Употреба речи лози у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

” 24 Лисица и грожђе Лисица, видећи на једној високој лози грожђе, покушавала се свакојако како би га дохватила, а кад види да ни на који начин не може до њега доћи, онда отиде

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Све, шýмом и дрхтањем, ватру подражава Она је празник, недеља усред лета Кроз кров без црепа видим њен прозор у лози Пред њим се дрво, с крошњом од сазвежђа, пали Мој вранче, сутра је ујак у њену варош вози Спавај, мој вранче, сви

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Овако да уредимо: нека узме девојка три лозе, па нека посади у башчи намењујући коју коме хоће, па на чијој лози сутра буде грожђе, за онога нека пође девојка.

Они сви на то пристану: девојка посади три лозе у башчи и свакоме намени по једну. Кад ујутру, а то на лози онога сиромаха грожђе. Онда цар немадне куд, него да кћер ономе брату најмлађему, па одмах у цркву те се венчају.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Уклони се ти мене а ја ћу тебе, па ћу родит’ и за тебе и за мене. — Овако је рекла лоза лози, јер што су ређе боље роде. О ЖИВОТИЊАМА Бјеше ми га давати докле могах жватати.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Овако да уредимо: нека узме девојка три лозе, па нека посади у башчи намењујући коју коме хоће, па на чијој лози сутра буде грожђе, за онога нека пође девојка.

” Они сви на то пристану: девојка посади три лозе у башчи и свакоме намени по једну. Кад ујутру, а то на лози онога сиромаха грожђе. Онда цар немадне куд, него да кћер ономе брату најмлађему, па одмах у цркву те се венчају.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Кушмељ живљаше понајбоље међу својима, а бијаше одијељен од браће. А како богатство није на одмет ни у светлој лози и како је вриједно знати колико треба да човјек има па да буде најбогатији у Зврљеву, чујте шта је било његово: Од

Али сиромаштина није срамота никоме, а најмање светој лози! А кад би љетина издала? А кад би љетина издала, богме, и онда се њекако долазило крају.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Моја мајка је потицала из једне од најстаријих породица у нашем крају и припадала је лози изумитеља. Њени отац и деда су изумели многобројна оруђа за домаћинство, ратарство и друге сврхе.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

У тако добијеној слици мале Софке најпре уочавамо њену необично јаку свест о хаџијској лози, чији је она последњи изданак.

174 И, већ са првом реченицом у роману, појављује се она и као носилац знања о кући, породичној лози, која је свој успон имала у хаџи-Трифуново време.

свест учинио рефлектором породичне хронике, он је јунакињино понашање условио њеним односом према породичној лози. Добрим га је делом за њега везао, и њиме га мотивише.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

И п. н.), ни на Светог Анту опата (17. И), јер неће бити грожђа, или ће га бити врло мало (ЗНЖОЈС, 10, 41; 42). На лози спаљују се свеци.

Сава, његове мошти нису се могле сажећи на дрвима и обичној ватри, него су сечене по виноградима гиџе, чокоће, и на лози су га спржили« (Вл. Ћоровић, Свети Сава у нар. пр., 187, упор. и БВ, 16, 1901, 212).

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Особито свакој растлици своју разликост даје, те на маслици с воде зејтин рађа, а на лози вино; на разлики дрвети, разлико и воће бива. Тако и обашка свакој травици свој дар јој вода издаје.

А и отац му бијаше тек деспотовић, Ђеорђа деспота син, јерно тој лози србској, краљско име погибе на младоме цару Урошу.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

Мала али лепа бела кућица с повећом баштом, са доксатом обраслим у ладолежу, хмељу и ниновој лози. Пред кућом пуно шимшира, а међу шимшировим дрвећем један велики стари шимшир, који чак и хлада даје.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности