Употреба речи лијека у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(К-Љ, НБ, бр. 234) — Коме није вијека није му ни лијека. (Вук, бр. 2443) — Мука душе не вади, но суђени дан. (Вук, бр. 3118) — Није коме је речено, већ коме је суђено.

чувамо и пазимо јер од судбине нико не може умакнути („Испред Божје силе никуд и никамо“; „Коме није вијека није му ни лијека“).

Матавуљ, Симо - УСКОК

Сав је изврешетан зрнима, али му је бог дао вијека, па је имао и лијека. И овога брата нашега Стијепа Мркова, као што видиш, грдно су пушке иштетиле; ето му избиле око и осакатиле руку, и,

— дода ђакон, прихвативши од ђака чашу... — Јер ова изнутра не вјерујем да ти шкоди! Нема бољег лијека од опаке ватре и њеколико чаша оваког доброг црмничког! Дед, стрикане, још по једну! Благословите, владико свети!

То је било у Ријечкој нахији. Владика прокуне лупежа рекавши: „Дабогдâ се огубао и лијека не нашао, док не врати украдено и не прида још три оке вуне!

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Жао ми, браћо, младице, начисто увену грешно чељадешце. — Није ту лако лијека наћи — вајка се брадоња. — Мораш, просто-напросто, пустити да се рана сама смири и зацијели. — Рана!

Ето ти њему најбољег лијека. Сљедеће ноћи збио се у кући важан догађај, ождријебила се наша кобила. Добила малу кобилицу.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Онда царевић рече: — Уби ме жалост, и ако од ње знаш лијека казуј га, молим те! А пустињик му пружи једну малу свиралу па му рече: — Ништа лакше!

Идући тако кроз једну планину, нестане му и 'љеба и ракије, а огладнио к'о пас, а куће ниђе ни за лијека. Наједанпут угледа више себе мачку ће чучи на једној букви, па, да би дао вољу за невољу, скине капу с главе и повиче:

Ударе свуд по царству тражити јој лијека, а кад не нађу, онда разберу како је овога цара кћи била тако болесна, па је излијечио некакав љекар, који је сад

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Служио сам газда — Раду, био сам му чувар стаду, кад остарих, нема лијека, он ме хтједе да уцмека.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Многе мајке прокукаше, Шљемена се преломише, А огњишта угасише. Кукај, сестро, до вијека, Без лијека! ПОСЛЕНИЧКЕ ПЕСМЕ 97. Жетву жела вила и дјевојка, Вила жање, а дјевојка веже.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

„Ама шта ћеш, Јанко, немој тужити, ни залуду се гристи. Фала Богу! свему је лијека осим смрти“, рече сердар. „Е, мој сердару!“ одговори он лагано, „нема ту лијека. Што је било, било!

Фала Богу! свему је лијека осим смрти“, рече сердар. „Е, мој сердару!“ одговори он лагано, „нема ту лијека. Што је било, било!

Све је то обишао, тражећи лијека својој боли. А цури, како њој бјеше? Како јој је могло бити но јадно. У тој здравој, чистој души планула је љубав

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Вода свашта опере (све носи) до црна образа (изван срамоте). — Најгора зараза од црна образа. — Свакој рани има лијека, а срамота до вијека. — Боље је чисто чело, него пуна кућа. — Боље да си мртав но срамотан.

— Доста живе ко добро живе, али ко добро умре. — Смрт је лек свему. — Коме није вијека, није му ни лијека. — Пошто човјек умре, глава га не боли. — Свему је лијек до смрти. — Мртвој глави лека нема.

— Промишљам колико их овђе без памети и без лијека лежи. 9. О СВЕШТЕНИЦИМА 1 Питао неки сељанин попа дубровачкога: — Дум-Ловре, у којој се цркви бог моли а ништа не

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Ударе свуд по царству тражити јој лијека, а кад не нађу, онда разберу, како је и овога цара кћи била тако болесна, па је излијечио некакав љекар, који је сад

и од чуда препадоше и побјегоше казујући цару, док и сам цар виђе, и брже боље опет за бајалицу, а она му одговори да лијека не зна никакога, него да друге бајалице добавља.

Цар по том хођаше на многе бајалице, али му свака одговори да томе лијека не зна и тако не могући шћери своје повратити, више се не ожени.

Ударе свуд по царству тражити јој лијека, а кад не нађу, онда разберу како је и овога цара кћи била тако болесна, па је излијечио некакав љекар, који је сад

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

“ Је тако, мој гошподин?... Ја вама кажа: Далмација има педешет иљад ајдук!... Ту нима римедијо (лијека), него вишала, вишала и вишала!... Преметнуше разговор на болесника.

Бакоња се добро сјећаше Срдаревих поука, те њеке примијени. Шта га све нијесу питали!? Један је тражио лијека њекој болести, други је искао савјета због њеке парнице, трећи је издалека наводио да му треба новаца, а да не би

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Плах је, неповјерљив према новим везама. Тегоби усамљености инстинктивно тражи лијека у све дубљем понирању у њу. (Касније ће га искуства у томе потврдити: научит ће га узалудности покушаја да самоћу

Одмах сам прекинуо њене студије клавира, оставио крају друге обавезе и похитао да јој потражим лијека. Распродао сам остатке породичног накита.

Јер велике усамљености падају на нас фатално, од њих ионако нема лијека. Оне су ваљда урођена ствар. Наше врхунске радости и наша црна безнађа окрутно су несаопћива.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Ударе свуд по царству тражити јој лијека, а кад не нађу, онда разберу како је и овога цара кћи била тако болесна, па је излијечио некакав љекар, који је сад

Ћипико, Иво - Приповетке

и смрче му се у души. Није друге, разабире се и лијепо схваћа своју невољу, — али учињеноме нема лијека. А кад му поглед пане на синове и у памети му сине што би се од њих догодило да су код куће остали, чисто му се живот

Ћипико, Иво - Пауци

А сала разабираше тек биједу и, што је још горе, безнађе у боље. И к'о да тому нема лијека: људи остављају своју дједовину и бјеже у туђину – у Америку... Па ни собом не бијаше задовољан.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

Снага је наша планинска ријека, Њу неће нигде уставити нико! Народ је ови умирати свикô — у својој смрти да нађе лијека. Ми пут свој знамо, пут богочовјека, И силни, као планинска ријека, Сви ћемо поћи преко оштра камâ!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Како таде, тако и остаде, да и данас онђе иде рана: зарад чуда и зарад лијека, која жена не има млијека. 4 ЖЕНИДБА КНЕЗА ЛАЗАРА Вино пије силан цар Стјепане у Призрену, граду бијеломе, вино

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности