Употреба речи летурђију у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

„Тај што служи летурђију“, рече Живко, „то је архимандрит...“ Кад се свршила служба, архимандрит скиде са себе одежду и петрахиљ, а на црној

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

своје да кушају, силу мишце и брзину ногах; стријељањем да се надмашају и сјечењем у опкладу плећах; да слушају божју летурђију и да воде коло око цркве — да витештвом прса набрецају. То је тамјан свети јунацима, то гвоздени срца у момцима!

Да ли не знаш наше даваоце? ВУК МИЋУНОВИЋ Аманати, не наиједи се! А како им читаш летурђију кад овако у писмо затежеш?

Напамет сам добро утврдио летурђију, крстит и вјенчати, кâ и друге помање потребе; па кад ми је које за потребу, испојем га кâ пјесну на уста.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Пило се и веселило до саме зоре. Јана преобукоше у црногорско рухо и затакоше му леденицу и ханџар. И он је ш њима на летурђију пошао, а из цркве у полажење.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

правог, финог хумора као што је он изражен у онима: о свештеним лицима, нарочито о попу, који, кад се понуди да одржи „летурђију“ наместо попа који је остарио, одговара: „Бих, али моје књиге немам при себи, а из туђе не знам!

— Могло би али нећемо ја и ти. 4 Питали црногорскога попа, кад је дошао у Бањане: — Би ли нам, попе, служио шјутра летурђију, јер је наш остарио? — Бих, али моје књиге немам при себи, а из туђе не знам.

О чем гођ радили, ода зла се бранили. Бога се бојали а душе не огријешили, у цркву одили, православну летурђију служили, живе помињали а мртвијем спомен чинили; четворо поста ришћански препостили; људима се не омразили и спрам њи’

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности