Употреба речи лавор у књижевним делима


Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Пресити се земља од крвавог вала, Али вам победа не осветли лице: Јер лавор не ниче с буњишта и кала, Он је за хероје а не за убице.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

« Благословено време срања! Е, ту је мало фалило па да не повратим на неког типа испред себе, на часну реч. Лавор, викао је Мики, лавор, дајте ми лавор!

Е, ту је мало фалило па да не повратим на неког типа испред себе, на часну реч. Лавор, викао је Мики, лавор, дајте ми лавор! Тај филм је потукао све рекорде у кратком задржавању на репертоару — тотални чабар!

Е, ту је мало фалило па да не повратим на неког типа испред себе, на часну реч. Лавор, викао је Мики, лавор, дајте ми лавор! Тај филм је потукао све рекорде у кратком задржавању на репертоару — тотални чабар!

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Скинули су кошуљице од лискуна И с полице упали у пун лавор. Могао је видети цео Прњавор Како су се купала та два сапуна.

и клицали Два сапуна голишава, две јогунице, Један другог по леђима голицали, А очи су затворили, због сапунице. Лавор пун је мехурова, сапуни се не виде. Још се чује како цикћу, како се церекају.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

без реда, кревет растављен, а преко њега пресумићени мадраци; један крај собе потпуно испражњен, на поду велик лавор, а над њим на плафону мрља влаге око пукотине из које је за јачих киша прокапавало. А преко свега дебео слој прашине.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

У место мирте нек’ ти Цвати, баш кâ и мени, Лавор, тај грки дар. НА ГРОБЉУ Гробар је копô гроб — Обикнут њему рâд — Три лакта уздуж доста, У шир ни пуна два.

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

Ја могу слободно рећи да крваво зарађујем свој хлеб. ЖИКА: Ништа то није! Сипај у лавор хладне овде, седни мало па ће да прође. Практикант си, брате, па мораш и да трпиш.

Јакшић, Ђура - ПЕСМЕ

сијем, Ту отров израсти; Где ја певат мнијем, Ту ћу у плач пасти; Где на друга бројим, Ту крвника имам; Где ја лавор својим, Трнов венац примам... Скори свећа крају, Данак црној ноћи — Ал’ крај моме вају Никад неће доћи! 1856.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Кад вода проври, суд се донесе и преврне у ћасу или лавор над болесником. Ако лонац затим покупи сву воду из ћасе, знак је да ће болеснику бити помоћи. Тако се уради трипут.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

— каиш, ремен каквино — какви како — (значи и:) као какогоди — какогод (какогоди је због стиха) калајли-легењ — лавор од калаја калауз — путовођа калем — перо за писање (од трске) калпак — висока капа, наоколо покривена крзном, а

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— А мој се брани камењем — рече једна стрина. — Морам зато понијети какав стари лавор да заштитим главу. — И штитове су стари ратници са собом носили —додаде кнез.

Звекну од поготка стари лавор којим се штитила она домишљата стрина, а однекле из близине зачу се дрека пољара Лијана: — Војско, повлачи се!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности