Употреба речи мелодије у књижевним делима


Африка

играчице, цртам један брз кроки ових уметника што свирају са правом френезијом један луди ритам у коме уопште нема мелодије.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Динарци су и на овај начин примили велики број турских речи. Поменули смо турско-источњачке мелодије, које су међу њима постале популарне, као и утицај „к̕смета“.

Више је интимног и топлог живота у коме су постале оне лепе песме и мелодије охридске. На становништво Охрида и околине има утицаја и језеро и језерска клима.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Из језика се избацују речи туђинског порекла. Играју се народне игре, скупљају се и певају народне мелодије. Општи идеал постаје бити Србин од главе до пете, у свим унутрашњим и спољашњим манифестацијама свога бића, Сав Србин.

Он воли лепе речи као лепо цвеће и лепе мелодије; оне га заносе и опијају. Он слика речима, често и мисли речима, сав се предаје ређању лепих, звонких речи.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Свет покоја вечног чека дане. И док ћуте звезде, стазе, руже, Ја их жалим, оплакујем, волим; Искидане мелодије круже Мојом душом наивно и боно. А часови струје монотоно.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

суседи су осећали како она обухвата душу онога који пева, уносећи у главни мотив нове, чисте, сопствене тонове и мелодије. Онда, сасвим горе, на највишем спрату грађевине, угледаше младога певача виткога тела.

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

А из цвећа, а из снова, Мелодије и звукова Оживеше земље, мора, Цвет непознат белих гора, Ново небо, страни врти, Стара љубав, млада нада, Коло мисли,

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Највише ме изненадило то, што су америчке девојке, пријатељице госпођице Луканић, изврсно свирале словеначке мелодије. Помислих у себи, како би мало чешћи овакви састанци пословенчили сав амерички живаљ у близини Принс улице.

Нити на њој што штрчи, нити шкрипи као што мисле тупави глупани. Пуна је мелодије као Аполонов леут, Вечита гозба медених сладости, Где од прождрљивости нема ни трага.

Тада црквена звона не престају да објављују свадбе, а гајдаши и њихове веселе мелодије не престају да узбуђују срца с краја на крај Баната.

Тада црквена звона не престају да објављују свадбе, а гајдаши и њихове веселе мелодије не престају да узбуђују срца с краја на крај Баната.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

анализи могло би се стих по стих да покаже ово Матићево бомбардовање окаменелога говорног низа и ослобађање ритма и мелодије које меморише, на пример, обичан исказ какав је Нашто ми ове очи?

Нема сумње да и једни и други чине основ особенога ритма и, знатно више, особене мелодије и мелодичности Матићеве. Али док се паралелизмима лако уочава и тумачи дејство, дотле се код ових потоњих нити уочава

Хлебњикова, који је са самога врха својих пустоловних експеримената знао да се суноврати до праизворне језичке мелодије, а она је код великих песника обликована као исконско ћутање, па се, дакле, и не чује, него се мисли.

Његово схватање „матерње“ и „родне“ мелодије у тесној је вези са његовим централним појмом „надбивање“ и „стварне мисли“: тежио је надличном више но било који наш

Петровић, Растко - АФРИКА

играчице, цртам један брз кроки ових уметника што свирају са правом френезијом један луди ритам у коме уопште нема мелодије.

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

Видиш, драга, а славујак, Њему пева срце, душа; Ох да дивне мелодије, — А лептир га слуша, слуша. Занела га дивна песма, Занеле га сласти њене, И он мисли: „Певај, птицо, Певај,

Тај је синак вишег духа, Коме речи дао није, — Само звуке, само складе, Само чисте мелодије. Музика је чиста суза, Коју носе крила рајска — А речи су здраво земске, Кад је туга надземаљска.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

сведоче и две његове песме унесене у ову Антологију), написао је једну песму под очигледним и јаким утиском Орфелинове Мелодије. Он ју је, по своме обичају брбљивог писмописца, уклопио у своје кијевско писмо од 28.

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

један мах хтео, Бежао бих у свет, тражио самоћу И, кад бих могао, на небо се пео; Свирао, певао, без реда и везе Мелодије луде, очајне и дрске, Како пламти небо, како плачу брезе, Како свира ветар и вапију трске.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Књижевно-историјски значај „Мелодије к пролећу“ је велики: „ова поема помера почетак српске поезије за децу дубоко у 18.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Сад пође оно пригушено певање извежбаних певача које ни један трепет ни акцент мелодије ни речи не пропушта, а ипак је као шапат неодређено, танко, пуно замирања.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

Ја клекох... И докле ме грије Њен поглед, ја сам жедан сунца пио. У души зачух слатке мелодије, И све ми сјајем чудесним заблиста, Мило и топло, као нигда прије. Завјеса спаде...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности