Употреба речи митологије у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

да ли је паран или непаран, као и његове везе са извесним паганским божанствима или, пак, догађајима из хришћанске митологије — има своју особену симболику.

И., Вук Стефановић Караџић, Београд 1987. Срејовић, Д. и Александрина Цермановић, Речник грчке и римске митологије, СКЗ, Београд 1987. Сретеновић, М., „Животиње и биље у народном предању“, Караџић, 8—9, Алексинац 1901.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

(Повратак ратника) Деда Раде, стриц Ниџо, Петар Чобанин и Малиган Делија средишње су личности ове дечје митологије: њихова је заслуга што се, у стварном животу, нису превише опирали дечјој потреби за чудесним.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

— Прођимо се већ једанпут неуместног употребљавања митологије, ако не желимо да нам производи наши на одећу од сами закрпа разне боје и материје састављену, наличе.

и обожаватељем богодухновеног Омира«, писао је углавном по класичким узорима и никад није могао изаћи из класичне митологије. Његов песнички рад је и обилан и разностран. Зорица (Будим, 1827) садржи неколико алегоријских и лирских песама.

уврнуту синтаксу, прекинута излагања мисли, невезаност у идејама, крајњу невештину у композицији, злоупотребљавање митологије, »безприкладне или паче чрезумне митологије греческе«.

невезаност у идејама, крајњу невештину у композицији, злоупотребљавање митологије, »безприкладне или паче чрезумне митологије греческе«. Али о овом најзаплетенијем и најнејаснијем српском писцу нису сви савременици тако мислили.

Извесно је да је Његошу од Милутиновића остало: мешавина народне поезије и митологије, митолошки речник, местимично коване речи, чести архаизми, а негде се осећају и мање реминисценције.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ћирица ДЈЕЈСТВО ПРВО (Лепо намештена соба, о зиду виси један сат, једно портре и различне фигуре из древне митологије. У крају стоји фортепијано; а у прочељу канапе, више њега велико огледало а пред њим астал и наоколо столице.) 1.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Мандељштамове пчеле, као што видимо, пчеле су из античке митологије, Персефонине пчеле. Али постоје и старе словенске пчеле, веснице пролећа и богатога рода.

нарочито у раним песмама, умео да реактивира старе словенске слике, које далеко сежу у прошлост, као остаци потонуле митологије.

Али је, разуме се, сунце, као и вук, потпуно прожето и допунским значењима потеклим из словенског фолклора и митологије. Ми их чак доста лако откривамо, зато што их има свуда: у поезији, прози и есејима.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

митолошки однос према природи, свако митологизирање природе, који, дакле, од уметника захтева фантазију независну од митологије. Са друге стране, је ли Ахил могућан уз постојање барута и олова?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности