Употреба речи моралном у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Осим језика основне су психичке црте исте код СрбоХрвата и Словенаца. Они се одликују интелектуалном и моралном осетљивошћу, којом разликују нијансе често најфиније; великом осећајношћу и јако развијеним осећањем симпатије која је

И поред демократске суревњивости и несталности својих влада Шумадија је напредовала најпре у моралном и интелектуалном погледу, а затим и у економском.

Ова је држава стварно напредовала у свима правцима, нарочито у моралном и у интелектуалном погледу; њен економски полет био је знатан.

Установе и обичаји су ојачавали и одржавали племе како у физичком тако и у моралном погледу. Велики природни закони, који теже одржавању и трајности рода, били су донекле измењени: није требало одржати

Без сумње их због тога Ере, и са разлогом, сматрају за мање гипке у интелектуалном и у моралном погледу, за тромије и мање живе интелигенције. Код њих је мање одушевљења и мање полета него код Херцеговаца.

Сваки је човек охридске чаршије по духовном и моралном типу мешавина од особина Словенина, Цинцарина, Грка, Турчина и Арбанаса (јужног).

Њихова је воља управљена на задобијање утицаја, ауторитета. У другим групама водећи кругови теже духовном и моралном напретку и често показују врло јасно изражен смисао за књижевност и уметност; бугарске вође стреме поглавито

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Најчешћи психолошки смисао ових пословица јесте: попустљивост у васпитању наноси штету моралном развоју детета („У милостне матере крастава деца“; „У мекана оца неваљала деца“).

Тек кад дете толико одрасте да се на њега може деловати разумним средствима, путем говора, и када постане подложно моралном васпитању, тек тада на сцену ступа отац као представник патријархалног морала и започиње васпитање детета, односно

У емоционалном, социјалном, интелектуалном и моралном развоју личности детета у традицијској, патријархалној култури народна књижевност има истакнуту улогу.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Са таквим утилитарним етичким и практичним схватањем науке и филозофије уопште, подређујући све моралном васпитању, »чловекољубију и к добрим нравом«, Доситејев рад је морао неизбежно узети васпитни, педагошки карактер.

Ову »повјест истиноподобну« написао је он за »чисте и чувствителне душе рода« свога, са просветном и моралном намером. »Нескверније нрави, свјатост добродетели, њено јешче на овом свету награжденије и пагубна следствија порока

Не само по облику но по високом религиозно-моралном тону, по свечаном ритму и узвишеној простоти, оно подсећа на најбоље античке драме.

Песник је за њега изабраник Провиђења који људе треба да води истини и моралном идеалу. Сва његова поезија је чисто дидактична, пригодна и родољубива.

њему као човеку а мање као писцу, сувише се заустављали на њему као политичару и приватној личности, на његовом слабом моралном осећању, на његовом одвајању од народне целине, и на његовом ружном приватном животу.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

А кад се узме у обзир каква све значења ове дистинкције имају у религиозноме, моралном, идеолошкоме или политичком систему, онда није тешко сагледати какву функцију у култури има природни језик а какву ови

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

већ значити да је песма и певана: јер у песмарице су уношене песме и по другом — естетском, националном, васпитно-моралном итд.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

— »Шта је то гимнософиста?« — Гимнософисте јесу индијски философи, који у најстрожијем смислу асцетично живећи к моралном определенију теже.

ОПРЕДЕЛЕНИЈЕ — одређење, циљ (определеније пута; живот без определенија); вокација, позив коме се неко предаје (к моралном определенију теже »посвећују живот остваривању моралних начела«, против свог определенија) ОПСТОЈАТЕЛНО — потанко,

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

казнити за непочупану зубачу пред кућом, и за ђубре у кући, — како је сада тако индиферентна и спора према овом, и то моралном, ђубрету!...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности