Употреба речи латински у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Ја сам се дакле у добри час родио, а не ти!” Наравоученије Врло разумно и справедљиво говори славни латински стихотворац Виргилиј: „О фортунатос нимиум суа си бона норинт агрицолас!

Соједињеније, не велим у читању и појању у цркви, — богу је свеједно та ко читао гречески, та латински, он све то разуме, — но оно блажено евангелско соједињеније у љубови, миру, верности, поштењу и у свакој добродјетељи.

Зато нека нам је всегда на памети онај прекрасни латински стих: „Део проxимус ест илле qуем ратио мовет: Богу је најближи онај којим разум управља.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

” „Ми нисмо добри немци”, но опет га узме. Но други секретар пресети се, и врати нам говорећи: „Носите и на латински преведите ми, боље латински знамо, и сутра га у 12 сати донесите.” Тај дан г.

Но други секретар пресети се, и врати нам говорећи: „Носите и на латински преведите ми, боље латински знамо, и сутра га у 12 сати донесите.” Тај дан г. Давидовић и Фрушић увече почну преводити, 1. јануара 1815. год.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Немачкој, мора огуглати на оваква питања нас су толико пута питали немачки студенти (класично образовани — говоре латински и грчки као свој рођени језик) је ли Србија у Малој Азији; чудили се кад смо им казали да и ми пијемо кравље млеко, да

ефекти локумић — колач умешен од брашна, масти (уља) и шећера (меда) луфт — фаздух Луѕцініа пхіломела — славуј (латински назив) манов — махнит човек Марѕеіллаіѕе — Марсељеза, француска народна химна масарош — коцкар, хазардер мензура —

— неверник, поганац перчин — плетеница косе, витица петачка — буре од пет акова Плантаго ланцеолата — боквица (латински назив) плаштаница — платно на коме је насликано мртво тело Исуса Христа плета — стари аустријски сребрни новац;

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Још код поп-Спириних могла је већ видети како се ствар сретно упутила, и да је нешто знала латински, могла је још тамо рећи оно староримско: Вені, віді, віці.

истерао катихета, а Тиму професор латинског језика кад га је овај (Тима) једном у врло учтивој форми запитао како се латински каже »шалај!

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Не траје дуго а Бабоња одговори на све акције. Марко чита све, чуди се како Бабоња лепо ради, пише латински као Цицерон. Марко одмах позна куд Бабоња циља — да процес задуго траје — ін інфінітум.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Већина тих људи разумела је немачки језик, којим је рескрипт био написан, али као што су паписте, међу њима, разумели латински, у католичкој цркви.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У сабору и на скуповима су често говорили латински, а код куће су у свој кајкавски дијалекат уплитали латинске и немачке изразе.

српско-хрватског језика за књижевни језик једни су били уз овај покрет, док су га други нападали, под изговором да је латински језик језик племства. Народни говор за њих није био отмен.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

- рекао сам и отворивши једно од сведочанстава, насумице почео да читам: српски - три, математика један, латински - три, физика - један, природне науке - један, владање - забрињавајуће! Желео си да ти покажемо, извини!

Вероватно је у говор убацивао изреке Сенеке или Цицерона, јер је он пре него што се испилио у директора предавао латински и историју. Влада каже да је био шашав за старим Римом, али ја то не знам.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Чамча ће га из блата извући. — Допустите, доміне спецтабіліс, у Мађарској не зна сваки шљахтец латински, не иде сваки у латинску школу: само они иду који ће бити попови или суци, — но ја ћу већ по мађарски туматичи.

Шљахтецу је врло жао било што са господаром Софром није могао латински разговарати, но ипак задовољио се по нужди и са тумачењем.

Но и господар Софра није рђаво изгледао. Кад су сазнали да не зија латински, правили су латински примедбе. — Парвулус сед мартіаліс (Мален али јуначког изгледа), — рече један.

Но и господар Софра није рђаво изгледао. Кад су сазнали да не зија латински, правили су латински примедбе. — Парвулус сед мартіаліс (Мален али јуначког изгледа), — рече један.

Није то шала: бити шљахтец па не знати са Пољацима говорити ни латински, ни пољски, ни француски. — Дед, Чамчо, и ти Кречару, сад ми да се куцнемо за срећног пута, па ти, Чамчо, отпој ми

Матавуљ, Симо - УСКОК

рече то озбиљно и суморно; па, као да га баш то подбоде шта га сви гледаху у чуду, настави: — Био је тај Долћи латински поп и зваху га обат!

— А ко бјеше тај писар? — Бјеше, брате, човјек из свијета, њеки веле из Дубровника, латински поп, кажу врло учеван и поштен и предан владици. Они се познаше и спријатељише кад је владика први пут ишао у Русију...

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

У свим тим импровизираним школама учили су се поглавито црквени предмети, нешто мало латински језик5 и световни предмети, и у њима су се поглавито спремали свештеници.

За своје доба Бранковић је био учен човек, и знао је, поред српског, латински, мађарски, румунски, грчки и турски. у Букурешту, поред кнежева брата Константина Кантакузина, једног од првих

Кроз школу је ипак прошао приличан број младих ђакона, па и одраслих свештеника, који су научили словенски и нешто латински, и који су својим знањем одскочили и у цркви и у школи.

Он је био најученији српски богослов свога доба, знао је и писао поред српскога и латински, немачки и мађарски, био је стручњак у питањима православне теологије, називан је »Српским Златоустом«, говорило се

Он почиње читати и »гражданске књиге«, самообразује се, учи латински, зажели више знања и праве науке. Калуђери му чине сметње, и он са њима долази у сукоб.

Преко Славоније дође у Загреб, где је приватно учио латински, и у пролеће 1761, преко Лике, оде у северну Далмацију, са намером да ту учитељујући заштеди нешто новаца, по после са

Помогнут бечким Грцима, он нађе ученике којима поче давати часове из талијанског језика, и сам почне учити немачки, латински и француски, поред тога логику и метафизику. Плодно и задовољно провео је у Бечу доба од 1771.

АЛЕКСИЈЕ ВЕЗИЛИЋ Рођен 1753. у селу Керу, у Бачкој, учио је »словенске« школе у Новом Саду и Сегедину, а латински и немачки језик у Пешти и Будиму. 1780. био је на учитељском курсу код школског надзорника Стефана Вујановског. 1782.

Срби у Угарској, где је државни и школски језик био латински, школовани по класичним гимназијама, били су сасвим класичарски васпитани и имали су класичарско схватање просвете и

Упућен у том правцу, он нарочито изучава Клопштока и »немачког Хорација« Карла Вилхелма Рамлера. Научио је одлично латински и грчки, и при калуђерењу узео име Лукијана Самосаћанина.

септембра 1772. Српску основну школу свршио је у Баји, потом је учио месну католичку школу. У Новом Саду учио је латински и немачки, потом гимназију у Калочи и Сегедину, и лицеј и права у Пожуну. Од 1796.

уређивао средњошколску наставу у Србији, он јој је дао потпуно класичарски и хуманистички карактер, и на латински и грчки језик и књижевност обратио нарочиту пажњу.

Обрадовић, Доситеј - ПИСМО ХАРАЛАМПИЈУ

А који може више ползовати него општи целога народа језик? | Французи и Италијанци нису се бојали да ће латински језик пропасти, ако они почну на своји језици писати; како и није пропао.

и науку њи(х)ове деце: не има сад младић у Јашу који не зна, осим свога језика, јелински и француски, многи — латински и талијански.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

Она се предаје у многим недостаточним свеучилиштама, но најбоља је у Германији, а најгора онде гди се предаје мађаро-латински, као на пример у Кезди Фазарели, Арањиосу, Цибину итд. Засад је доста.

(Пише). Врашке речи, како се латински експримирати не могу (отвори лексикон и преврће)... насрнути, — насрнути — нема. Хм! То је зубња болест.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

јасни и сузни, у литургијама Палестрине, и одговори Томаса да Виторије, били су смешни изговарани рогобатно латински, али слушајући Рамоа, Лилија, или Орфеја Монтевердијева, са оном звонком, меланхолијом којом се завршава ренесанса,

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

— Е, видите, ја сам сада издао распис да се, сем привредних књига, набављају и уџбеници за грчки и латински језик, те се сељаци после пољског рада могу учећи класичне језике облагорођавати.

као што су: таште, свекрве, и главна контрола и споредна, летећи државни и приватни дугови, цвекле, пасуљ, грчки и латински језик, Трули краставци, падежи сви могући, с предлогом и без предлога, жандари, свињско питање, памет, заједно с

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

— Да, тако је, 1895 године предавао је у овој гимназији латински језик Никола Николић. Он је син... и ту поче ова госпа да ми чита целу моју биографију.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

У тај мах уђоше у дворану три човјека и једна жена. Најпрви иђаше старац неки, дебео, обриванијех бркова; за њим поп латински, носећи под пазухом гомилу књига; за овијем момче неко, сухоњаво, жута лица штапљући се крстом од дрвета, а најпотоња

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Бих, али моје књиге немам при себи, а из туђе не знам. 5 Питали латински попови попа црногорскога: — Ко је Мелхиседека родио? — Кажите ви мене најприје: које мене родио? — Ми не знамо.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

вр. још сљедеће књиге добити: а) Српско-Њемачко-латински рјечник, најновије издање године 1852., на великој 4-ни 54 табака велики, комад по 8 фор.;, б) ІВ. и В.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Притом и вишепоменути Василије, кад би се год са мном разговарао, похваљивао би ми науку и жалио би што не зна латински језик, којега је почео био мало учити и знао је неколико дијалога илити разговора, пак би и[х] све преда мном говорио

Падне ти истом моја гордост, аки би[х] и ја нешто знао. Латински језик, то је језик; а ја, бедни дурак, ни речи не знам!

Ђак се нађе у великом сијасету са мном, пак почне у своје говорење латински мешати, (од кога сам ја онда као и прочи сватови чист био) и уза сваку реч „пробо мајорем, него минорем” виче.

влашкога колеђијум и да, чекајући ја прилику за поћи у армију, могао би[х], међутим, онде почети дијачки (овако зову латински) учити се.

” Опростимо се ми и изиђемо из његове собе. Рече он нешто латински другим децама, ноја изиђу за нама и љубезно нас моле да останемо обедовати с њима.

Он ми поклони своју граматику (читати сам могао латински) и зада ми прву милу лекцију „хаец муса”. Граматике се ту штампају с изјашњенијем дијалекта хорватскога; то ми је

Кад онде дођем, нађем нечајана препјат|ствија. Бискуп латински, благородни Венецијанин, сопротиви се мојему, ту под тим именем, пребиванију зато што нисам венецијански поданик, нити

Узмем и за се два учитеља, једнога - за францески, а другога - за латински језик. У овим мени драгим и слатким упражњенијам проведем у Бечу око седам година.

к једном од први[х] трговаца на обед, а ја останем с учитеље|м При ручку сазнам да ови словесни муж доста добро латински разумева и у својој библиотеки избранејше на овом језику списатеље има.

Обрадује се кад га уверим да, разумевајући латински, у шест месеци получиће совершено разуменије францескога, будући [је] ови дијалект онога.

Овом, кад кажем, латински с њим говорећи, да и гречески и влашки знам: „Ах, карисиме“, рече ми, „бог и моје молитве су те овде донеле.

Из овога, зар, узрока и мени дођу на памет неки лепи латински стихови, но нипошто не памтим ни гди сам и[х] читао, нити ко је њихов списатељ; доста — они мене утеше.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

— А ко је онај погурени куљеша? — Оно је ађунта — одговори Мачак. — Кажу да је пуно учен човик, да уми латински кâ и фра-Тетка. За њима иђаше писар, висок, мршав, незнатан младић.

својим ванредним памћењем, сјем тога он је с љубављу поучавао малога Бутру, а зато је Бакоњи Тетка почео предавати латински у вишој мјери; подневни часови трајали би њеколико тренутака, па би фратри ручали ћутке и брзо као да ће на војску, па

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Први пут отштампано године 1499, доживело је оно, превођено на латински, енглески и немачки, више издања. Предавање Аристархово, како сам га у својој причи приказао, израдио сам према

Он је био тај који се својски заузео за превођање тих дела на латински језик који је мене, и све оне који су имали способности и љубави за тај посао, оберучке дочекао и очински се за нас

„А колико сте дела ви, учени господине, превели на латински језик?“ „Биће их преко седамдесет“. „Преко седамдесет!“, узвикнух зачуђен.

“ рече он и отвори један од сандука испод миндерлука и положи на сто дебео кодекс. То беше латински превод „Алмагеста“ Птолемајевог.

Зграбих већи од тих двају списака. Носио је овај натпис: „Списак дела што их је превео са арапског језика на латински Герардо из Кремоне“.

Никола га је раздрагано слушао, па кад опат доврши своје декламовање, запита га где је тако савршено научио латински језик. „У лаври нашег бенедиктинског монашког реда“. „У Монте Касину! - Причај ми оче, о том славном манастиру!

Важио је за учена човека, али се обрука кад предузе да преведе на латински језик највеће астрономско дело старих Грка како ли се он зваше?“ „Велика Синтакса Клаудија Птолемаја“. „Да, тако!

“ „Да бих се усавршио у грчком језику толико, да могу читати грчка дела у оригиналу“. „А зар ти њихови латински преводи нису довољни?“ „Сваки превод је непотпун.

„А зар ти њихови латински преводи нису довољни?“ „Сваки превод је непотпун. Латински преводи грчких дела, очуваних на класичном тлу Италије, а од којих си, пречасни оче, малочас споменуо Аристотела,

а од којих си, пречасни оче, малочас споменуо Аристотела, Платона и Плутарха, беху само изводи или слабуњаве прераде. Латински преводи толедске школе или оне у Палерму потпунији су по садржају, али по облику недовољни и непоуздани су; са њима

Напослетку је тај арапски превод преведен, уз припомоћ покрштених Арапа, на латински. Није никакво чудо да су на том путу ти списи унакажени.

Зато је за напредак науке неопходно потребно да се добију непосредни преводи тих списа „са грчког на латински или, још боље, да се начине њихова штампана издања на грчком језику“.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

У ЦРКВИ 288 ЕРЕ ПОЈЕ ВРБУ 289 КАЛУЂЕР И ЕРА 290 ГЛАДНЕ СЕ ГОДИНЕ НЕ НАПЛАЋУЈУ ДУГОВИ 292 ЉУДИ ДИЈЕЛЕ ЖЕНЕ 293 ЗАШТО ЛАТИНСКИ ПОПОВИ НОСЕ КЛОБУК НА ТРИ ЋОШЕ 295 КРЕЋИ, ОЧЕ ИГУМАНЕ!

ЗАШТО ЛАТИНСКИ ПОПОВИ НОСЕ КЛОБУК НА ТРИ ЋОШЕ Питао један сељак у Далмацији свога попа: — Дум Иване, ма кажи ми, мисе ти, зашто ви

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Маштао је о догађајима који су се збили пре више векова. Знао је грчки и латински, а познавао и светску књижевност. Међутим, он никада није покушао да то своје знање искористи.

ће све учиниш за тебе само ако можеш добро да веслаш, не интересујући се нимало да ли си научио од Билхарца грчки и латински. У то време Колумбија Универзитет је уживала врло леп глас у веслачком спорту.

Осим тога, признао сам професорима да сам желео да научим грчки и латински што боље, да бих евентуално био ослобођен плаћања школарине. Рекао сам им да се и за остале предмете нисам бринуо.

Такви су били момци у Рутовој класи. Они нису много познавали грчки и латински језик, историју или економију, литературу или природне науке као ја, али њихово предзнање из математике је било знатно

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

ЖИВКА: Ехе, где си нагао? РАКА: Тамо! ЖИВКА: Ама, зар ти је мало било, окачењаче један? А латински – двојка, а наука хришћанска – двојка, а математика – двојка!

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

РЕЧНИК (Скраћења: грч.—грчки, јевр.—јеврејски, лат.—латински, нем. —немачки, тур.—турски, фр.—француски, цркв.-слов.—црквенословенски.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Данте, Петрарка, Бокачо и још неки из њихова круга писали су додуше истовремено и италијански и латински, али оним латинским који је за собом имао богата столећа књижевне продукције, дакле песничке употребе и преливне

раду писао сам: „ да је Еустахија Арсић имала пред собом превод грчког епитафа (што је скоро невероватно); било овај латински епитаф на латинском (у шта је такође тешко веровати, јер мени није познато да би она знала била латински); било пак

било овај латински епитаф на латинском (у шта је такође тешко веровати, јер мени није познато да би она знала била латински); било пак неку његову, свеједно да ли вернију или слободнију, немачку верзију, — чини ми се да би прави узор њеној

(И ко зна какве све, јер „писао је једнаком лакоћом српски, немачки, латински и маџарски”, а Б. Рајковић је у Вечерњачи 1881, 139—40, објавио и једну његову на немачком писану песму из год. 1836.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

БОГДАН: Па како, Вујо? Де причај, како још? Откад нам светла дође госпођа, Ваљда се дворац сав изменио? Све по латински?... Вила ил’ кастел? Ил’ тако нешто?... Тек нешто ново јест? Па виђаш ли је, ха? ВУЈО: Играм се с њоме.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Тако су и Словени овладали појмовним арсеналом који је много раније латински преузео из грчког, а касније западноевропски језици из латинског.

Тиме је створен инструмент културе далеко подеснији од латинице, која је настала адаптацијом грчког алфабета за латински језик још у античко доба, али су јој недостајала слова за посебне гласове каснијих европских језика, што је писменост

на домаћем језику, која је знатно раније и с неодољивом снагом пробила себи пут у земљама где је сакрални језик био латински. Ипак, постоји домен у којем је народни језик био широко заступљен и у средњевековној писмености у српским земљама.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

); драча (ѕінг. и цоллецт.) ‹и драч, в. РСА; драч и девесиљ драч, в. ЗНЖОЈС, 23, 56›. Овим именима одговарају латински називи: діпѕацуѕ, ѕпіна алба, цратаегуѕ моногyна (»бели« трн или »бела« драча); паліуруѕ ацулеатуѕ (»црни« трн или

Пошто се и у тексту јавља само чичак (а у другом чланку немачки и латински назив означавају боцу, в. речнике Шулеков и Симоновићев), чланци су спојени у један.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Говорила је савршено грчки, латински, арапски, јеврејски, коптски и перзијски, а историју је познавала боље но ико. Но поред свега тога, била је жена од

Према ондашњим аустриским законима, нисам се могао уписати на бечки Универзитет, јер нисам знао латински и грчки. Ја сам био вољан да останем још годину дана у Осеку, уверен да за то време могу научити оба језика и положити

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Шта је инжењер, знам. Добро. А сам ми реци искрено, шта ти мислиш, ти, без жупникове главе? — Ја сам мислио да учим латински и грчки у Бечу — тамо су чувене катедре за то — и да онда постанем професор овде у гимназији, где сам се учио, и да и

А сад да ја теби кажем како ја искрено мислим. Знам да се у гимназији учи латински — и ти и Срба сте имали из латинског најбоље оцене — али знам и то да се твоји попови по цео дан моле Богу латински, и

латински — и ти и Срба сте имали из латинског најбоље оцене — али знам и то да се твоји попови по цео дан моле Богу латински, и кажу, и с папом латински разговарају...

имали из латинског најбоље оцене — али знам и то да се твоји попови по цео дан моле Богу латински, и кажу, и с папом латински разговарају... Е, сад, ако ти добро научиш латински, може да се деси да се то чује, и да постанеш поп.

Е, сад, ако ти добро научиш латински, може да се деси да се то чује, и да постанеш поп. А поп нећеш бити, док си у мојим рукама!

— Госпа Нола поче брже да говори. — Ако сте то ујдурисали, твој жупник и ти, вала сте се преварили! Нити ћеш учити латински, нити ћеш бити професор за латински језик, нити ћеш мени помагати и петљати се у мој пос'о!

— Ако сте то ујдурисали, твој жупник и ти, вала сте се преварили! Нити ћеш учити латински, нити ћеш бити професор за латински језик, нити ћеш мени помагати и петљати се у мој пос'о!

— И поносан што ће дочекати муштерију која говори латински, искочи пред тезгу и поклони се дубоко. Енглескиња тад, мало чудно изговарајући, али сасвим разумљивим немачким

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Ботаника је још могла бити симпатичан предмет да нису професори и ту, без икакве потребе, утрпали латински језик. По цео дан учиш напамет: Спінаціа оларацеа, Рапхануѕ ѕатівуѕ, Сурцубіта моле, и кад их изговараш, а оно

Нарочито је мене лично бунило питање: Што ће ми то да знам како се ротква зове латински? Ја не могу доћи на пијацу па рећи сељаку: „Пошто, пријатељу, једна пишла Рапхануѕ ѕативуѕ?

те речи употребити ни као цитат у каквом политичком говору, као што је то ред да се у политичким говорима наведе какав латински цитат, јер кад бих рекао на пример: „Господо вама који верујете да у демократији лежи морална снага једнога друштва,

се вековима убијају у главу младе генерације, ови остаци старих Римљана и Јелина, професори, сасвим би изумрли. Латински и јелински сматрају се данас као мртви језици. Мени ни данас још никако не иде у главу тај појам: мртав језик.

Као што има народа који су изумрли од куге или од чуме, тако је латински народ изумро од аццуѕатів цум інфінітіво7 и коњугације перифрастичне активне и пасивне.

Жалосно је по који пут погледати ту децу осуђену да уче латински. Са њихових се усана обично изгуби осмех младости, са образа им ишчезне руменило, у очима угаси сјај и младо им се

* 9 Таква су деца права напаст у родитељској кући, јер уче латински наглас; из дана у дан и из ноћи у ноћ, и то месецима, месецима, месецима, тако да, хтели не хтели, сви по кући науче

наглас; из дана у дан и из ноћи у ноћ, и то месецима, месецима, месецима, тако да, хтели не хтели, сви по кући науче латински.

Отац напушта наше лепе националне псовке, које су нас кроз толико векова одржавале, и почне псовати латински, а тако исто при игри санса у кафани, место матерњег, почне употребљавати латински, нарочито ако му рђаво иде; мајка,

векова одржавале, и почне псовати латински, а тако исто при игри санса у кафани, место матерњег, почне употребљавати латински, нарочито ако му рђаво иде; мајка, потплетајући чарапе, пева Овидијеве експонте на глас гусларских песама, а служавка,

ђачка самоубиства због латинског језика, са опроштајним писмом које гласи: „Драги родитељи, Волео сам живот, али ме латински језик отера у гроб. Бог убио Латине и нека им никад није просто што су свој језик измислили!

Под сликом би се могло крупним и уочљивим словима написати: „Не учи латински!“ и такве би се плакате могле лепити свуд по јавним местима, на железничким станицама, по ресторацијама, на трговима,

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У једној другој македонској песми — о Секули и латинском краљу — особито је истакнута изванредна Маркова стрпљивост. Латински владар, лажљивац и подлац као и у српскохрватском песништву, поставља Секули веома тешке задатке и излаже га највећим

На тај начин се пореде наши и латински манастири у песми Милош у Латинима, и некадашњи радосни дани и садашњи тужни у песмама: Косовка девојка и Смрт мајке

Власима, тако и Власи сваког који је обучен у талијанско одијело зову Латинином, макар био кога рода и закона“ латински — талијански, католички Левант — Мала Азија левер — војник кога цар плаћа Леђан — в. бел.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

У РИМУ Бијаше у Риму нека збожница, поганско им црквиште поглавито на име бога им Јовиша; зваше се Каптолом, а капут латински глава се зове.

Он мудрост запроси, а не здравље. То му и даде, те што није знао, таки знаде: говорити чисто јеврејски, латински. А Грк је био о свему вешт, тако, да му онде није пара било.

Али слабо су за тим хатни, те у томе свој ексиклук имаду и прозивљу се Сервијани, — штоно се по латински именују слуге свачије...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности