Употреба речи момку у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Обрече се Живковић и тако оде. Ја узмем оне врећице и сваком момку у терћије повежем, као јапунџета, па онда пођем Ваљеву.

— У то доба дође момче, пресече нам разговор, и даде ми оно писмо које сам малопре његову момку био дао, тј. Мелентијево, Молерово, Максимово, Цукићево и прочих, да га однесем г.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

« Људи се чуде шта му је сад наспело, па одлазе један по један. Кад ћир Трпко отера све, заповеди момку и чобанину, који беше већ дотерао овце из чајира и затворио их у авлију иза механе, да добро затворе сва врата, да их

— Вала, ти си га отерао! — Нуто-де! — учини Живан и попридиже се мало. — А почем? — Што не даш момку девојку? — Зар њему?!... — викну Живан и скочи. — 3ар оном дроњи што је забаглао чибучић чим је испао из пелена?

Бошко мало поћута, па рече да све верује попу, као свом познанику и добром пријатељу; да он не налази момку мане; да се могу баш и опријатељити — само ако и Стамена буде вољна.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

— Тхе, биће шта буде! Ја ти сад из ове коже не изиђ’о!... Него, док се та комендија не сврши, кажи, бога ти, момку, да се и он повуче мало... нек’ чува дућан... Види, ваљда, фала богу, и он сам какав је данас свет.

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

МИШИЋ: И за тај је случај састарано. Ако се девојка, која је трефер начинила, момку, или момак девојки не би допао, таки на овај случај добива девојка своји пет хиљада форната.

је трефер начинила, момку, или момак девојки не би допао, таки на овај случај добива девојка своји пет хиљада форната. Момку остаје други пет, пак се могу обоје по вољи усрећити. ЈАЊА: Па тако, на ову начину, може и жена удата да узми?

знате, како кажу Грци... као Аполо и Вулкан! ЈАЊА: Пи, пи, пи, пи! Какво лепо реч, право елинско! — Кој ту момку што би тео моја Катица? МИШИЋ: Оћете да вам истину кажем? ЈАЊА: То си знаде. Да го познаим.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

„ Тим млеком закувају колач и нађу маче које није прогледало па његовом шапом замесе, и тај се колач да момку да поједе.“¹⁹ Некада ове љубавне чини личе на праве вешто постављене замке у које момак, и не слутећи, упада.

Н. мео и смео, доклен мене не узео’...“²⁰ У Бачкој, и не само тамо, сматра се да кад девојка свом момку метне кришом у џеп слепог миша, овај мора ићи за њом као слеп.

У Црној Гори, када момку никну бркови, он се опаше појасом, и то је знак да је постао момак.¹ У ђевђелијској кази, момачко одело се знатно

Па кад пође на сабор, она је понесе и, обично кришом, дарује момку кога је одабрала. Неки пут се деси и да јој је момак отме, а она се на то тобож љути, пише Сима Тројановић.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

— Знам — рече он припаливши нову цигарету на стари жар. — Ти као да си отишао по свету водицу! — викну шеф сале момку који је најзад донео шећер.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Љубав је додирнута и у Петлићима, и у Кочи, и у Момку и по, и то љубав према девојчици, која се једанпут зове Мира, други пут Палмолива, трећи пут Косара.

напетости и уозбиљености, приближава Вучовој антиратној поеми Мастодонти: у Мастодонтима има инфантилног фабулирања, у Момку, пак, много поучности и препричавања.

настојање да се детету приближе и разјасне неке моралне и животне вредности; освешћујуће тежње присутне су и у Момку, али је конструкција климава.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

вели златна сека Да он иде сам у дворе, А она ће да причека Док се врати одозгоре; Јер поштена де ће мома Страном момку ић у дома! 35. Ал' наш јунак знаде и то, Те говори девојчици: „У то доба, срце, злато, Тако сама на улици?

“ 73. Па се њему од милоте Око бела врата вије, А момку се срце оте, Те започе враголије; Још се једном преварише, Јоште једном, оће л' више? 74.

Стаде јунак, гледа дуго: Богме она — нико друго. 92. Мома шеће лако, ситно, Па у један дом замаче; Момку беше доста итно, Ал' он стаде, мислит заче: Бистар беше, добро мисли, Добро мисли, боље смисли. 93.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

СТАНИЈА (Љуби): Што ти знаш, кад неси тамо била. ВЕЛИМИР: Девојка, девојка. СТАНИЈА: Куку, девојка улази момку у собу! ВЕЛИМИР: Зашто не, за плаћу. СТАНИЈА: Право велим ја, крај света.

Поповић, Јован Стерија - ЗЛА ЖЕНА

Ја сам момак у најлепши моји година (које су пак момку најлепше године: оне ли кад он мисли да све зна, или оне кад види да ништа не зна, и проче, то је други вопрос).

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Као, ето за шта се троши пивчуга у тако отменом локалу. Као, да покажу момку Дунђерском шта они мисле о његовој пивчуги, тек толико! И знаш ли шта је учинио момак Дунђерски?

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

по кондира једа, Оно друго вином доточила, Па га дала свом брату рођеном, Те је свога брата отровала; Па отиде момку нежењену: “Љуби мене, момче нежењено, Ја сам мога брата отровала.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Публика се разиђе, а ја приђем момку с речима: — Ако је могуће, јавите господину министру да један странац жели њему.

Кад сам се тако наразговарао с публиком, приђем момку и рекох му: Желим да изиђем пред господина министра. Момак ме погледа намрштен, гордо, с неким презрењем, па ће

— Зваћу их малочас, нека причекају — рече момку, а затим се обрати мени: — Верујте да сам тако уморан од тог многог примања од ово два-три дана, да ми чисто глава

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Збогом, Јуло, опет се ти разговори с Глишом, па ми одмах јавите, јер момку није до чекања. Збогом, Јуло, поздрави ми Кају, жао ми што и она не беше да чујем шта ће она рећи, но већ свеједно и

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Гледаћу ипак до подне да дођем. Госпођице, вама поверавам интересе моје партије. Отац је наредио момку те сваком ко ме тражи каже да нисам код куће и да нећу ни долазити, па ми на тај начин одбија бираче.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Чак није дала момку, који је као увек наоружан иза капије спавао, да капију отвори, већ одбијајући га од капије, рекла: — Немој ти.

Остављајући момку Тонету магазу горе у чаршији а кућу Магди, слушкињи, коју су још дететом узели и лепо је удомили, једнако су били на

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

„Да“, рече медик и главом папрати онако као што се обично тврде свакоме познате ствари. Па одмах настави обрнувши се момку: „Да-ну, момче, причај даље кад си већ почео!“ „Богме хоћу, стрико! Стана је вјерена још у колијевци.

Стана отиде к рањеноме момку. „Јанко! треба ли ти што?“ започе она. „Не треба. Фала ти!“ „А дријема ли ти се?“ „Ја сам мало поспао...

Да, Јанко му бјеше већ мио, као које од њих; од њега се већ не раздвајаше по цио дан. И дијете бјеше омиљело момку. „Ја мним ти би умио и икону написати!“ запита га Милица. „Бих може бити, да имам све што треба“, одговори он.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

шаљиви уводни претпев при певању јуначких песама (Лако ти је пијан запјевати, / А жалосној мајци закукати, / Младом момку пољубит’ дјевојку; Тешко вуку с псима другујући / и јунаку с рђом путујући; Боље ти је изгубити главу, / него своју

Сабља ти шијекла, а пушка палила! (при напијању). Сабљо од Косова! — рече се из милости виђену јунаку или зорну момку. Са сваким се право љубио и братски грлио! Снаха ти се сребром ковала а медом примила! (кад ко што право рече).

Лак му сан као воденички камен! Љубила га међу очи гуја, а црна га земља загрлила! (клетва преварене девојке момку). Мајка га у студене очи љубила! Ма’нит по народу ходио! Мрамором се мраморила, а каменом каменила!

Ласно ти је ситу бенетати, У прољеће кењцу заревати, А гостит’ се зету у тазбину. Ласно ти се момку оженити, А прикладној цури удомити. Ћелава је ласно обријати.

Бирај момка невјерена, дај ми се, дај! Играчица: (Притрчи коме хоће момку, те га ухвати за руку, уведе у коло — и запјева): Ево ти се сада дадох, ђидијо, ђидијо!

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

И ово је ништа; триста година да живиш, имаш туда шта гледати. Пет дуката сам дао само момку који ме је свуда водио. Сваки божји дан | од јутра до ноћи ту се све [х]одило; ручали би онде гди нас подне затече, а

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Тада пружи она букет момку, откопча свилену торбицу, па болећиво приступи убогим људима. — ...Молимо госпоју, вашим... слепим а... а... а...

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Када то чу цар, пећи ће одмах млађима да се момку натовари двадесет товара блага и даде, али нуто чуда, момак неће на то ни да погледа, но ће цару: — Хвала ти, царе,

Боже, трчи лисица, трчи да се све вија прашина за њима, док једва једном стигоше до царскијех двора. Жао момку дати цуре, ал̓ шта ће: ако је не да, неће добити златнога коња, а по томе неће доћи ни до очевог трса.

Кад га купи, метне га у аван, истуче, прах његов истресе на длан, па пухне, а праха нестане. Садразан се приближи момку и рекне му: — Одаклен ти толики новци, те их тако батерисаваш?

бити и од глади запјева иза гласа да се разабере: Ласно ли је пјану запјевати, а сиротној мајци заплакати, младу момку пољубит ђевојку. Чује га однекуд Турчин јашући на коњу, па завиче: — Аферим, рајо, жив био и вазда се веселио!

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Међу младићима и девојкама са Аделфија почеле су да круже легенде о српском момку који је победио у трци на десет миља без претходног тренинга.

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

МОМАК: Ено га у министарству. ЖИВКА: А је ли вам казао шта ће му цилиндер? ЧЕДА: Ето ти сад! Откуд ће момку рећи шта ће му цилиндер? ЖИВКА: Ох, боже, тако сам се збунила. Па где је сад та Дара? Рако! Рако!

ЖИВКА: Па, забога, идите, идите, нађите га! Али брзо, одмах! ДАРА и ЧЕДА (одлазе у собу). ЖИВКА (момку): А је ли господин био расположен кад је тражио цилиндер? МОМАК: Није! ЖИВКА: А љут? МОМАК: Није био ни љут!

(Разиђу се сви по кући да траже цилиндер.) XИВ ЧЕДА, МОМАК ЧЕДА (момку, с којим је остао сам): А ви сте давно у министарству? МОМАК: Врло давно, господине...

Ко би се сетио да га тражи под миндерлуком? ЧЕДА (шчепа цилиндер од Живке, стрпа га момку у руке и гура га): Идите, идите, у вашим је рукама судбина ове земље. (Изгура га.) Журите, молим вас, журите!

Поповић, Јован Стерија - ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

МИТАР: Аа, филозоф је ово? Зашто ви не дате момку што је његово? РУЖИЧИЋ: Хелено моја, твоје (хм, хм) лице возгрјеват моје (хм, хм) серце.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Кад је дошло да се игра Шаљивога јастучића, Бацила се мала коцка Да у руке јастук даде Или момку ил’ девојци. Коцка пала, коцка злобна, На печално Цвет-девојче.

” Одговара Цвет-девојче: „Послушај ме, младо момче, Јошт ти имам једну рећи: Ја сам рекла Сабља-момку Под заклетвом на самрти Да се нећу удавати, А ако се кад и удам, Да ћу за њим свуда поћи Кад се мени он пријави

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

Од радости, стида, једва би промуцао: — Па... дедо... чини ми се, имаћемо. — Е, пошљи ми по момку. Младен, сав срећан, слао би.

се и с њим нашла, као и пре, увек би га за свашта запиткивала, питала за савет, да јој из дућана то и то пошље или по момку из друге трговине узме, пошто он то зна најбоље и свагда, предајући му се сва, уносила би се у њ насмејана, срећна.

У означени дан он би дошао у дућан. Младен би увек гледао да није ту, већ би остављао момку новаца, да му он, кад овај дође, дâ. ...

Застиди се. Набије чак до очију шубару, да му се сузе не виде, и враћа се да још доноси. А момку, тамо у кући, показујући на запаљене греде, даске по крову, вели: — Гори, гори! Не гледај!... Браћа наша!...

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

, оде на реку, намени сваки струк понеком момку, и пободе струкове поред реке. На којем струку сутра буде иња, за тога ће се момка удати; ако се не ухвати ни на

, 12). Понекад се приликом таквог гледања исказује жеља за добијањем порода (іб., 92). — Испрошена девојка шаље момку струк б. (ГЕМ, 5, 40; Браство, 9—10, 412). Б. има широку употребу у враџбинама и народној медицини.

и затресе је да не буде догодине код матере«. Онда наломи в. гранчица, и сваку намени понеком момку, па их све увече метне поред свог кревета.

Ако девојка жели да је момак заволи, она врши са ј. извесна врачања у млади петак пре зоре, па онда у недељу дâ момку да ту ј. поједе (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 190). О прошевини ј. је толико неизоставна као поклон, »обележје« девојци (в. нпр.

Код Поповаца девојка се боцне иглом и пусти кап крви у смокву коју шаље момку, и верује да ће он за њом лудовати ако такву с. поједе (СЕЗ, 65, 1952, 250). С.

) и без класа (женски о.), па је згодан за љубавно гатање. Увече уочи младе среде, пошто мушки о. намени момку кога воли, девојка један и други о.

Ћипико, Иво - Пауци

Један од двојице пружи перо Војкану да „постави криж” потписаше. — Дај му робу, — заповједи господар ономе дућанском момку, а њих напој ракијом! — и, кретом главе, показа на свједоке варошане.

— и насмија се весело. — А код куће? — Здраве сам их оставио. — Опреми га! — заповједи газда момку и дохвати новине и унесе очи у њих да чита. —Лако је теби, — насмија се на њ дућански момак, али шта ће ова сирота?

давао сам као и другима док сам имао на што ... и помало изгура га из дућана на кишу. — Не пуштај га у дућан! — вели момку. Па окренувши се к Ради, потапшавши га по рамену, насмија се: — Иди, болан, у конобу, попиј чашу вина ...

Васо одведи га! — Чекајте, господару! — и трепавице затрепташе Васи, и дућанскоме момку показа на наочита човјека што је онога часа из дућана хтјео да изиђе.

Човјек оде и понесе бакалар. —Јеси ми ти паметан! — обрати се господар момку. — Не ваља добре муштерије одбацивати. Платиће он, забиљежи му двојструко на рачун, па мирно.

Дијете се стидило оца погледати у очи, а кад цура пође, мало затим, другоме момку из окрајних кућа, чисто одахне што је већ неће често у путу сретати.

— Да, ну, — вели момку — да ме јавиш господару! Момак се насмија, вели: — Гле ти мога господина, не може да чека! ...

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

у такву дискусију, и у неко гос-Тошино празно шепртлење, момак којије имао да преброји штајервагњ Госпа Нола, љута, на момку нађе нишан. — Шта си оно урадио? Шта ти имаш по твојој глави да мењаш боју, и да шараш точкове, и правиш од мене вашар?

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Професор, рецимо, прилази момку који дува у фрулу коју је сам градио па јој познаје не само сваки усек већ и саму душу, приђе му и вели: — Слушај, на

Гробље је, као место састанка, некако одговарало заљубљеној плавој девојци с осећајима и заљубљеноме младом момку који воле батак од гуске. Састали смо се и разговарали, разговарали дуго и много.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— Боље је да се и тамо сакријемо, него да сад удариш у пуцњаву. Примакла се момку и тихо казала: — Знаш и сам да још није све спремно за устанак.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

је, а зна отприлике куда ће и којим ће се улицама вратити, — колико пута скочи са седишта и остави рад и дућан на момку и шегрту и рекне им само: „Саг ћу сам туј!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности