Употреба речи лима у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

низ пољане, дижући увис препелице и вране, ноћевајући на месечини, крај жара, на коњу једући, будећи добошара, с Лима и Увца на Повлен и на Маљен, кроз пошту срушену, кроз млин до темеља спаљен, свакој пијаци, свакој цркви, свакој

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Старовлашка група Идући од Шумадије па на југозапад Стари Влах почиње јужно од Ужица и шири се до реке Лима и местимице га прелази.

Друга група заузима углавном највишу област зелене зоне, између реке Зете и отприлике реке Лима. У њој се разликују херцеговачка племена и племена „седморо Брда“.

Освајањем су проширили своју територију и тако асимиловали старо српско племе Лужане, затим становништво Лима, архаично становништво које се бавило земљорадњом и себе звало Србљаци.

У овом су погледу у најбољем положају били Дробњаци, Кучи и Васојевићи, јер су према сливовима Таре и Лима имали отворену границу, преко које динарско становништво није било организовано у племена.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

када све овога света, и пријатељство каквога цара, и замке каквога кнеза и дужда, робовања код хана Ногаја, битка код Лима и Велбужда, крв људска што се у боју просу, остану негде иза врата, иза прозорског смеха и сјаја, за час дана кад

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

аутомобиле, грчке зечеве, смрт, све — а затим, дуж пута, венце онима што су најдаље стигли, и крхотине скупоценог лима и лака из којега већ ђикља вечно шибље, маqуис... Корњача сада путује брзином од сто двадесет километара на сат.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

— баш читаво јато, Али јато, брате, умиљато, Све славуји са Дрине и Саве, Са Неретве воде и Мораве, И са Крке, Лима и Цетиње, И са мора, оне воде сиње, Долетеше, одма попадаше, На јаворе дрва поседаше, Запеваше српску царевину,

“ Цикну Лима, већма се наљути, Па се Бајку још једном упути. Ох, мач бојни свагда мејдан дели, Ал' га Бајко стиште зуби бели.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Враћали смо теретне композиције пуне декапираног лима тамо одакле су и пошле, због нас су људи из чиста мира путовали у Токио, распустили смо целокупно представништво

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

те она служи да се узме ушур за речцу какву, сумњив ред до ретка, а друго слово казати се кани: О „Или, Или, лима савахтани!“ У сваком џану дах је грешног петка. ИВ По пуклом слуху још ми цвиле чавли.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

И још нешто, што много значи: Заспали су и васпитачи. Хрчу, кô да пиле табле лима. И управник, наравно, с њима. Хладно је тле, Магла се завлачи у сувосплет жбуња.

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

Стојимо опет на мосту, под касним сунцем, дуго: Испред нас, блеска сред града далеки кров од лима. Испод: одлази река, сама, удовички, боје дима. НА МАЛОМ ТРГУ На малом тргу — никог, чак ни трга.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Испред тунела је скретничар начињен од шареног лима. Тренутак пре но што воз улети у тунел, он диже црвену заставицу. Сада се и он тресе од смеха.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Па пошто би клечећи припалиле мале воштане свећице и кандила у обојеним фењерима од лима, оне би дуго остајале тако непомичне, и гледале како немо јецајући жмиркају плаво-зелени пламичци, и облећу челе око

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Како би рекла моја мајка, та звезда била је од лима. Волео сам Рута, био ми је јако симпатичан, али ми се нису ни најмање свиђале методе у Кембриџу на којима су

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Осматрачница је била као мала тврђава. Кров је од дебелог, изолученог лима. Одозго су набацани џакови испуњени земљом, затим камење, онда опет џакови, а поврх свега шибље, да бисмо се заклонили

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

Ноћ византијска, сладострасна, иста Кô она кад се роди Господ Нови. А само сенке с лицем кô од лима, Последњи борци царевине штуре, Чувају куле и зидине суре; Као прост војник, цар је њихов с њима.

Треба да се вене. XXИX Ходите опет, моје ноћи миле, Ноћи лутања и винскога дима, Презрео сам вас, кô боце од лима Кад њене руке о врат ми се свиле. Тад друго вино усне су ми пиле Зенице њене.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Неколико година касније у пределу горњег дела Дрине и Лима било је тако много хајдука да су Турци морали сталним стражама на путевима да обезбеђују путнике. Године 1532.

Шереметовића: „Бре, Милићу Шереметовићу, купи свате све Дрекаловиће, викни ђецу све Васојевиће, крени ђецу до зелена Лима; што је веће, то је боље за те“.

Ја да можеш оком погледати и ушима јеку послушати кад се ситне књиге растурише од тог мора до зелена Лима, те пођоше српске поглавице и војводе, што су за сватове, и делије, све главни јунаци!

братучед — брат од стрица, стричевић Брда, Брдска земља — област на истоку Црне Горе, „од зетске удољине до Таре и Лима“ брдо — (значи и:) део у разбоју за ткање, налик на чешаљ, кроз који се провлачи основа и којим се сабија потка

и северне Србије, велика висија динарских површи и венаца између изворних кракова Рашке и Студенице на истоку и долине Лима и Дрине на западу, углавном у области око Увца, северно од Сјенице и у сливу Ариљске Моравице.“ Старина Новак — в.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— Може ли какав комад лима? — упита Стриц. — Та није твој шешир црква па да га лимом крпимо. Боље би било да извучемо какву саргију из магарчева

је само мноштво разбијених лонаца, прошупљених шерпи, репова од кашика и кашика без репова, коњских костију, зарђала лима и један позеленио новчић бакрењак римског цара.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности