Употреба речи лазаропољу у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У Росоки су најстарије породице од Аромуна који су досељени из Арбаније. У Лазаропољу се један од највећих родова зове Дракули: аромунског је порекла и сви су његови чланови јако црномањасти.

Још и данас има дрворезаца у селу Осоју, као што има зоографа, иконописаца, који раде црквене слике, у селу Лазаропољу. Огромни иконостас манастира Св. Јована Бигорског, израђен пре 110—120 година, дело је два мајстора из Осоја.

Али има доста црномањастих, кадшто гаравих, нарочито у Галичнику и у Лазаропољу. Ипак преовлађују смеђи а овде-онде има, као у Тресончу, и потпуно плавих типова.

У Росоку су најстарији становници „Власи“, који су дошли из Арбаније. Као што смо видели, у Лазаропољу има велики род Дракули, пореклом из Росоке, који се у ово село доселио пре 120 година.

Тако у Лазаропољу има велики род Кокалевићи, који се пре 150—170 година доселио из Мата, из села Мацукала. Они који су остали у томе

Доскора су поисламљени Кокаји и Кокалевићи у Лазаропољу који су остали православни одржавали срдачне везе и једни другима долазили о великданима и свадбама.

Из области Булчизе, с оне стране Црног Дрима (у изворишту реке Звезде или Ват-Зезе) су Џунгуловци или Хаџијевци у Лазаропољу. Они који су остали у Булчизи поисламљени су и поарбанашени.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности