Употреба речи колијевци у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(М. М., 1973) — Без деце — без руку. — Највећа је срећа у колијевци. (М. М., 1973) Б. РАЗВОЈ ЛИЧНОСТИ Идеја развоја — Из драче ружа се рађа. (Вук, бр. 1605) — Од ђеце људи бивају.

(Љубушак, НБ, 1888) — Чувај дете за годину да га не чуваш за три. (Костић, П., ГЕМ, 1930, с. 132) — Што се у колијевци научи, никад се не одучи. (Влајинац, М., ЖуП, 1975, с. 210) — Матор се коњ не учи играти. (Вук, бр.

позитиван став према детету који је карактеристичан за највећи број пословица ове скупине („Највећа је срећа у колијевци“, „Ко нема деце, нема ни среће“ итд.).

(Новаковић, С., СНЗ, с. 40) ДЕТЕ У КОЛЕВЦИ — Тињичица, виничица у њу поје витикос (дијете у колијевци). (Вук, СРј, ИИ, с. 1005) — Отуд брег, одуд брег, а у среди Алај-Бег. (Новаковић, С., СНЗ, с.

; Тако ми Бог дјецу сачувао!; Ваша кућа вазда свега пуна била, а мушкијех глава највише! Највећа је срећа у колијевци). Бројне пословице, узречице и друге говорне формуле показују да Срби верују да је развој детета у великој мери

Матавуљ, Симо - УСКОК

Сад кнез нема у дому од мушкијех главах нâко једно увуче у колијевци!... Ала је стари соко охронуо, потавнио, јадник! Боже мој, кад помислиш да је он прије саме двије године овђена

да је Јанко знао да у тај час, на томе истоме пољу, у другоме браству, у колијевци плакаше дијете, које ће доцније, као највећи српски пјесник, дивно исказати ту сјету живовања, то немилосрђе природе,

У кући још бјеше удовица Маре, снаха Ракова, с једином кћерју, старијом од Анђе. Та дјевојка бјеше још у колијевци вјерена с њеким Залажанином, који погибе под Новијем, у боју против Французâ, па ће се тешко ко наћи да је узме.

— Ками је задовољно! И ти си од браства, па је право да знаш сву истину. Милица је вјерена још у колијевци са сином цуцког барјактара, Радоја Драгојева.

Ево да ти испричам. Већ си дознао да често Црногорац вјерива сина или кћер још у колијевци. Вјереници чекају вријеме које старији одреде, па се вјенчају, и свршено је!

— Па у добри час! Томе, надам се, неће бити сметње, иако је дјевојка још у колијевци вјерена, јер, колико сам разабрао, та се вјеридба мора развјерити.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Ћутало је, добро чувано у родној колијевци завичаја, кроз који више неће мести гласне олује, рушилачки вјетрови, нити ће га прекрајати и мијењати равнодушни

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

“ „Богме хоћу, стрико! Стана је вјерена још у колијевци. Знавао си, ја мним, покојног бјеличког барјактара Радоја?“ „Знао, те добро!... Бјеше као иједан Црногорац!

„Покојноме Радоју нађе се ђетић, а Пеју ђевојка, некако исте године, те их вјерише у колијевци! „Па лијепо!“ рече Владика. „Но, видиш, господару, тај ми синовац Кићун слабодух и невиђен!“ Ђакон се умијеша.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

(Клас) 194 — Оздо перјаница, озго брада, а у сриједи турска чалма? (Јагода) 195 — Отац у колијевци, а син у сватовима? (Дозрело класје) 196 — Посијах колачиће, порастоше конопци, обрах клупчад?

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

79. Нит' шушну, нит' бушну, а у кућу дође. 80. Од земље се диже, а не може се дигнути. 81. Отац у колијевци, а син у сватовима. 82.

Петровић, Петар Његош - ЛУЧА МИКРОКОЗМА

„Сини - каже - огњем створитеља! Ти си искра за небо створена, бесмертнијем Богом помазана. Шта те к људској вуче колијевци, ђе кукање и плач окруњено, ђе вјенчана глупост са тирјанством, ђе се само рад несреће људске боготвори Цезар с

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности