Употреба речи млетке у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Ови су динарски људи ратовали уз Млетке, уз Аустрију, па чак и уз Наполеона и Русију. Тако је извршено природно одабирање јуначких типова од Милоша Обилића до

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Штета! XИВ Шамика, кад је отпутовао, није ни сâм знао куда ће најпре. Рад би у Милано, а рад би у Млетке. Венеција и „Мајланд”, то је била Мека и Медина за путнике рат плаисир.

На путу у делижансу један му једно, други друго препоручује. Реши се за Млетке. Но пре него што ће границу прећи, променио је банке у лире.

Дођу до Удине. Одавде оду у Цонегліано, па онда у Веллуно, Тревісо и, још тумарајући којекуд, дођу у Млетке. Ту морају наћи који ће их водити. Наиђу на једног калауза, и тај их води куд се њему допада.

Црњански, Милош - Сеобе 1

у кући једног Грка, у Славонском Броду, где су остали да презиме, до повратка братовљевог, који беше послом отишао у Млетке. Те куће које је видео само на неколико часака, ноћу, није се уопште сећао више.

Матавуљ, Симо - УСКОК

покори, даде му кћер за жену; а кад други цареви сломише Наполијона, онданак ћесар узе кћер натраг и уза њу приде Млетке и све што бјеше млетачко, па и Приморје!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Бивао је и домаћи учитељ, налазио је уточиште и у фрушкогорским манастирима, одлазио је у Млетке, где је штампао своја дела и где је, изгледа, изучио сликарство и бакрорез, у чему се јако усавршио.

Када су Аустријанци 1849. понова заузели Млетке, Томазео одбегне на Крф, где остане до 1854. Тада дође у Турин, престоницу Пијемонта. 1859. пресели се у Флоренцију.

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Ми се досад ништа не сјећасмо најбољега нашега војводе. А ђê био Драшко Поповићу? СЕРДАР ВУКОТА Ходио је до у Млетке Драшко. Када Шенђер на Котор удара, ста град бити топом буковијем. Поп Шћепан се тад у Котор нагна.

Тад задоби плату у принципа, на годину стотину цекинах. Поп је пао љуто од старости, па је драшко у Млетке ходио да донесе од Млечића плату. КНЕЗ РОГАН Навртите те пет шест овновах, да ручамо, да дома идемо.

Они страха другога немаху до од жбирах и до од шпијунах; од њих свако у Млетке дркташе. Кад два зборе штогод на улицу, трећи ухо обрне те слуша, па онај час трчи судницима, кажи оно што они

Од тога ти бјеху погинули, међу собом вјеру изгубили. Колике су с краја у крај Млетке, ту не бјеше ниједнога чојка један другог који не држаше за тајнога жбира и шпијуна.

ра . . . ВУК МИЋУНОВИЋ Лијепо ли ова сабља чита, дивно ли нас данас разговори! Аманати, научи тако? Јесу ли те у Млетке шиљали? Када своје тако осијецаш, ада што би с туђијем чинио? ПОП МИЋО Ти се, Вуче, кâ да са мном ругаш?

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

98. Пушта штицу у море, а штица тракове, а тракови цвјетове, а цвјетови тумбеке; то се чуло у Млетке. 99. Расла честа шумица, под шумицом пољана, под пољаном гледура, под гледуром Гостур град, и у граду господар. 100.

Све без пусте памети, | него ајдемо скупити педесет талијера па да пошљемо у Млетке тројицу од нас да купе, јер су Млечићи, чуо сам, најмудрији и да толико памети имају, да и продавати могу па и цијене.

“ Сви на то пристану, те скупе речене новце и оправе тројицу, те у Млетке. Кад тамо дођу, почну припитивати ђе би је купили и по што ока.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Године 1496. Ђурађ, протеран од Скендер-бега из Црне Горе, побегао је у Млетке, где је неко време био затворен, а затим отишао у Цариград и добио пашалук у Малој Азији.

У то доба мору ударише, у сиње се море навезоше. Бог им даде и од бога срећа, из мора се здраво извезоше, а под Млетке града ударише, те млетачко поље притискоше.

ми моје б’јеле руке, да ја скинем одијело дивно: с мојих плећа зелену доламу, под доламом токе од три оке, којено су у Млетке коване, оне вр’једе пет стотин’ дуката; под токама од злата кошуља, нит’ је ткана, нити је предена, ни у ситно брдо

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности