Употреба речи латковић у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

А то су и били махом суседи његови: Ногић из Совљака, Чоњага из Али-агиног Салаша, Латковић Јован и Нинковић Јовица из Клења, Илија Заврзан и Станојло Суреп из Глоговца итд., итд.

— рече он. — Били, тако, старац и баба, па имали једно мало, мајуцно детешце... — Па онда? — запита Латковић. — Ништа. — Како ништа? — Да је било веће дете, била би и већа приповетка! — рече он кратко. — Причај нам, болан!

Скокови су били ужасни, али скачу један другом у стопу... — Људи... ово је слота! — рече Латковић. — Слота, богами! — И ја хтедох скакати, али... боље да се не брукам! — рече Латковић, па седе. — Зеко!

ово је слота! — рече Латковић. — Слота, богами! — И ја хтедох скакати, али... боље да се не брукам! — рече Латковић, па седе. — Зеко! — викну Заврзан. — Чујем. — Хајде прескачите Клемпу! — Ког Клемпу?

— Тако га мати од милоште прозвала — рече Заврзан. Смех се разлегао по дубрави. — Ама према човеку и уво! — рече Латковић. — Али, ти завешче један, куд си ти пристао?... — Пристао у дружину, да би се мало насмејали... Зар нисам?...

— Боље би било да нам штогод причаш него што којешта дробиш! — рече Латковић. — Па не браним. Баш сам оран за причу. Сколише га са свију страна.

А после тога, ту нам је и Црна Бара и Рача... Свакад ћемо моћи видети сваки турски буљук. — Да седнемо мало — рече Латковић. — Неће згорег бити да се мало поразговоримо о свему што нам ваља чинити.

— А нико се не одмеће од бела босиљка — рече Латковић. — Мени је тешко опричати, ето Јовице. А Јовица саже главу. — Ево шта је! — рече Заврзан.

Преврнуо сам неки дан њих десет, па: ха!... — рече Заврзан и закачи ноктом за зуб... — Ти би све хтео ашлука! — рече Латковић. — Ја шта ти тражиш, Клемпо?... Он сав радостан што је набио ону турску тикву на нож!... — Зато сам и дошао у гору!..

— Да није заробљен?... — упита Иванко. — Онда ћу их гонити до њихове ћабе! — цикао је Зека. — Ево га! — рече Латковић. Заврзан је лежао сав умрљан крвљу и прашином. Из велике ране на челу лопила је крв. Латковић се наднео нада њ.

— Ево га! — рече Латковић. Заврзан је лежао сав умрљан крвљу и прашином. Из велике ране на челу лопила је крв. Латковић се наднео нада њ. — Мртав?... — питаху голаћи. — Није... Дише... — Хвала богу!... Носите га у шарампов!

— Мртав?... — питаху голаћи. — Није... Дише... — Хвала богу!... Носите га у шарампов! — заповеди Зека. Латковић га хтеде узети, али притрча Суреп и одгурну га... Нека ватра сјајаше у његовим страшним очима... — Ја ћу њега носити!.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Лалевић, М., „О развоју и променама у значењу пословица“, ГЕМ, 18, Београд 1955. Латковић, В., Народна књижевност, Научна књига, Београд 1982. Левин, Ю. И.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

О митолошким песмама Видо Латковић између осталог каже: „Небеска тела схваћена су у овим песмама као нека велика породица“.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности