вода кад ври у суду) 346 — Шта на глави светом иде? (Клинац у потковици) 347 — Шта на зиду без ексера виси? (Паучина) 348 — Шта на очи свира?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Уочи младог уторника врачара однесе под какав г. у пољу малу погачицу, вина, воде, соли, цвећа, коњску потковицу и клинац, и заклиње демоне на г.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности