Употреба речи морском у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Има такових места на земљи нашој гди је всегдашња зима, и гди се људи хране или с рибом морском или с ловом животиња; ове исте људе да хоће ко да их премести и пресели у лепше и питомије земље, нипошто нећеду; ту

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Из свију ствари ти си у мене гледао, Твој громки глас сам чуо у морском ћутању... С болом пред ноге твоје свагда се предао, Само за твојим жишком следио путању.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Пазио је шта ради и говори у биготном Бечу, али није намеравао да се уклони, као морском таласу, католицизму. На свој начин, нови росијски посол, у Бечу, својом верском политиком, у споразуму са росијским

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Исто је тако и зона медитеранске климе ужа на јадранском приморју: у Истри се она простире само до на 50 метара над морском површином, а у Далмацији ретко прелази 200 метара. Најзад је и само Јадранско море мало, уско.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

презрелих диња, грожђе са врбе, од росе чорбу, чичину торбу, сунцокрет један са жутом главом и стари мадрац са морском травом. А потом . . . потом . . . за једним плотом видеше људи рог . . . Страшно је даље причати о том . . .

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Хранио сам се од оног што сам, од навијача тог клуба, добијао. Са својих прозора, на Булевару, видео сам Омишаљ, у морском плаветнилу, чије куће висе, са стена, као шпанска села.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

полно зрела; 2˚ да развијање органа за репродукцију не бива никад поред морске обале, већ далеко од ове и на дубоком морском дну; то је развијање изванредно брзо са обзиром на полну незрелост са којом се јегуља креће на пут из слатких вода: у

и зими тих ситних ларви сасвим нестаје, јер су се оне, рођене у пролеће, дотле већ успеле на висину до 50 метара над морском површином И одатле морским струјама биле разнесене у разним правцима.

Живи створови, што живе у океанским дубинама, крећу се или леже по муљевитим подморским равницама на морском дну. На дубинама од 1000—1200 метара до њих не допире ни траг од каквог спољњег зрака.

пр. холотурије што личе на ситније краставце, које гамижу по морском дну помоћу мноштва малих вантуза и које се хватају чак и на дубинама што премашају 5000 метара.

Експерименти су показали да су течности у унутрашњости ткања дубинских организама, у комуникацији са околном морском водом, са којом се аутоматски, осмозом, постављају у равнотежу, а ова чини да ткања не буду ни у чему измењена спољним

Али оно што је сигурно, то је да живи створови бескичмењаци, који гамижу по морском дну на дубини од 2000 метара, подносе без икаквих тешкоћа и незгода тај огроман притисак.

са морског дна; 3˚ мерење температуре воде у разним дубинама; 4˚ хватање ситних и крупних морских организама по морском дну и у жељеном дубинском слоју; 5˚ лабораториско проучавање тако прибављене грађе.

За хватање сићушних и крупних морских организама по морском дну и у жељеним дубинама употребљују се справе које нису ништа друго до обичан рибарски алат прилагођен циљу и

дубинама све су облика разјапљене коничне кесе коју брод, помоћу дугачког металног кабла, вуче по неколико часова по морском дну.

А по себи се разуме да се спуштање мреже у море и њено дизање са дна у брод врши машински. Мрежа обично нахвата по морском дну и по коју тону муља и блата, па кад се узме у обзир и тежина ухваћених животиња и самога кабла који тежи око

Једине мреже које се употребљавају за лов по дубоком морском дну, облика су обичног страшина, кеца или дређа; оне немају крила, већ само кесу разапету на металан оквир који их

Син Сер Џона, такође велики океански истраживач, проналазач северног магнетног пола Џемс Рос, вукући кесасту мрежу по морском дну на 500 метара дубине, извукао је мноштво морских животињица што живе у муљу на томе делу.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Он и Срдар особито се издовољише морском рибом, које бијаху жељни и за којом се тако слатко пије. Послије ручка „спавнули“ би сви, па би се опет шетали до

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

»Сан био, сан прошао!« —прошапута једнога јутра и загледа се ка морском дну, изненађен. Према нему су расле румене гране корала, а крај највеће од њих стајала је Златна краба и гледала га.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Ту је прекинуо путовање ван предвиђеног програма, натјеран морском болешћу. Било је јако невријеме, и брза пруга којом се возио према југу свратила је мимо возног реда у наше мјесто да

Они краљеви и војсковође и апостоли можда јаче и дубље мисле своју патњу; али да онај са зубобољом или с морском болешћу кудикамо присније и непосредније своју патњу осјећа, о томе нема сумње.

И мислим да поготову није могла смирујуће дјеловати на надвојводу, већ ионако смућеног морском болешћу. У тај сам се салон склањао кад би ми било због чега постало неиздрживо у кући.

Шљунак на стазицама пискутао је као послије кише, натопљен морском водом којом су гасили пожар. У зраку је још лебдио мирис ароматичних уља и пржена шећера. Све је било обављено без нас.

Ћипико, Иво - Приповетке

Југо је дувало када је он за младих дана пловио широком морском пучином као парон барка „Санта Луциа”. И сада долазе пред очи крајеви куда је пролазио: грдна острва и оштри шкољи што

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Премда ме радост неће чекати — Сахрањена је — нема је, не! С бисером ситним и с коралима На дну је морском нашла гробницу. — Ко чека, знаш ли? ВУЈО: И рећ ти шћадијах — ал’ ти ме збуни, свијетла госпођо, и ријеч ми прекиде.

Ћипико, Иво - Пауци

А њега у грудима нешто тишти, па неће да му даде одахнути. Гледа своје село, бијесну буру што се пуши морском пучином, осјећа зимску студ, а мајка, врсници и весело топло огњиште — далеко су, чак преко мора...

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

спаваће собе са широким меким креветима, у купатилима, каде обложене јасписом; поред кухињских просторија, рибњак са морском водом и рибама и раковима.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

реч коју би изговорио, Страшном шупљином бих му платио: Само на образима ми његови влажни дланови Прелажаху свежином морском као жалови.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Па сиђоше мору у отоку (отока значи: речни рукавац, али није јасно шта је певач подразумевао под „морском отоком“). Па му пружи седам кољенаца, тј. продужи га помоћу седам коленаца да би даље видео.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Од слуге се препадох, ја господина ли ћу родити?... Беседник Ако ли је тко од мудараца и морском звездом нарече, ни со тим неће погрешити, јер она на овом мору нашега незгодна живота и врло сја с помоћу.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности