Употреба речи крајини у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Но кога ћете узети од Турака?” — Кажем, да хоћемо Сирчића пашу, јербо он има доста раје, а и по немачкој крајини најпре је дошао у шабачку нахију и сиротињу лепо умирио, и никаква зулума није било, и проче.

Црњански, Милош - Сеобе 2

У новембру 1750, дозвољен је био прави плебисцит народу, у Моришкој и Потиској крајини. Генералаудитор Харер узалуд је подносио тужбе, против Шевича.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Врло су изразите оне код становништва око Бањалуке и у Босанској крајини, које показују особиту сличност с ерским варијететом, нарочито са црногорским племенима и са Личанима.

Историјска Хрватска — средњовековна хрватска држава — била је јужније: у северној Далмацији, у Лици и у хрватској Крајини (северозападном делу Босне). Године 1102. ова је држава спојена са Угарском.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Породиљи се у горњој Крајини донесе празна колевка, а она стави у њу онолико сламки колико година жели да не рађа. У истом овом крају верује се и

У горњој Крајини, на пример, када млада иде са венчања, ако жели да не рађа никако, она закључа катанац, па када наиђе на неку воду,

Приликом крштења дете треба да плаче да би живело дуго, верују на Тимоку. Слично веровање постоји и у горњој Крајини, где се каже: „Дијете које плаче на крштењу, остаће живо; а које не плаче неће живети.

¹⁴⁸ Као добро заштитно средство од вештица у горњој Крајини користи се венчић од бршљана који се носи у недрима. Вештица зазире и од ових биљака: ватрене траве, ловора, луча,

У горњој Крајини верује се да не ваља да се породиља купа, „јер ако кане само кап њене варенике у воду, онда би јој могла лако сва

Док је жена у бабинама, не сме ништа да даје из своје руке другој дојиљи, јер ће јој млеко отићи, верују у горњој Крајини. Ако жена која доји у туђој кући макар нешто не поједе и попије, изгубиће млеко.

У горњој Крајини, „кад жена мора одбити дијете од сисе, чара овако: у онај дан, у који је дијете родила, сједе — узевши јаје и жлицу —

У горњој Крајини детињи зуб кврцну нечим гвозденим (најбоље је челиком) говорећи при том: „Ој, зубићу бисерићу! како ово гвожђе стањо,

’ то чине три пут“.¹⁴ У горњој Крајини новорођенчету измере уста концем пре првог дојења и тај конац завежу у мртви чвор.

²⁰ Да би дете проходало, оно се често преводи преко неког предмета. У горњој Крајини дете које није проходало ваља превести преко слепчевог штапа.

“²¹ У горњој Крајини, да би дете проходало, „треба га у младу недјељу прије исхода сунчанога, полагашно провести око столице“.

Обред одвезивања пупка некада, мада ретко, врши се и пре седме године. Тако, на пример, у горњој Крајини, Манојло Кордунаш овако описује тај обред: „Кад новорођенчету отпане пупчић, завеже га мати мртвијем узлом, зашије у

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1812. и 1813. био је цариник и судија у Брзој Паланци у Крајини, а када су Турци надирали у Србију, он је заповедао једним мањим одредом војске.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

крила, Те ка кули Змајевој се крећу, И туце се на рочиште слећу, А отле ће к осталој дружини, Па са њоме крвавој крајини, Да не даду, већ да је утврде, Да је како Турци не нагрде.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

братске неко тражи на зајам соли со која мисли со која боли и деца дижу бивољу главу у небеса крене удар по читавој крајини прво један па други и мртви се јаве на вест бодру велика је традиција вампира један моли убрус да обрише лице од

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Дивно л' Травник окитише, то платили! са лијепом главом твојом, куку, леле! Ко ће чете сакупљати, четовођа, ко л' крајини бранит крило, братско крило, ко ће турске главе сјећи, остра сабљо?

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

“ опет ће ђакон. Драго Мартиновић, смијући се, уљезе. „А соколови од крвава Чева на Крајини! Војвода Мићо, турска крвопијо! Стеване Перка Шалетина, господско кољено! Улазите људи; жељкује вас Владика свети!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

други казују да му се у таковоме боју заглибио Шарац у некакој бари код Дунава и да су ондје обојица пропали; у Крајини Неготинској приповиједа се да је то било у једној бари ондје близу Неготина, испод извора Јаричине; ондје има и сад

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Тако су готово у исти час исказивани и сумња и вера. Таман је понешто и научио кад му дед и отац погину, у Кочиној крајини, у борби са Турцима.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

ЛАЈУ ПСИ У СЕЛУ У неком селу у војничкој крајини, приповиједа се, био је њеки капрал Маркеља. Био је у свом сеоцу мјесни заповједник, капрал од управитељства, пак се

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Напустивши Зајечар Лешјанин се повуче са већим делом своје војске (мањи део одступио је западно Крајини) и заустави се на линији Бољевац — Луково (око 30 километара од Зајечара), а предстраже истакне до села Планинице,

Притисак је био грдан, апшење Адама по Крајини, Тајцића по Драгачеву, прогоњења по Крагујевцу и многа друга насиља. Пред саме изборе изађе у званичним новинама

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

Некад је он био најнареднији и најзгоднији домаћин на цијелој Крајини. По далеким селима, касабама и градовима, по механама и хановима, на царским друмовима од Босне до Цариграда, говорило

Ето ти и те шубаретине, а ево ти оружља, па се наоружај, штоно има ријеч, до зубâ. Чуј сад што сам ја ижињô. По Крајини се прочуло да ћеш се ти одметнути у ешкију. Је ли? Јест... Е, добро.

Турци су љути на те и на оца Партенију, јер се пронио глас по Крајини да сте вас двојица кријући око поноћи сваке ноћи добивали некакве несретне депешине из Црне Горе, и од српског књаза

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

, и они се после баце на пут, па ко их узме, на њега ће чиреви прећи (ЖСС, 266). У Босанској крајини, и иначе, ко има красте, маже се л. машћу по лицу и рукама (ГЗМ, 6, 370; Софрић, 146).

оставља у житници (СЕЗ, 17, 20 ид). На Преображење, кога се дана освећује ново грожђе, у Неготинској крајини долазио је домаћин пре сунца у виноград, и, чим се сунце роди, гађао из пушке у с.

Кад подсире млеко, бусен врате на исто место одакле је ишчупан« (ГЕМ, 25, 197 ид, Горња Ресава). У Неготинској крајини »почетком овог века био је обичај да на Ускрс рано ујутру донесу нафору из цркве и да се сви причесте.

преко крова: ако се која врати, верује се да није добро за невесту (ГЗМ, н. с., 15—16, 1961, 215). У Неготинској крајини обред венчања завршава се на тај начин што младожења удара младу по глави ј. гранчицом (ГЕМ, 33, 1970, 143).

Ретке су чак и друкчије појединости, какве су следеће. У Неготинској крајини, кад се гата о женидби и удаји, стављају се на ватраљ два зрна п.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

И Јерина је у ствари издајник: она, на пример, у песми Облак Радосав, убија најбоље војводе, ломи крила крајини, уништава заштиту отаџбине.

други казују да му се у таквоме боју заглибио Шарац у некакој бари код дунава и да су ондје обојица пропали; у крајини Неготинској приповиједа се да је то било у једној бари ондје близу Неготина испод извора Царичине: ондје има и сад

човек ком је кућа диван-кабаница, мач и пушка — и отац и мајка, два пиштоља — два брата рођена; кој' се рани мачем по крајини као соко крил'ма по облаку... кој' од ране јаокнути неће, поред себе уплашити друга.

Мемибеговић саградио му, заволевши га, камену кулу у Великој Кладуши, и привеза уза то агалук да стражи на Крајини и да сузбија провале хрватских крајишника. Мујо је био буљубаша, тј. главар стража у Кладуши.

чинио затрке, отимао дјевојке, хватао робље, дијелио мејдане, те му се име прочуло по свој хрватској и турској Крајини.

Оде вила у Мироч планину, оде Марко с побратимом својим, отидоше Поречкој крајини, и Тимок су воду пребродили на Брегову, селу великоме, па одоше крајини Видинској; али вила међ' вилама каже: „О,

Марко с побратимом својим, отидоше Поречкој крајини, и Тимок су воду пребродили на Брегову, селу великоме, па одоше крајини Видинској; али вила међ' вилама каже: „О, чујете, виле другарице!

Да ли Маџар за Маћедонију? Да ли Србин за Ердељ-Крајину? Не дам саме Кајице војводе за четири на крајини бана: за Немеша, бана вршачкога, за Гецију, бана тителскога, за Иштвана, бана сланкаменска, и за Петра, бана

нико не погибе, разма главом Кајица Радоња; од Маџара нико не остаде, разма главом од Сибиња Јанко, и он бежи Вршцу на крајини.

Е смо нашу земљу опустили, сломила се земља у сватове, оста земља пуста на крајини, земља наша страшна од Турака, од Турака преко воде сиње.

ми доћи нећеш: јер си, сине, јако неразуман, још ти нема ни шеснаест лета, а Турчин је јунак од мејдана, да му нема у крајини пара; на њему је руво страовито: рисовина и самуровина, а на коњу сама међедина, бојно копље вуком покројено; само ћеш

Не могу вас кроз гору терати, не би вама коњи требовали; ено вама вранца и дората, који није на крајини било“. Оде Иван двору певајући, осташ’ Турци у гори плачући.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Многе их путем погуби када један к другоме своје улаке с писмом слаху. Згађао би им се свакад по крајини бој и по два и по три дни би се били свакад по мести. И никад мирно не би им било проћи ни се састајати.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности