Употреба речи кошница у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

, итд. Па иако су те кућице изгледале сиромашне, по спољашности својој, опет је свака била пуна као кошница. Сваки, па и онај најмањи кућерак, имао је xпане довољно за сву породицу и усев; сем тога, имао је белог смока; о

Турци халакнуше и јурнуше... Коњи се пропињаху да ускоче у шанац... У тај мах паде неколико кошница међу њих. И наста нов лом... Разљућене пчеле чинише своје.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Али се остале кошнице изврнуше, па пчеле излете из кошница и мало ко остаде, да га нису изуједале. А ви сте, курве, тражили, од Вука, да пронађе ко преврну кошнице. Да га вешате!

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Ваљда мед се по земљици лије, Јер кошница не мож' га да скрије. Скочи брже с Пегаза лакога, Довати се уљаника тога, Па у једну кошницу загледа, Кад ал' у

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

Него шездесетпеторици војника! Ево долазе, распитај се шта мисле! Сваки зуји као кошница! Ајде, опипај било аскерима! Људи су сасвим озлојеђени, не крију шта мисле! ХУСО: Нису то аскери, него Хасанага!

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Кад ја бијах у младо доба стари чоек, онда ми имадијасмо много кошница, па би их ја свако јутро бројио, и све бих челе пребројио, а кошница не могу.

у младо доба стари чоек, онда ми имадијасмо много кошница, па би их ја свако јутро бројио, и све бих челе пребројио, а кошница не могу.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ЉУБА: Е, мајка, мења се свет. СТАНИЈА: Ја! Свет треба да се мења на боље, а не на горе. Каква ти беше оно кошница на глави? ЉУБА: Шешир. СТАНИЈА: Ја се препадо, кад те виде. ЉУБА: А што? Зар није лепо? (Метне шешир на главу.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

(да скачу вернице), говорећи): „Оволико говеда, оволико коња, оволико коза, оволико оваца, оволико крмача, оволико кошница, оволико среће и напретка!

Онај пак који није никако ни легао, узме два дрвета у руке, па, оштрећи њих једно о друго, као нож о нож, обилази око кошница. Газда (као кроза сан пита): — Ко то туда тапа? — Ја, куме, ја — (одговара онај). — Не укради ’чела мојих!

Пође да тражи челе. Докле он врља онамо овамо, дотле онај код „кошница“, које стоје онако као и први пут и зује, седи и меси од блата колачиће, или чупка траву или друго што божем спрема

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

све ништа; стани да ја теби кажем једну праву истину: Кад ја бија у младо доба стари човек, онда ми имадијасмо млого кошница, па би и ја свако јутро бројио, и све би челе пребројио, а кошница не могу.

у младо доба стари човек, онда ми имадијасмо млого кошница, па би и ја свако јутро бројио, и све би челе пребројио, а кошница не могу.

Кад ја бијах у младо доба стари чоек, онда ми имадијасмо много кошница, па бих их ја свако јутро бројио, и све бих челе пребројио, а кошница не могу.

младо доба стари чоек, онда ми имадијасмо много кошница, па бих их ја свако јутро бројио, и све бих челе пребројио, а кошница не могу.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

— Сâм сам. Па шта? — Намешта гуњ и поправља браду. — Ништа. Сам си. А била је пуна као кошница. — Очима обухвата целу ћелију. — Не вала да је човек сам. Само на зло мисли. — То си хтео да ми кажеш? — Аћим устаје.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Кад ја бијах у младо доба стари чоек, онда ми имадијасмо много кошница, па бих их ја свако јутро бројио, и све бих челе пребројио, а кошница не могу.

младо доба стари чоек, онда ми имадијасмо много кошница, па бих их ја свако јутро бројио, и све бих челе пребројио, а кошница не могу.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

после Орфелинове осме строфе Владисављевић је дописао следеће две потпуно нове, сасвим орфелиновске: И пчелице из кошница сада излећу, и падају по травица и раном цвећу. Мед и восак сабирају, дивно саће сочињају. о златоје пролеће!

Код подножија њеног стојала је кошница, у руци десној имала је свјетилник а у левој књигу Летопис, јербо је представљала Матицу српску.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

О. не даје челама да побегну, и зато га, у Невесињу (Херцеговина), радо саде испред кошница (ГЗМ, 1. с.). О. се употребљује и у љубавним дивинацијама и враџбинама.

Кад се то деси, узме се горњи крај у руке (на којима морају бити рукавице), обнесе се око кошница, па потом угаси и остави на какву младу шљиву или јабуку. Б. може бити два или три (б. и њихово дете). — Б.

овце (и овчарник), краве (и краварица, крава и теле, краве у јарму), коњи и кобиле, кртица, куче, гуска, голуб, кошница, бачва, срп, косир, коса, месец, сунце итд.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Да се ожени, и може, али деце — нипошто!...” Тако кажу Срби, и тако и јесте. Кућа без деце, јалова кошница. Двоје старих без деце, две мртве пчеле у стврднутом воску... Знаш ли шта ми рече Морфидис једном приликом?

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

на путу за школу (ишли су на недјељни излет) небо пад њиховим главама одједном поче да бруји као узнемирена пчелиња кошница. Тај необичан звук брзо се појачавао и ускоро се претвори у снажно метално зврјање од кога затрепери читав крај.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

И рибари тање огледају и чисте их, Те мреже за ловљење спраљају. Сад већ и драгопослене пчеле из кошница излазе, своју мудрост указујући им; по цвећу свуда облећу тражећи медену сласт, те једне праве сатове, пуне ш њима

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности