Употреба речи мечку у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

подвикну, љутито, да је дошао да га моли, и то, да поради код Витковича, да га не суде и не изводе на суд, као мечку. Нека га деградирају, нека му даду апшит, али неће да га саслушавају и о њему брбљају и да га сажаљевају.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Гори друга, већа деца узму за руке мало дете које још не уме да хода, воде га и говоре му: „Цам, цам, цама, цама, мечку стра, тебе не стра!“²⁶ Очигледно се овом магијском формулом дете ослобађа страха и тако му се помаже да прохода.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Амо мечку, амо мрка вука, Њи он тражи, но му заман мука. Он се вије по стењу и гори, Нигде зверке, залуд он се мори.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Ко ноћу тражи по шуми мечку, уместо мозга тај има звечку.“ Опет се храбри огласи дечко: „Почуј истину горку, приђеш ли ближе, трапава мечко,

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Од језика лопату правити. Орла учити летјети. По мачки шиљати џигерицу. Пијесак у море сипати. Плашити мечку решетом. По ваздуху рибу ловити. Правити од комарца магарца. Преко погаче хљеба тражити.

(Кључ) 90 — Ја сам око без окца и заклопца; без мене је тама по свима собама? (Прозор) 91 — Јаше врабац мечку? (Катанац на ковчегу) 92 — Један језик све село превело? (Весло) 93 — Један прут све поље огради?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Сви укућани једу к., а остатак дају живини и стоци. Један део к. домаћица баца кроз оџак — ,да нахрани мечку̓. Исти обичаји су у Хомољу, околини Бољевца и Нишави« — »остатак култа медведа — мечке која представља божанство

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

У вола се претвориш. — Де ти, де, Никола, само ти буни. Могао би се кајати. — Охо-хо, плашиш мечку решетом! — гракну Ниџо. — Дај брзо пуштај те дјечаке па да се иде кући. Нијесу дјеца ни ручала. Хајде, развезујте!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности