Употреба речи мечке у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Свет, куд су пролазили, сматрао их је за Цигане, који воде мечке по вашару. Било је и болесних међу њима. Кад су их превезли преко реке, обрадоваше се виноградима у Токају, али су

Каткад су те жене, тако заносне при првом сусрету, постајале дебеле, као мечке, после првог, или другог, порођаја, а што је било најгоре, оне, сироте, то ни приметиле нису. Топ се задовољно смешкао.

ретка, у тим сиромашним, сербским, кућама, па је ретко која могла да види свој трбух крмаче и своју стражњицу, као у мечке. За њихове мужеве, међутим, било је све горе.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

вука, лисице или зеца; кокошија тртица; ситне шкољке; нокат, зуб, длака или парченце коже од вука, длака или нокат од мечке, корњачин оклоп; парче змијине кошуљице; кост од јагњеће вилице; стврднута сукрвица ждребета итд.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Да се на бољку изврши атак да л миш помаже слеп, од мечке сало, од жабе батак ил неке сове реп?“ А Јоца шмрца и чело пипа па гунђа: „То ти је грипа.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Наједном као да се прену. Заврте главом, мљасну устима као да неком нешто псује, и заурла из баса: — Мечке једне!... Хоћете ја да вам чувам коње!... Поднаредниче, удари свакоме по пет батина.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Исти обичаји су у Хомољу, околини Бољевца и Нишави« — »остатак култа медведа — мечке која представља божанство плодности и материнства«, од кога је »настао словенски бог стоке Волос, кога је у

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Видјело се таман толико да ти се од неког жбуна учини да је мечка, а од мечке да је жбун. Прекрасна работа, нема шта!

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

и да се кара сас селске мечке оне! А прилега ли на чорбаџи-Замфирово дете да си седи у дућан, да си руча с момци и чираци на ћепенак, куде свет

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности