Употреба речи маст у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

разна места, у подрум, иза јаруге, под храст, закопава жито, Муницију, пушку, ракију, лампек, иконе, сукно и маст, тако и ја, у мрачно време ово, све што имам скривам, пола у нејасно, пола у незаписано слово.

А обе заклане свиње су однели! А преко двадесет комада перади, што гусака, што патака, су однели! Маст однели, месо однели, чизме однели! Слободу донели, а чизме однели! Ловили смо сома, званог обалаш!

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

за образ, него је, шта више, често грдила и називала је леном девојчуром што дању поваздан дрема, а ноћу краде маст и пече крадом лукумиће кад сви по кући заспе, и части се са себи равнима, да се послужим сопственим речма госпоје

Нема ти ту мелшпајза кад није мастан, па не цури маст низ браду. »Ама, фино је«, кажу: аја, не марим ти ја за то! — Сасвим тако, имате право.

окренути кујни, а бáба вели: — Иди, види да се опет није онај лопов мáчак дочеп’о жишка, па ће да полоче сву маст, к’о и одономадне што се почастио!

Црњански, Милош - Сеобе 2

За себе је, Агагијанијан, јављао да је успео да се умили грофу, нашавши му, у једној бечкој апотеци, неку маст, за коју кажу да лечи ћелавост. Жали, каже, што му Исакович никад није писао!

Теодосије - ЖИТИЈА

смрт умираше, а од многог и непрестаног поста усахну му утроба, и оболи му са изнутрицом слезина његова, и изгуби сву маст, и тако неисцељиво оболи. Па да је и хтео олакшањем да послужи утроби, болест би га и против његове воље спречавала.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

говоре многобројне народне пословице и изреке: („Батина је из раја изашла“; „Батина свакога дотера у рад“; „Љескова је маст чудотворна“; „За дјецу је прут а за жену тојага“; „Деца од батина расту“; „Уз палицу и медвед игра“.

Превласт кажњавања у васпитању („Батина је из раја изашла“; „Лескова је маст чудотворна“) говори нам о томе да се у нашој култури дете (нарочито мало) схвата, по својој природи, пре као рђаво,

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Његов десни рукав мирисао је на повратак из војске, џип »вилис« и товатну маст за конзервирање мотора. Онај део који зову ранфла мирисао је на »герлен« једне младе даме; предња страна — на труле

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

Срамота је, девојко, и помислити то, камол да изрекнеш. Тешко свакој, која не љуби чистоћу. Шта си ону маст метнула на полицу, да дирају мачке? Зар је њој онде место? ЛЕПОСАВА: У хитости оставила сам, пак сам после заборавила.

КУМ: Ја ти кажем, куме, ти имаш анђела. МАКСИМ: Ђавола, куме, ђавола, да је стопи у лисичију маст, да се од ње друге жене плаше, као коњи од курјачког сала. КУМ: Ајд, куме, ниси наишо на правог ђавола. (Одлазе.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

У њу амерички китоловци довлаче сирове продукте од својих уловљених китова, претапају китову маст и прерађују разну сировину те врсте.

Китова маст са ове китоловне станице, као и остали продукти, извозе се поглавито за Енглеску и Немачку. Теретни бродови тих држава

Теретни бродови тих држава могу се често видети пред станицом у Капеласу како утоварују маст и друге китоловне продукте. Острво Пико То је најбрдовитије азорско острво, са 21.000 становника.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Из кујне већ се уносе ти „дарови“, те њихне печене пите, печења, гибанице, од којих је силна маст цурила. При уношењу сваког тог дара, на сав би се глас казивало чији је, од кога: — Ово је од деда-Митриних!...

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

И Брне се осјећао свакога дана боље за колико трајаше суха хладноћа до пред Божић (Пјеваличину маст бјеше потрошио двије недјеље прије, а привијао је репух).

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

У вино и ракију које су они пили, сипала воду. Од буђавог брашна месила им хлеб. Ужеглу маст и сланину стављала им у јело. На празнине радила. Морала сам.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

линиментом из тубе (нагао откос тропског миомириса заситио је топлу полутаму) дуго је трљао кољено (фаза мађионичар: маст од шишмиша, с длаком крастаче, коријеном траве-обезнанке, и три листа траве од непомисли, седам капи крви од некрштена

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

жила, »а на излазу огледају се у растопљену маст, попију мало воде која је прошла преко девет кључаоница и поједу по један залогај од поменутог хлеба« (СЕЗ, 83, 1971,

Ћипико, Иво - Пауци

Угледа жупника и још једнога црковинара, који је биљежио маст што су га тежаци доносили. — Видиш, ваља да ти оца измијеним! — рече му жупник кад га спази.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Затим је овце размењивао за краве, свиње, жито, маст, мед, кожу, сукно, восак. Не знам шта га је терало, корист или забава, тек он се претворио у вештог трговца и спретног

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Војници загледају калупе биљне масти и чуде се: — То је, бре „миликерц“ — вели један, јер никако не верује да маст може бити у онако чврстом стању. Док су се казани пушили, војници су уређивали бивак.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

мегдан мејданџија — борац мелем — лек, маст за мазање меневиш — љубичаст менека — мене мермер-авлија — двориште поплочано каменом мермерли — од мермера

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности