Употреба речи коцем у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Паја само клима преко бусења, па тек и он покоји пут викне: — Уша! уша! — Та макни се сад ћу те овим коцем! — цикну на њ Рака. — Што се гигаш као да су ти јаја у недрима!

— Што се гигаш као да су ти јаја у недрима! — Па и он достиже и заокупи назимад, бацивши се за њима коцем, те умало не преби једно.

Стари чича Ненад памти обе крајине, запамтио је више од десетину којекаких вампира, тројицу и сам пробо глоговим коцем, а већ вештица и других утвара виђао је сто пута, али никад није запамтио — барем се не сећа да је било у Космају и

— Зар, болан, одиста хоћеш да одеш? — Богами, Радојка, одиста. — А твоја кућа? — Кућу сам затворио мртвим коцем. Боље нек зарасте у зову и коприву кад не могу бити весео у њој! — рече Страхиња одсечно. — Баш сам ти ја несрећна!

На прсима му се познају две ране од пушке, али готово обе зарасле. Ђилас истеже оним коцем те вампира усред трбуха. — Аџијазмом, Ћебо! — викну Пурко.

Црњански, Милош - Сеобе 1

од очигледне жуди да се на њега набоде, да на њему остане, да се од њега не одваја, клањао се онај и превијао над коцем, као да га је грлио.

сенка на зиду личила је потпуно на оног црног монаха, кога је дан пре, са неверицом, посматрао како се превија, над коцем у земљи.

Са секиром и коцем, Ананија провуче се кроз плот, чим се месечина јави. Закачив гуњем о ограду, он се умало не врати, толико се препаде

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(Павићевић, М. М., 1937, с. 197) — Бог ти кућу ископао! (Требјешанин, Ж., 1987, с. 44) — Кућа ти се коцем затварала! (Пуста остала!) (Вук, СНПо, бр. 2776) — Свијећа ти се угасила! (Павићевић, М. М., 1937, с.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Униђе у кахву, а никоме ни селама ни сабаха не назва, а снуждио се, брате, као да му је све помрло и мртвијем коцем закопано.

Лалић, Иван В. - ПИСМО

иза глеђи, И урезана грчка слова Ко тумачење времеплова; Хероји црни или смеђи, Односно окер, ко опека; Полифем с коцем у зеници; Ахил и ини неурастеници И љубавници старог века.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Ко те изда, издало га љето! Крв платио на свом дому! Куд год ишао, ваздан кукао! Кућа му се коцем затворила, љуба му се у род повратила, а вас мал му у беглук отишô! Лак му сан као воденички камен!

Кад те опанке подереш, ја ћу ти купити друге (рече се у шали босу чељадету). Кроз плот ткато, коцем сабијато. Куни ми кућу ђе стоји (рече се у шали ономе, који се жали да га зуб боли).

3. РАЗНОМ ВАТРИ Гори, ватро, горцем, Ето бабе с коцем! Гори, ватро, пламеном, Ето бабе с каменом! ДИМУ (да не иде на децу): Тамо, диме, сака — диме, Тамо су ти врата

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

Куда побећи са овог дна? Високо негде? Још дубље? Где? Ево већ тешке руке сна Прибијају те коцем за тле. Куда побећи у овај час Кристално празан, слеп и чист? О где су врата? Где је спас? То тонеш већ у тупи сан.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

сенка на зиду личила је потпуно на оног црног монаха, кога је дан пре, са неверицом, посматрао како се превија, над коцем у земљи”.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Кад се вампир ископа из гроба, он се по правилу (како се то види из безбројних типичних примера) »убија«, пробада г. коцем; првобитно, он се г.

коцем; првобитно, он се г. коцем (магички) причвршћивао за гроб, како се, уосталом, понегде и до најскорије прошлости радило: на пример, у јужној

Караџић, 3, 1901, 213). У селу Чичкови, срезу ариљском, био је пре две године један вампир такође глоговим коцем прикован за гроб (в. »Време« од 31. XИИ 1933). Упор.

, или затворити спољна кућна врата г. коцем (СЕЗ, 13, 447; ГЗМ, б, 161. О сличној одбрани од мртвачких демона, код Грка и Римљана, упор. Е.

« (ЖСС, 309). На сличан начин тера се г. коцем и падавица (ЖСС, 291). Од г. плаше се и вештице, и зато многи стално држе у кући г. колац (ЖСС, 326. Упор.

, »иначе ће умрети неко из куће« (СЕЗ, 13, 1909, 411; 32, 1925, 119; 411). К. ако се сади коцем, тада се мучи Блажена Госпа (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 382).

Пре но што се мртви спусти у раку, боде се т. коцем, »да се не би повампирио« (СЕЗ, 13, 447), или му се, из истога разлога, забада трње у палчеве од ногу (Ст. М. Љуб.

Вампир се боде или глоговим коцем, или коцем од т. (Караџић, 3, 6; 213; ЗНЖОЈС, 10, 246; 13, 148; 23, 186); нарочиту моћ има т.

Вампир се боде или глоговим коцем, или коцем од т. (Караџић, 3, 6; 213; ЗНЖОЈС, 10, 246; 13, 148; 23, 186); нарочиту моћ има т.

Ц. л. не ваља садити Цветне недеље, јер неће ваљати (ЗНЖОЈС, 7, 145). Ако се сади коцем, па ако се стави попет у земљу, мучи се Блажена Госпа (иб., 382).

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности