Употреба речи манастирских у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

само цвркут тичица нарушава, а из цркве се чуо дубок глас архимандритов где чита свето јеванђеље, затим танко појање манастирских ђака... Ала је то милина слушати у такој немој гори ону тиху молитву!

Теодосије - ЖИТИЈА

Због нужних манастирских потреба отиде отац у град солунски. И ушавши у свету цркву светога страстоносца Христова, великомученика Димитрија, и

После овога хтео је свети због манастирских потреба, или још боље — хтео је Бог због њега, а због познатог узрока, да иде у царствујући Константинов град, у коме

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Књиге се почињу читати и ван манастирских зидина, и у српском друштву онога доба јављају се књигољупци, често помињани у ондашњим записима.

Калуђери су били огрезли у нераду, гледали су да се што више лично обогате на рачун манастирских прихода, и живели су распусним животом који је саблажњавао вернике.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

ГЛАВА 22 О уписивању свега што треба уписивати Него, још и то вам заповедам, да се све бележи од манастирских права. Приходи оних који служе подробно да се преписују, издаци — када и камо, а приходи — када и откуда.

дакле, кључаре, и хлебаре, и рибаре, и оне који се брину о мазгама, и оне који су у метосима економи манастирских села, оне који су ван манастира послати, и оне који другде одлазе заповешћу игумановом, и просто све који служе, да

у неко време, из манастира узети, или од црквеног — иконе свете, или сасуде часне, или завесе, или књиге; било из села манастирских, или влахе, или од иметка, или било коју другу ствар да ко хоће да одвоји од манастира, искушењем демонским покренут

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Било је још њеколико постриженика манастирских, али су се они налазили „у тековини“, по парохијама. Само кад који оболи или кад је коме потреба да се одмори доћи ће

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Небом се разлеже звук манастирских звона. Бог. Ослушкује страх у звуцима звона и Тишини земље под собом. Сама рука се покрену и начини крст на лицу.

Једино тим може сад да покаже да се према калуђерима и старешини Методију није променио. Притера кобилу до самих манастирских врата, а калуђер потрча к њему уплашено машући рукама.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Док је један Рига умео да прихвати спокојство манастирских књижница и мир од дружења са књигама, други се нестрпљиво припремао за неспокојство путовања и немир од дружења са

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

стигоше, Пантовац скочи с кола и пође пешице поред старца, а кола одјурише напред и за неколико минута стадоше близу манастирских врата. Замало стиже и Пантовац са Симеоном.

Ћипико, Иво - Приповетке

Пошљедњи пут се искрцао за јаке олује и дошао по навици с врчем по воду. Нашао је у путу, па се заклонише иза манастирских развалина. Гледајући на немирну, усколебану пучину, неко вријеме стоје и ослушкују шум мора и хуку олује.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

сент. от апелаторијума на рачуне моје”, и тада почињу његове познате неприлике око манастирских рачуна. Ову песму, заједно са још једном другом, послао је М. Вуку из Шишатовца у Беч, 10. новембра 1816.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Најзад двојица манастирских меропха, чобани Милутин Кудро и Синиша Трептупаћ, умотавши се у овчије кожухе и пртене капуљаче, изиђоше у непогоду.

Богатији су од манастира, јер то благо припада само њима тројици, а у свих пет манастирских села, гомила сиротиње, посна земља, немаштина и глад. — То је проклето јер је отето од јадних болесника.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности