Употреба речи логорима у књижевним делима


Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

Јер шта је то победа, и може ли је данас бити? А ми пијемо у логорима за срећне резултате, играмо бесно, делимо ордење, заводимо један другом жене, претимо и певамо у оном лудилу осуђеника

Црњански, Милош - Сеобе 1

у Горњој Фалачкој, и где дочуше да су поумирали многи од кумова, ујака, стричева, и у другој војсци, у Чешкој, у логорима кнеза Атанасија Рашковича, полковника варадинског.

Карло Лотариншки међутим био је већ склопио примирје и по логорима Срба отпоче, још истога дана, дрека уз јеку гусала, лелекање и ђискање у колу.

Прошавши, у мислима, сву аустријску војску, виде себе и своје војнике по бедемима, по логорима, по биткама, схвативши да све то узалуд чине.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

—Видећеш! Крвник и његова жртва. Колико се само пута питала зашто су сви они људи по логорима мирно клечали чекајући да их дотуку, зашто нису пружали отпор својим џелатима; можда само крик (и то је довљно) или

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Вели, нема више примања. Рат је свршен. Неће бити примљени више ни они који чекају по талијанским заробљеничким логорима, а којима је пријем, принципијелно, већ одобрен. Да га оставим на миру и да му не досађујем.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

касапница, као члан неког одбора походио сам рањенике и избјеглице по болницама и опоравилиштима, по избјегличким логорима, по заводима за ратне слијепце који се опет оспособљавају за живот, или опет привикавају на њ.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Отворим прозор И погледам напоље у ноћ. Хоћ није била месечна али је доста видна. По логорима су давно догореле ватре и провидљив сумрак и тишина притискивали су целу околину.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Умирало се на фронту од челика, копнило се у позадини од маларије и других болести по разним логорима Африке, Корзике, Крфа и Француске. У писмима између пријатеља јављало се кратко за смрт рођака или друга.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

А мраз све јаче стеже. Нека магла спустила се изнад вароши. Војници тумарају по логорима и договарају се. Неки се опраштају јавно и одлазе. Други крадомице, ноћу, и замичу заобилазним путем.

Драгиша се заплака. Није могао више да посматра самртне муке свога верног друга, и оде да лута бесциљно, по вароши и логорима. Донели су најзад однекуд и хлеб. Али на свакога војника по осмина само.

— Кипислцауф! — Ја, богати, кажу... три дана и три ноћи — већ се забринуо Душан. У логорима је узаврело. Војници дижу шаторе, пале заосталу сламу, пакују. Около се искупили Грци и тужно нас посматрају.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Проклето му племе и кољено! И у XИX веку као и у ранијим вековима, и у устаничким логорима као и у хајдучким и ускочким дружинама, кроз болне звуке гусала и као нож оштре и звонке десетерце одјекивао је кроз

А Филип Вишњић, од 1809. Ао 1813. године, „једнако је живео по српским логорима око Дрине“. Старац Рашко, други веома даровит народни песник, — по свој прилици — испевао је песму Бој на Делиграду,

године једнако је живео по српским логорима око Дрине (1810. године био је у Лозници у муасери, кад су Богићевић Анто и Милош Поцерац и Бакал Милосав бранили

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности