Употреба речи куртку у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Људи у тим годинама чинили су јој се исувише млади. Пред стаситим официром, висока раста, утегнутим у плаву куртку славонских хусара, који јој се сад, ту, пред њом, клања, она је била уплашено сагла главу.

Трифун је сад био раздрљио груди, на којима је имао ожиљак од сабље, а пребацио своју плаву, хусарску, куртку преко ногу. Пушио је и ћутао.

Трандафил му је био набавио, брзо, све што му је тражио: и плаву хусарску куртку, и чизме, и официрски трикорн, па и сабљу. А дао му је и новаца, откупивши његову кућу у Темишвару, и кућу у Варадину.

Дрека је била велика. Смех се орио. Госпожа Евдокија се зари, тада, главом, у његову плаву, хусарску, куртку и, као да су коњи, загрли га, спустивши главу, преко његовог врата, на његову главу.

златна коса, ненапудрована кика, одевен у путничку абу хунгарских официра на путу, и хусарске чакшире, чизме и плаву куртку, на глави нов трикорн, говори немецки добро, замуцкује).

Тог последњег дана, међутим, кад је добио своју куртку, чизме, и попону, као да се облачи за свадбу, пред вече, дотрча Агагијанијан, сав срећан, да јави да су Исаковича Руси

Био је потрчао натраг да обуче своју куртку. Нека неизмерна радост, нежност, сажаљење, шта ли, била га је обузела, према том створењу, које је стајало, полуголо,

А чувам и тебе, лудаијо! Го, до паса, Исакович је имао само толико времена да обуче своју плаву, хусарску, куртку. Стајао је насред собе, занемео.

“). Зар је она мислила да му, ваљда тим накитом, купује чизме и нову, хусарску куртку, у Петерсбургу; да му се сирмијски хусари у Росији смеју и да га по Срему причају?

Та светлост јесењег Сунца није се пробијала само кроз крчевину, пред њим, него и кроз његов трикорн, његову куртку, кроз његове груди и кроз очи, кад би их склопио.

Павле га није ударио. Он се затим облачио, мирно, у своју, парадну, куртку, а у белом, окреченом, зиду Жолобова, у дрвету, није више видео своју покојну жену, него госпожу Евдокију и њену кћер,

Вишњевски му је, међутим, набавио, за одлазак у Миргород, плаву куртку, по моди књаза Рјепина, сребром накићену. Редов је, у то доба, у Кијеву добијао, седамдесет копејки, на месец.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Купио је и за Шамику детиње пољске хаљине, „куртку” и тако даље, као што господска деца у Пољској носе. Па је онда купио од једног руског златара лепо сребрно кандило

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности