Употреба речи митска у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

НА РАЈЦУ 155 МИКЕНА 156 ЧИТАЈУЋИ СРПСКОХРВАТСКУ ЛЕКСИКУ РИБАРСТВА ВЕЛИМИРА МИХАЈЛОВИЋА И ГОРДАНЕ ВУКОВИЋ 158 МИТСКА СЛИКА НАД ДУНАВОМ 159 ДВА СУСРЕТА СА ШАРАНОМ 160 КАО ИЗ КЊИГЕ ПОСТАЊА 162 ПОСЛЕ УЖАСА 163 РУЧАК У КУЈНИ ЗА СЕЗОНСКЕ

јесетра, листам: кечига, манић, моруна, смуђ, листам, и читам, и чудим се, и питам се: Је ли ово речник или река? МИТСКА СЛИКА НАД ДУНАВОМ Шта је оно што прелеће Дунав? Шаран, који има вранина крила, ил врана, која има шаранов реп?

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

3. ОДБРАНА ОД СУЂЕНИЦА По веровању Срба, судбину детету још на рођењу одређују митска бића — суђенице („суђаје“, „ориснице“, „пресудњаче“).

95; Станојевић, М. С., Зборник прилога за познавање Тимочке крајине, 4, Београд 1937, с. 66—67. ¹²⁹ Зечевић, С., Митска бића српских предања, Вук Караџић, Београд 1981, с. 89. ¹³⁰ Милосављевић, С. М., исто, с. 99. ¹³¹ Грбић, С. М.

Зечевић, С., Српске народне игре, Вук Караџић, Београд 1983. 3ечевић, С., „Зла порођајна митска бића“, Работата на 13 конгрес на сојузот на фолклористите на Југославија, Скопје 1968. Зечевић, С.

Зечевић, С., „Одређивање судбине при рођењу у Јужних Словена“, Народно стваралаштво, 15—16, Београд 1965. Зечевић, Митска бића српских предања, Вук Караџић, Београд 1981. Зечевић, С.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Таква казивања обично су повести где је необрађена и недотерана материја везана за разна бића: а) митска (страшила, чудовишта и приказе), б) религиозна (бог, свеци, анђели и ђаво), и в) историјска (владари, легендарни

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Ми осећамо како нам књижевно обликована језичка фразеологија емитује дифузну, али стару, у заборав палу семантику. Митска Мајка Земља појављује се и у чудесној песми „Вест“.

Она која га је и зачела: митска Мајка Земља, која је и Богородица. На почетку песме земља се појављује као невеста коју оплођује небеско сунце, што

Та божићна и „света слама“, која је истовремено и звездана слама из Млечнога Пута, митска слама из народнога веровања, појављује се у Попиној песми у простору који је хијерархијски организован као кутија у

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Бујад (птерідіум аqуилинум). Митска биљка: ко би имао њено семе, знао би о чему се птице разговарају, сама би му се казивала свака лековита травка, могао

с., 26, 1971, 75 ид, Јањ). Костолом (нартхеціум оѕѕіфрагум). У народној песми (Вук, Пјесме, 1, 480) митска биљка, с великом снагом у љубавном врачању.

Папрат (аѕпідіум дрyоптеріѕ, аѕпідіум філіx маѕ). П. је митска биљка по чудотворном цвету и семену: по народном веровању, ко се њих домогне знаће немушти језик.

Најраније забележена чисто митска биљка налази се у Епу о Гилгамешу (XИ таблица): она расте на дну мора, има трње као дивља ружа и цвет који »даје вечну

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

породицу изражава се, између осталог сликама раскошне колевке, дарова или хаљина које детету дарују, односно сакивају митска бића (кујунџије, односно виле).

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности