Употреба речи лешници у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

манастира бусије правити, па онда с Турцима бој заметнути и онде и̓ дочекати, но Недићи нису хтели, него изађу даље к Лешници и бој заметну, а Ћурчија Ђорђе узме своје друштво и оде у Цер а не у бој.

Сад ја кажем Шапчанима, да њи̓ова војска стоји у Лешници за коју и сами знаду, а наша према њима, пак може бити да ће се побити: „Зато дајте два Турчина од вас, да иду и да

Обрадује се он. Таки наредимо троструке страже око Шапца, да не би Мус-ага дознао да је наша војска разбијена на Лешници.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Све што је с њим било веровало је да је тако... Илија Срдан је чувао страже од Турака што на Лешници прелазише Дрину... Па да не помињем попове и многе друге. Ја бројим људе чије јунаштво може доћи у митологију.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Исте године буде постављен за учитеља у Лешници, а 1851. у Тополи. 1852. пређе у судску струку, у суд у Ваљеву, потом у Београду. 1852.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

колико више друге проклињу, толико им се чини да су бољи христијани и ревнитељи и играју се с анатемама као деца с лешници. Но, док мене моја савест не обличава, ја се никога не бојим.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Веза са громом показује се и у веровању да ће лешници поцрвати, или да их неће бити, ако на Светог Илију, односно на Петровдан, грми (СЕЗ, 7, 110; 276; 17, 133; Беговић,

Л. лишће, спарено на сирћету, лек је од перућине (ГЗМ, 20, 1908, 350). Л. жилама лечи се оток (Беговић, 247). Лешници су лек од срдобоље (ЖСС, 311), од шуљева (»девет ораха, девет л.

И Бог јој је све то дао, и тако су постале ваши, буве, ораси и лешници (Софрић, 146). У епској поезији, Високи Стефан, када је из Русије хтео да нешто тајно јави својој мајци, метнуо је

обесе над ватром да се осуши (ЖСС, 283). Ко пати од чирева, окупа се у води у којој су потопљени о. и лешници, па ове баци па пут: ко их узме, на њега ће прећи чиреви (ЖСС, 266). Ко пати од »жуте ране«, он на њу натрља о.

Самтер, Фаміліенфеѕте, 61); на дан венчања невеста, уз остала καταχύσματα (јабуке, ораси, лешници) баца под сто и п. (Беговић, 134. καταχύσματα су жртве прецима, в. уопште Самтер, Фаміліенфеѕте, 1.

На Пештери и Бихору верују да лешници неће родити ако грми на Св. Илију (ГЕМ, 43, 1979, 237). У североисточној Србији л.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности