Употреба речи крушевцу у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Михајловић). Јелена Димитријевић (рођена у Крушевцу, 1862*) јавила се стиховима, сасвим осредње вредности (Песме, Ниш, 1894). Како је дуже време живела у Нишу, од 1881.

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

столећа већ се бори Мрачно ропство и слобода; Ал' већ данас Србин слави Васкрсење свога рода — И ако му нису овде У Крушевцу код олтара, Искупљене браћа дивна, Које гони судба кивна; Врла браћа са Миљацке, Са Неретве и Вардара.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

У Србији, стари људи морали су да устају и скидају капу окупаторским официрима, па и њиховим женама, и дрољама. У Крушевцу, једна млада учитељица, која није хтела да тако поздрави официра, била је батинана.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

то јест чијег коња желите? — стадох да муцам. — Ехе, знам ти ја ту чијег коња! Нађите ми коња да идем даље, у... Крушевцу. Изиђох напоље, разговорих се са школским момком и послах га једном домаћину, близу школе, да доведе коња.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Имамо осећање као да се налазимо у неком усковитланом вртлогу... Земљу напуштамо. Последње остатке државне имовине у Крушевцу народ је разнео.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Милица је Лазу суђеница, на њему ће останути царство, са њоме ће царовати Лазо у Крушевцу код воде Мораве“. Кад то зачу силан цар Стјепане, он се маши руком у џепове, те извади хиљаду дуката, и извади од

“ Што су рекли, тако му се стекло. 6 ЗИДАЊЕ РАВАНИЦЕ Службу служи славни кнез Лазаре у Крушевцу, шанцу шареноме, службу служи светог Амосија. Сву господу зове на светога са књигама и са здравицама.

Позадуго бане гостовао, позадуго бане зачамао, поноси се бане у тазбини. Госпоштине што је у Крушевцу, досадише јутром и вечером молећи се силну Југ-Богдану: „Господару, силан Југ-Богдане, љубимо ти свиленога скута и

Зло ти било у Крушевцу вино! Зло ти вино, несретна тазбина! Виђи књигу, нечувених јада! Изубаха једна паде сила: турски, сине, од Једрене

љубу заробио, одвео је у поље Косово, — љуби твоју љубу под чадором, а ја, сине, кукам на гариљту, а ти вино лијеш у Крушевцу! Зло ти вино напокње било!

Виђе бане ће му друга нема, сам отиде пољем крушевачким. Ја кад био низ широко поље, обзире се ка Крушевцу б'јелу, неће ли се шуре присјетити, неће ли се њима ражалити; а кад виђе јутрос на невољи ђе му нема главна

13 КЛЕТВА КНЕЖЕВА (ОДЛОМАК) Цар Мурате у Косово паде; како паде, ситну књигу пише, те је шале ка Крушевцу граду, на кољено српском кнез-Лазару: „Ој Лазаре, од Србије главо, нит је било, нити може бити: једна земља, а два

поклонио, да не идеш на бој на Косово, и тебе је благосов казао: да даш барјак коме тебе драго, да останеш са мном у Крушевцу, да имадем брата од заклетве“.

је тебе мене поклонио, и тебе је благосов казао: да даш једек' коме тебе драго, да останеш са мном у Крушевцу, да имадем брата од заклетве“.

15 КНЕЖЕВА ВЕЧЕРА Славу слави српски кнез Лазаре у Крушевцу, мјесту скровитоме. Сву господу за софру сједао, сву господу И господичиће: с десне стране старог Југ-Богдана, и до

А на оној на равној Ресави, онђе бјеше војвода Стеване. На Сталаћу, на високој кули, онђе бјеше војвода Тодоре. На Крушевцу, граду бијеломе, онђе бјеше славни кнез Лазаре а са сином Високим Стеваном.

„Из те су школе цркве у Раваници, у Новој Павлици, у Манасији, Љубостињи, Каленићу, Руденици, Велућу, Наупари, Крушевцу и др.“ Тебе здравље! — била здрава, бог ти дао здравље!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности