Употреба речи милана у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Карађорђе узе Јакова, Јанка Катића, кнеза Симу, нашег новог кнеза Пеју, зета Живка Дабића, Милана, од шабачке нахије Спужа Остоју и Ћурчију с њиним момцима, јербо је од шабачке нахије војске било мало и Јаков је њима

Рано ујутру посла господар Ђорђе Милана са његовом војском и његовим братом Милошем Обреновићем, Лазаром Мутапом, Јованом Курсулом, и одоше у индат Кедићу,

̓Ајдете опет горе. Кад из Орашца дођемо у Бељин, у логор, застанемо и Милана ̓де је његову војску довео. (Јербо како је чуо Карађорђе да је Хаџи-бег стукнут натраг, писао је и послао свога момка,

године, — први око Карађорђа, Јакова, Милана и кнеза Симе и прочи̓ старешина мирски̓ и духовни̓, Јова Протић пак око Миленка, Добрњца и прочи̓ — навале да се синод

” Залупаше добоши, развише се барјаци, полетише војске свака своме старешини. Гледају Турци и питају Милана и Јакова: шта ће оно сад бити? — „Ето шта ће, човек хоће Фочићева хата или ̓оће на град”. — „Аман, уставите!

са ума, да нам прво намерени синод ваља увести (о ком Божа пише једнако у Бранковини устројеније), согласим Јакова, Милана и кнеза Симу, као коменданте. Пишемо Карађорђу, да нам 14. августа дође у Боговађу увочи Велике Госпође.

године 23. септемвра месеца, Никола Мариновић, Земунац, бивши добар познаник, а можно да и ортак покојнога Милана Обреновића, поручи да војвода Милош Обреновић, што пређе може, на кленачки према Шапцу чардак дође: „Имам му нешто

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

(Клоне у столицу крај излазних врата и зајеца.) Завеса ПРВИ ЧИН Укусно намештена соба Милана Новаковића. И НОВАКОВИЋ, РИНА НОВАКОВИЋ (по свршеном јутарњем чају седи за столом мало смућено, држећи једну сребрну

РИНА (грлећи Милана): Ја нећу да се растанемо! НОВАКОВИЋ: Буди мирна, Рина! Не постоји закон који руши срећне бракове.

АНТА: Нисмо, дабоме! (Новаковићу.) Ето, на пример, ви би остали без брака. РИНА (загрли чврсто Милана): Ах, то не, само то не! АНТА (Спасоју): Па затим, ти би остао без имања.

Зар се жена, супруга, неће обрадовати повратку мужа за којега је мислила да је мртав? РИНА (буни се и крије иза Милана). ПАВЛЕ (Спасоју): Или ви, на пример, као најближи рођак?

Нема у мојим намерама ничега што би се морало прикрити. Тако, на пример, што се тиче господина Милана Новаковића, који ми је преотео жену, и што се тиче моје жене, која ме је дубоко увредила...

СПАСОЈЕ: Гле, молим те! Кривичну? А оне остале три? МИЛЕ: Једну противу господина Милана Новаковића за прељубу и нарушавање брака. СПАСОЈЕ: То сам већ мислио, а трећу?

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

— Не браним. Сад после подне и онако нема муштерија, а лађари тек пред ноћ долазе. Милане!... Зовите Милана. Виче шегрта. Милан дође.

венецијански чамац с веслом, речни чамац за уживање и одмор горгонцола — чувени италијански сир из Горгонзоле код Милана грација (лат. гратус, итал.

) — из задовољства пармезан (фр. пармесан) — фин и укусан италијански сир који се справља у Парми и око Милана (у Италији) пародија (гр.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

И кад се вратите, не можете му ништа учинити. Дона бајалица је душом одувала, руком одмахала, и травом растурила. На Милана живот и здравља!’ Ово му говори у три реда.“¹⁵⁸ 5.

44. ⁴⁰ Фортис, А., Пут по Далмацији (1774), Глобус, Загреб 1984, с. 53. ⁴¹ Ђорђевић, Т. Р., Из Србије кнеза Милана, Просвета, Београд 1983, с. 52. ⁴² Љубоја, Гордана, Деца у традиционалној култури, ЕМ, Београд 1988, с. 12.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Неко време био је коморник на двору војводе од Луке, у Италији, а од 1868. до 1872. био је наставник кнеза Милана Обреновића у Београду.

Др Владан Ђорђевић, имајући за узор стари француски часопис Ревуе дес деуx мондеѕ, новчано потпомогнут од кнеза Милана Обреновића, покренуо је 1875. Отаџбину.

Од 1862. он почиње рад на роману из сувременога живота. Роман Тридесет година из живота Милана Наранџића изишао је у две књиге, у Новом Саду, 1860. и 1863 (ново издање Српске књижевне задруге у Београду, 1900).

Кад му је здравље опало, ступио је у војну службу. Био је санитетски пуковник и лични лекар краља Милана. Умро је у Београду 29. децембра 1890. године. КЊИЖЕВНИ РАД.

јуна 1905. КЊИЖЕВНИ РАД. — Као сеоски учитељ у Свилеуви, читајући приповетке Милована Ђ. Глишића, Милана Ђ. Милићевића и сеоске приповетке Ђуре Јакшића, а нарочито малоруске списатељке Марије А.

Сељанка описује живот једне сеоске жене од колевке до гроба, и може да послужи као илустрација делу Милана Ђ. Милићевића Живот Срба сељака.

Илићу пре десетак година, окренули су сваки на своју страну, а најновија српска поезија, под утицајем Јована Дучића и Милана Ракића, ударила је новим правцем, за модерним француским песницима.

1) ПЕСНИЦИ Најновија српска поезија има два песника на челу: Јована Дучића и Милана Ракића, два ђака модерних француских песника, који по свом песничком образовању имају много заједничког, али који се

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

“ То вели Мита, Милана тад гледи, А његов не мож' да поднесе поглед. На њему лежи Миланово око, Из себе шиљућ тужног огња зрак; Кô месец

Но када поглед Милана јој стиже, Чини се њојзи да је све то јасно; На коленима он ту код ње беше. Кад њег'во сузно око она спази,

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

— Знаш шта сам ти хтела казати? ПИЈАДА: Ста? ЉУБА: Удајем се. ПИЈАДА: Е, врага! За кога? ЉУБА: За Милана. ПИЈАДА: Ћеститам! Бас је лепа партија. ЉУБА: Је л’ даје леп? ПИЈАДА: Као уписан; благо теби.

) ЉУБА: Ама што ти је? СТАНИЈА: Доста сам ведла, да идем. ЉУБА: Зар ти мислиш, да би ја заиста пољубила господина Милана? СТАНИЈА: Већ ваша ми је мода до грло. ЉУБА: Иди, бога ти, мајка. Ти све примаш што се ми шалимо.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Остави тако доктор сиротог Сулета на пет минута усред Милана, где су нешто као преседали из воза у воз, и оде да купи картоне за Швајцарску, а успут му каже да се нигде не миче из

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

По завршеној молитви потпоручник нареди да се војници прозову. Батеријски наредник је читао разна имена, Траила, Милана, Станкуља, Стојана, Душана, беше један Вучко, онда Крста... Пољаном се разлегало: „Ја....

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

И добра влада зовне к себи и Милана и Илију, па ће рећи: „Добри Милане, ти си добар и послушан грађанин; ево теби пуно пара и добићеш поред своје службе

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Саслушаше га и, на његов захтев, дозваше деда Милана. Деда признаде да му је издао под кирију своју сопствену њиву и новце унапред примио.

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

помјани, Господи, владаоце, ма твоје робове: непобједног младога душана, Обилића, Кастриота Ђура, Зриновића, Ивана, Милана, Страхинића, Рељу Крилатога, Црновиће Ива и Уроша, Цмиљанића, војводу Момчила, Јанковића, девет Југовићах, и Новака —

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Ја знам сигуран лек. — Кажи ми га, молим те, пропадох! — Да говориш што ја говорим. — Добро, ’оћу! — Кажи: „Милана (име лица) боли зуб!“ — „Милана боли зуб“ — Кажи: „И Милана није ништа брига што га боли зуб!

— Да говориш што ја говорим. — Добро, ’оћу! — Кажи: „Милана (име лица) боли зуб!“ — „Милана боли зуб“ — Кажи: „И Милана није ништа брига што га боли зуб!“ — „И Милана ништа није брига што га боли зуб“.

— Да говориш што ја говорим. — Добро, ’оћу! — Кажи: „Милана (име лица) боли зуб!“ — „Милана боли зуб“ — Кажи: „И Милана није ништа брига што га боли зуб!“ — „И Милана ништа није брига што га боли зуб“.

“ — „Милана боли зуб“ — Кажи: „И Милана није ништа брига што га боли зуб!“ — „И Милана ништа није брига што га боли зуб“. — Вала, кад тебе, Милане, није брига, није ни мене!

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Капетан га снуждено саслуша, прошета по канцеларији, загледан у велику слику крала Милана, постаја мало, као да прибира снагу и смишља шта да каже, па рече: — То о преровској несрећи, друга је ствар.

Престо Обреновића тресао се пред њим. Еј, крала Милана, великог силника, истера он из Србије. Па кад устав укинуше... Те године се ти роди.

Удрите, удрите, поломите ми и ребра, само када су на краља Милана пуцали, кад је краљ мртав! И Ђорђа су тукли, била је месечина, вран кукуруз до појаса, лескало се поле од кукурузовог

Саопштење пресуде радикалским првацима за покушај атентата на крала Милана Обреновића и ковање завере ради збацивања с престола династије Обреновић.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Није ни важно што он не памти, јер је у Поменику Милана Ђ. Милићевића остало записано да је, прво, отишао свом побратиму, ханџији, у Бели Поток и да му је рекао: — Побратиме!

На непарној страни Јевремове, између Капетан-Мишине и Змај– Јовине, можда ту где је кућа песника Милана Ракића, налазила се зграда у којој је једно време становао, у првом устанку, Родофиникин.

Уз то, нашао се и међу онима који су имали да се баве око смрти војводе Милана Обреновића, угледника који је напречац, и чудно, умро у Букурешту у децембру 1810. године.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

И једно и друго је подједнако сурово. Мећу изгинулима био је и леш арт. капетана Милана Поповића, познатога по богатству, по интелигенцији и по врлини. Он је био прва жртва за освету Косова.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Наши тумачи књижевности, наиме, стари и новији, а редом од Скерлића, Бранка Лазаревића, Исидоре Секулић, Милана Богдановића, све до Радомира Константиновића, готово да и не налазе друге речи за опис и оцену типичне балканске

Српски уметнички стих, строфа и композиција лирске песме добили су свој пуни, уравнотежени облик тек код њега и код Милана Ракића.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

тексту давани час стихови час проза, а што је код неких надреалиста касније прешло у манир (рецимо код Душана Матића и Милана Дединца). Али, то је био само један, спољњи и мање занимљив пут зближавања.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

ИИИ Делиград, 7 августа у суботу 1876 год. По заповести ђенерала Черњајева написао сам данас ову депешу на кнеза Милана: »Дошло ми је до знања да се у Београду ради на миру и да на томе особито настојава инглески конзул.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Српкиње — и било би одиста занимљиво изблиза погледати како се код српских песника, од Орфелина преко Његоша до Милана Ракића, развијала поетска идеја о Косову —, али се код свију њих осећа да је то само поетска обрада потресне и

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

Над клупом слика кнеза Милана Обреновића, под њом нека прокламација и са стране неколике писане наредбе излепљене на зид.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Ђачким сањаријама бави се и социјална песма „Ђачки јади“ Милана Кујунџића Абердара (1842–1893), још једног српског министра просвете (1886–87).

песме је Стеван Поповић промовисао у својим антологијама, али су тек деценијама после његове смрти (1923), заслугом Милана Шевића, сабране у збирку поезије за децу Добре књиге нашој деци.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Изгрдим момка, оног пустог коцкара Милана, кога би требало и да избијем, али ми одједаред дође жао што је слуга, и окренем се и шмркам.

Кад хоћу да видим мало сређености, онда гледам у Бранка и Милана. — Смешио би се Павле при помену тих имена и с триумфом и с нежношћу.

” И ето ти онда да ја стално искачем пред Милана кад га оцењују, и те оцене нису праведне због мене. — Како говориш, Павле! Говориш, што рекао Змај, „речи без памети”.

Сем, можда, господин Јоксим. Потпуно и очигледно здрав, упаде Бранко међ другове и у разговор Павла и Милана, и рашчисти таму и маглу. — Жив ме Бог убио, ако не знам о чему сте разговарали. Ево ћу одмах да наставим разговор.

Фрау Роза се препала од нечега на што никада није мислила, и дала је од своје стране лепу своту новаца за Милана. У Инсбрук су послали депешу. Кад су путници ушли код болесника, он је био миран.

Драги Павле, верујеш ли ти сасвим да Милана нигде на земљи нема!... Сећаш ли се, гутали смо литературу, а литература се састоји од самих смрти, али, себична

ваздан одељењчића и степеничица; но свугде удобан смештај, и на све стране висе или чуче разни предмети из Цариграда, Милана, Париза, Лондона.

А код Милана абаџије, на њеној лилипутанској једноспратници, појавило се нешто сасвим необично. Испод балкончића, на ушрафљеним

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

честитога кнеза; моли бога, драга душо моја, да ти с̓ здраво из табора вратим, а и тебе добра срећа нађе, узеђу те за Милана мога, за Милана, богом побратима, кој је мене богом побратио, вишњим богом и светим Јованом; ја ћу теби кум венчани

бога, драга душо моја, да ти с̓ здраво из табора вратим, а и тебе добра срећа нађе, узеђу те за Милана мога, за Милана, богом побратима, кој је мене богом побратио, вишњим богом и светим Јованом; ја ћу теби кум венчани бити“.

честитога кнеза; моли бога, моја душо драга, да ти с' здраво из табора вратим, а и тебе добра срећа нађе, узећу те за Милана мога, за Милана, богом побратима, кој̓ је мене богом побратио, вишњим богом и светим Јованом; ја ћу теби ручни девер

бога, моја душо драга, да ти с' здраво из табора вратим, а и тебе добра срећа нађе, узећу те за Милана мога, за Милана, богом побратима, кој̓ је мене богом побратио, вишњим богом и светим Јованом; ја ћу теби ручни девер бити“ За њим иде

и пусти ми старога Топлицу Вук каже: „У другој пјесми, која је управо као почетак овој, пјева се да је отац Топлице Милана био отприје затворен у Варадину, па су ова тројица били отишли да га отму, те и њих (пошто су разбили капију и ушли у

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности