Употреба речи мому у књижевним делима


Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

— — — — — И зорица небо кити, А наш путник даље ити, Весео је, певат стаде, Што учини, и не знаде: Не зна да је мому, јао, Синоћ у гроб отпевао.

силни народ тамо-амо шеће, Тај тражи сунца, онај тражи лада, Ту видиш старца, онде момка млада, Ту видиш снашу, ту мому танану, А онде видиш рпу помешану, — Големо људство сад се амо збило, Кô што је свуда де је купатило: Тај здравље

27. Он је прати њеном дому Говорећи реч лагану, Ту ће питат јунак мому, Де се сутра да састану; А деклица вини, мани, Док не рече: „Код Степхані“. 28.

89. Лепо вече, красно вече, Он по своју оде мому, Ал' му онде бака рече, Да не има ње на дому, Да јутроске рано оде Боној стрини у пооде. 90. „Кад ће доћи?

Та знаћемо све до сутра, Или барем до прексутра. 94. Прексутра је, подне звони, А он оде тражит мому, Бака му се на пут гони; Шапну: „Није још на дому.“ Ал' он с пута тури баку, Те ка врати, па за кваку. 95.

Ал' што ли је Раде крив ту био? Та он није, сирома, ни знао, Да од оца мому сам искао... За годином годиница прође, Глас менека тужан амо дође, Низа лице проли сузу тешку: Паде Огњан на пољу

„Пуштај, пуштај!“ виче мома млада. Али Тале жури свог дорина, А гоне га три млада Србина; Они виде мому у јунака, Ал' не смеду бити из пушака, Увек пушка није добре среће, Море убит и оно што неће.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

“ 57. Опремајте се, Поморављани, Поморављани, Подунављани, По лепу мому девојку. За ран’, куме, за ран’, стари свате; Моли вам се женикова мајка, За рана јој снау доведите, Да донесе

Пасла мома јеленке, На воду их навраћа. Јеленци јој пређоше, Ал’ не може та мома. Осврте се јеленак, Узе мому на роге, Пак је хита на бреге. Где је мома паднула — Ту је расла брекиња.

мој’, Ко ће мене свјетовати, перин дивој, ’Оћу ли се удомити, ах јади мој’, Не знам хоћу л’ угодити, перин дивој, Мому свекру и свекрви, ај хади мој’, Ер ме мајка узгојила, перин дивој, Мили храбар узблудио, ах јади мој’.“ 144.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Неретко оне су по читава строфа или и мања песмица, као: „Бисер се моми / Низ лишце рони; / Знаш ли ми казат / Што мому боли?“ (Сузе), „Решето је решетало, / Из решета нешто пало; / Што решето решетало, / То све водом постојало?

— Казала сам ти све оно што бих мому попу казала. 10 Питао млади поп попадију: — Знаш ли што сељани о мени говоре?

(Пâс, тј. појас) Б) ПРАВЕ ЗАГОНЕТКЕ 1 (ЧОВЕК) 25 — Бисер се моми / низ лишце рони; / знаш ли ми казат’ / — што мому боли?

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

сном”, јер је - мимогред примећује аутор, тек да наговести - „тако до зоре лутао једнако певајући то, као тражећи ту мому, шта ли”.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Делије тада дограбише мому, А власти турске разбојнике скрише... Отиде Јелка Салијином дому, И никад о њој не сазна се више.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Кад ли му је ранам’ боље било, он поручи вјерној љуби својој: „Не чекај ме у двору б’јелому, ни у двору, ни у роду мому“. Кад кадуна р’јечи разумјела, још је јадна у тој мисли стала, јека стаде коња око двора.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

И биће ми твоје срдце почрпалом из моје благодети. Велиш да је и бунар дубок. Ама ако би колико у бездну ископат био, мому бунару, мени самому, није се сравнио дубином.

Гаврил О девојко, девојко, чудна ли си ти! Те крошто, зашто ли мому добром исказивању не верујеш? Божија невесто, докле то хоћеш се са мном инатити и наговарати а не примаш уговора с

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности