Употреба речи кракова у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

На овоме земљишту слабе плодности насељена је већина села. Између ових брежуљака су уске равнице око кракова Големе реке, која протиче кроз Ресен.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Он није никад ишао обичним путем, већ странпутице. Једаред из Кракова пође натраг, обиђе све вароши у Галицији, три дана блуди којекуд; трајало је три године, а жена му не зна је л’ жив

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

пође у Русију, са намером да тамо нађе и моралне и материјалне помоћи за свој даљи књижевни рад. Преко Кракова, Варшаве, Вилне и Пскова дође у Петроград.

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

Око њега се нижу концентрични кругови емајлираних плочица. Ободом је радијално учвршћено једанаест кракова, на које су стављена прво мања, па већа зрна бисера.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Велики орман са фијокама, један округао сто, неколико тешких наслоњача и један јеврејски чирак са седам кракова употпуњаваху намештај ове собе. Ја седох на једну од наслоњача, а Мардохај се згрчи на миндерлуку.

су по садржају, али по облику недовољни и непоуздани су; са њима сам се упознао у универзитетским библиотекама Кракова и Болоње.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

У једном случају звучна виљушка реагује својом еластичношћу против силе савијања кракова. У случају електричног кола, електричне линије сила у простору око осцилатора супростављају се деловању машине која их

они имају неку брзину и настављају кретање услед инерције масе док не утроше сву садржану енергију на савијање кракова на супротну страну од оне са које су првобитно кренули.

Сличним резоновањем може се разјаснити свака следећа осцилација кракова виљушке. Јасно је да ће ови циклуси следити узастопно са једнаким трајањем, што одређује висину звука који ствара

Код овог типа кретања долази до периодичне трансформације енергије еластичног савијања у енергију кретања масе кракова и околног ваздуха, и обратно.

Кретање се коначно завршава када се енергија прстију, утрошена на савијање кракова утроши. Питање је шта се догађа са том енергијом, заслужује посебну пажњу.

ваздушног процепа код електричног осцилатора и престанак деловања побуде генератора, аналогно је уклањању прстију са кракова звучне виљушке.

Ово је тачно аналогно преласку енергије садржане у еластично напрегнутим крацима, у енергију садржану у масама кракова савија кракове на супротну страну и наставља савијање док кретање кракова не престане, тако ће и момент покретних

крацима, у енергију садржану у масама кракова савија кракове на супротну страну и наставља савијање док кретање кракова не престане, тако ће и момент покретних електричних линија сила наставити да напреже линије сила док се не утроши

Када периодично променљива сила, рецимо звук, делује на звучну виљушку, максимално померање кракова виљушке биће онда када је фреквенција побудне силе једнака сопственој фреквенцији вибрирања звучне виљушке.

Када се тако нешто оствари, каже се да је кретање кракова у резонанси са побудном силом. Свака еластична структура има своју сопствену фреквенцију осциловања.

Ова реакција одговара еластичној реакцији кракова звучне виљушке и подлеже истом закону. У случају звучне виљушке еластична реакција је пропорционална померању кракова

У случају звучне виљушке еластична реакција је пропорционална померању кракова из равнотежног положаја. У електричном случају сила реакције пропорционална је електричном оптерећењу које је добијено

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

привузи стеону кравицу, чија се плава, свијетла длака, мркасти рошчићи и обло, пуно виме измеђ бјеличастих и меснатих кракова једва распознаваху у сувој и оштрој зимској вечери.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

официрске се с мужевима својим пребацивале од турске Босне и Херцеговине до аустриске Пољске, од Мостара до Беча и Кракова, оне су дакле биле нека врста објекта за репрезентацију монархије, и зато морале бити лепе, богате, егзотичне нечим.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

ако би јој тражили сличности у животињском царству, она би најпре била слична одвратноме октоподу који је пружио осам кракова са сисаљкама на врху, од којих сваки посебице пије крв несретној жртви која би упала међу кракове те опасне животиње.

Тих осам кракова представљају: аритметика, алгебра, геометрија, тригонометрија, стереометрија, гониометрија, планиметрија и аналитичка

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

„планински предео у граничној области јужне и северне Србије, велика висија динарских површи и венаца између изворних кракова Рашке и Студенице на истоку и долине Лима и Дрине на западу, углавном у области око Увца, северно од Сјенице и у сливу

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности