Употреба речи масив у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Четинарске шуме Горског котара заузимају цео планински масив између Огулина и стрмих јадранских обала. У Славонији је врло развијено гајење свиња.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Била је то нека кота 278. Пред нама су били ћувици, неке провалије, а лево се дизао високи масив Дрен. Дан облачан. Смрче се раније. Тада се вратише каре, које су ишле за попуну муниције.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Томе. У тој области, на северо-западном крају плодишта, налази се пространи корални масив Бермуда, који има облик огромне удице.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Дуго су остали ту на обали, у недоумици што да почну и гдје да крену, с очима пуним зебње упртим у хладни плавкасти масив што се диже над мјестом. Од изнемоглости била их је оставила њихова обична говорљивост.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

“ Пет стотина мртвих људи... Маленкост! Двадесетога септембра хиљаду деветство шеснаесте године Кајмакчалански масив био је у нашим рукама. Сви смо ћутали. Светислав као да се нечега присети и настави: — А-ја!...

Присетио сам се тада да нам је капетан Радојчић објашњавао како изгледа кајмакчалански масив. У облику крста. А ово насеље налази се на оном горњем вертикалном краку крста. Управо, сада би то био доњи крак.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

У једноме куту ове косе, међу стенама и кршевима назире се село Горњи Пожар. Цео овај масив укршта се, збија, увале пониру. Онда лево избија Котка.

Онда лево избија Котка. А над свима овим планинама, тамо у даљини, огроман планински масив Добро Поље, обавијен облацима, који се лагано дижу и спуштају.

А од Гривице лево је Соко. То ти са Кожуха треба све да видиш... — Јест. — А од Сокола настаје даље кајмакчалански масив. Соко се диже као какав бедем и он ти заклања даљи видик.

углу, који захватају та два нена крака — он рашири прсте и руку неколико пута диже и спусти — налази се кајмакчалански масив. Је ли тако? Она двојица ћутала су и посматрала га замишљено. — Дај карту!... Ово је Црна река... Она скреће.

Видите: Кајмакчалан је дакле крстасти масив, огроман, разуме се, и тако положен. Е, сад, на месту где се те две пречаге, назовимо их тако, укрштају, управо секу,

Сад замислите ону вертикалну пречагу. Ја увек говорим вертикална, а у ствари то је положен масив. На почетку тог масива налази се прва кота хиљаду осам стотина. Ту су такозване Чегањске планине...

Она, дакле, пресеца хоризонталну пречагу, управо масив... Ту је кота две хиљаде пет стотина двадесет и пет. Кад се пређе највиши врх, онда мало удесно налази се још једна

Иза ње се пружа планинска греда Старков Гроб. Ту се завршава кајмакчалански масив, на његовој левој страни, и одатле се силази наниже, све до Црне реке, у онај њен крак, који тече на север.

Све ово укупно сачињава кајмакчалански масив, у ширем смислу. Међутим, Кајмакчалан у ужем смислу чини само његов врх, кота две хиљаде пет стотина двадесет и пет,

Капетан Радојчић погледа у карту. — Да. Планински масив је у облику крста. Из доњег левог угла извире тај Кајмакчалански поток.

Трећа колона наступала је на крајњи масив леве пречаге, на Старков Гроб. Наши, дакле, поврате готово целу ближу вертикалну пречагу крстастога масива и отпочну

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности