Употреба речи крушевац у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Ваљево с гробом на рамену, са точком око врата Врање, Крушевац носећи одсечену главу, вуку се преко Косова. Оста на северу, на вешалима, Космај, видик на југу затварају обриси

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

турске навале, Срби су свој центар стално повлачили ка северу: после Скопља, крајем XИВ века, такав центар постао је Крушевац, у XВ веку Смедерево. На крају XВИИИ века такав центар је Беч.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

СТАНА: Боље да оста вечно некрштен! Ал’ шта ћеш? Кум, пијан, можда, У пићу му је име наденô, И сад га Бошком зове Крушевац... А лепше би ми уву годило Да му је турско име пришио, Па макар Хасан!... ПРВИ ТУРЧИН: Љепше, вјере ми!...

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Зато сам овако почео. — Кад нисам тако срећан да сам Косово поље, Ситницу реку, Крушевац и пр. видио, морам се помагати воображенијем и сопственом његовом живописију.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ђурђу Бранковићу, чим је постао владар (1472), Мађари су одузели Београд, а Турци Крушевац и Голубац. Он је морао да призна и мађарску и турску врховну власт, а Турцима је морао још да плаћа и годишњи данак од

рата који се завршио примирјем у Сегедину (1444) Турци су вратили Ђурђу читаву његову област (и градове Голубац и Крушевац) и ослепљене синове. Неколико година затим дошло је опет до рата између Мађара и Турака.

Душанова, Сестра Леке капетана и Бановић Страхиња везане су за средиште немањићке државе (Призрен, Прилеп, Косово, Крушевац).

Отклони се од те силе турске, те долази у равна Крушевца, у Крушевац, у тазбину своју. Виђе њега старац Југ Богдане, а срете га девет милих шура; руке шире, у лица се љубе, за лако се

Југовићу: „Иди, сестро, на бијелу кулу; а ја ти се не бих повратио, ни из руке крсташ барјак дао, да ми царе поклони Крушевац; да ми рече дружина остала: гле страшивца Бошка Југовића!

Ако ли ми бог и срећа даде те се здраво у Крушевац вратим, уватићу Вука Бранковића, везаћу га уз то бојно копље — као жена куђељ' уз преслицу, носићу га у поље Косово!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности