Употреба речи мур у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Сад ја покажем да сам на Врачару, како сам носио мур мога стрица Јакова, у хитњи, кад сам пошао, заборавио оставити, но у џепу однео и ево га.

писато, с датумом августа последњи̓ дана потпишем и адресирам: „на Теодора Филиповића у Московску, где се нађе”, а мур онај о камен истрем, па путујући у Москву бацим га у једну бару да се не нађе више.

, ћутање МУ̓АСИЛ (и мајасил), тур., хемороиди; пуцање коже на длановима и стопалима МУНАРА (и минарет) торањ џамије МУР, тур., печат, „штамбиљ” МУСЕЛИМ, тур.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Копша је остарио. Клони се свега што је опасно. Али, он, може да удари мур капетану, на сваки пашпорт, па и аустријски, тако да на њему буде и двоглави, аустријски орао, и двоглави, росијски

А мур ипак фалшиви! Дошао је био, међутим, тренутак да Исакович крене. Човек, који је Исаковича возио, са огромним сламним ше

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Младеновић, У., „Стереотипи женске и мушке улоге пола“, Предшколско дете, 3, Београд 1984. Мур, С. Ф. и Барбара Мајерхоф, „Световни ритуали: облици и значења“, Култура, 73—75, Београд 1986. Назор, А.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

турски државни чиновник мунара (минаре) ― високи витки торањ џамије с којег мујезин позива муслимане на молитву мур (мухур) ― печат мусаведити ― оцрњивати, клеветати мустапез (мустафез) ― „позадински војник, трећепозивац“ мутесарип

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

био сиде браде до појаса, сужњу мој невољни, кој' Турака побијаше буздоханом шестопером, тере војску побијаше, и нитко мур супрот сташе, каурину једну?

Заручници млади, тј. младој заручници. Кој’ Турака побијаше, тј. који је убијао Турке. И нитко мур супрот сташе, тј. и нико није могао да му се супротстави.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности