Употреба речи музе у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Каже му ован све чистосердечно што је наумио, тужећи се на пастира као на мучишеља који, незадовољан што стриже овце и музе, него их јошт продаје и сам коље и једе.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

љуба, кад се дужи крај удари у земљу а рачве оставе горе, те планинка ту углављује телад да јој не сметају док краве музе.

богословије Вајда — корист валити — погрешити валити — недостајати ванцага — хуља ведрица — дрвени суд у који се музе млеко вермен (ферман) — прслук веси — зна ветрењак — ветропир, човек који има уговор с ђаволом ветропировић —

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Пред саму ноћ диже се Станко иза совре и стаде обилазити башту. Дође до обора и виде Јелицу где краве музе. Он јој приђе. — Зар ти? — А што не би? — рече она, а румен је облева. — Не корем, него... хвала ти!

(шију) залучити — одвојити телад од крава запревежена — млада с превезом преко главе зимкуља — крава која се музе зими зор — сила зурка — рупа кроз коју се вири; трунка, мрвица иђиш — јунак, делија извећати — ископнети,

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Летописи кажу: Беше мудрост сама... Сто годишта живље за музе и паре... Но сласт женског тела не позна, од срама Умре... сед ко овца, мален као јаре...

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

(Музе су Зевсове кћери и било их је девет). мундир — свечан капут (блуза) од униформе муштулук — награда за радосну вест н

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

саобраћа с властима, учествује у одлучивању на сеоским зборовима, ратује, а жена чува децу, пере, чисти, кува, тка, музе, жање итд.

Матавуљ, Симо - УСКОК

“ — Браниш их, јер сте као и они! — поврну Цуца. — За вас се може рећи: „Седам кућа једну козу музе, још се хвале да се добро хране!

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

гласина, јегоже, Све то беше још помози Боже, Ал' те веђе, и те страшне очи — Сав се згрози па у јаму скочи: Ао музе, помоз'те јаднику! Ово реко, прогута ме јама, Груну о тле, зачу чудну вику: „Амо брже, помози ти нама!

Ја створење спази бућоглаво Де се спушта у јаругу право, Две-три музе носи у наруче, Па све детић од милине уче, Неће музе, већ подигле вику: „Пусти, пусти!

створење спази бућоглаво Де се спушта у јаругу право, Две-три музе носи у наруче, Па све детић од милине уче, Неће музе, већ подигле вику: „Пусти, пусти!

некаквог посрну, Паде нице о земљицу црну, Пружи руке да се не убије, А да главу дивну не разбије, Па упусти оне музе беле, А ове ти одма шумагеле! Машише се неба и облака, А он оста као клада кака.

Па још мало, па још мало јаче, Па с' протегли, па горе устаде, Па овако бумбарати стаде: „Благо мене, са мном музе раде, По ваздан су око мене младе, Зној ми тару, по челу милују, Својом песмом трудна успављују, Са мном паје, а

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Измоли се, стјавице: жижи жижац с виљушке; испод пјага земја се смије жутим зјèвчићем; музе змија кјавице пун мијека чанак је. - Сувим кашљем креја се са цјепала закашље. Капне мјесец катраном.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

и! Криво ти се што нијесмо циције као ви, циције и од својијех уста. За вас се баш може рећи: ’седам кућа једну козу музе, још се хвале да се добро ране!’ А, те и ви. Црмница ви вином рађа, али ви га други пију.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Реснику У Реснику, болан, сукњу носе, Сукњу носе, а сурутку просе: Једну козу девет кућа музе, Још се хвале да се добро хране, И од сира карауле граде. Рипњу Рипањ село, та то ти је варош!

(Јаје) 136 — Бијела жица, а црна куђеља? (Црна овца кад се музе) 137 — Бијела кула без прозора? (Јаје) 138 — Везак везе везиља златном жицом по гори?

(Мачка; — мачак) 172 — Црна кудеља бијелу жицу даје? (Црна овца и млеко кад се музе) 173 — Црни калуђер црно плашће дене? (Кртица) 174 — Црно ко ковач, а ковач није; земљу оре, орач није?

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Летописи кажу: - Беше мудрост сама... Сто годишта живље за музе и паре... Но сласт женског тела не позна: од срама Умре... сед к'о овца, мален као јаре...

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Браманте и Микеланђело, ишли су у школу код твојих слављених Грка, па сликају сада по зидовима Ватикана Сибиле, музе и друге голишаве жене. Папа има свог стратега и свог астролога; мађионичарство се шири на све стране.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

А бивало је нешто тужно у том њиховом остајању у служби музе „након одслужења рока“, као кад бивши пацијент остане и даље у умоболници у својству болничара.

Поповић, Јован Стерија - ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Оћу — тек тако могу ја моја сочиненија издавати. САРА: Оћете, мон фрере? РУЖИЧИЋ: Музе покој љубе, с пренумерацијом се књиге не издају. Миричка ће бити мој ферлегер. САРА: Вивла!

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

пјесана, Славан богу, славан царом, а без жуља длана; Љубак сваком, а најпаче младом и јунаком, Мени сказан самоуке Музе прста знаком: С овом ћу ја, јер јој жетве у Сербији зјело, Тисјашчу крат обновити свакојако пјело; Љубов пјети, ка и

а Боројевић је певао: Шта ли ћемо без новаца код трулог кромпира, Жито скупо, снег на прагу, пакост не да мира, Музе чаме, ревност спава, народност се тужи, Све што мене окружава, све то са мном тужи.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

за течност; политрењак“ пландиште — хладовито место где пландује, одмара се дању стока попасно доба — време кад се музе стока после попаса — кратког јутарњег или вечерњег напасања стоке пре муже поримити — покатоличити прáва — правда

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

Највише зарађује на династији. За њега је династија крава музара. А музе, брате, вешто! Тек видиш, притвори каквог газду, вели: „Лајао против династије!” и натовари му оволика акта...

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Р. Ђорђевић, Идење у здравац, Караџић, 4, 1903, 208 ид). Кроз такав венац музе се млеко од оваца (ТРЂ, 1. с.). Чобанин меће најбољој овци на врат венац од лековитог биља, међу којим на првом месту

облика« (ГЕМ, 37, 167) — какав је, на пример, ђурђевдански шупаљ колач, помоћу кога се и врача и гата (чобанин музе стоку кроза њ да би имала млека, а затим га котрљне између оваца: »ако колач падне са шаром нагоре — јагњиће се женски

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Он музу пази као кћер И њојзи даћу спрема; Тај човек има добар смер, Штета што мозга нема! Поклоник музе, ради ње Мамона који кади, Све што је скромно гони, све, Кресиду од ње гради.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Десет ефективних динара нађоше се у рукама песника. Толиком успеху своје музе он се није надао. Блажени осмејак обли његово лице, али се он брзо трже, даде својој физиономији Дантеов

Те се појаве одигравају по неминовним законима небеске механике дивне ћерке музе Ураније. Мени је пала у део велика част да ту отмену даму уведем, руку под руку, у царство геологије. XXВ ГРАЦ.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

што се год дознати може, али о музама не знам ништа постојано казати, јер ја у оно време нисам био на свету кад су музе и грације, и Јупитери и Аполони на Олимпу владали. — »А како други знаду и призивају ји у помоћ?

То јест да се не труди бити списатељем кога су музе у гњеву јарости своје пољубиле; да не жели бити витез ком барут у нос удара; да не чезне возити се на каруца и име

Попа, Васко - УСПРАВНА ЗЕМЉА

год крене Стадо за њим иде Тутње брда од камених корака Застане на пропланку Жутом без прилаза Камен по камен музе Поји жедне вукове Густим каменим млеком Што се у седам дугиних боја прелива Јаки зуби и тајна крила Од каменог млека

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Или уопште Илијада уз штампарску пресу или чак и штампарску машину? И зар певање и казивање и музе не престају нужно с појавом штампарске тезге, и зар с тим не ишчезавају нужни услови епске поезије?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности