Употреба речи мушицког у књижевним делима


Матавуљ, Симо - УСКОК

Јулинца Воведеније в историју происхожденија слав.-сербског народа; готово сва Обрадовићева дјела, пјесме Л. Мушицког, Новине, које су излазиле у Бечу год. 1793. и 1794.; календара итд.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Класичним елементом, нарочито својим митолошким речником, он већ предсказује поезију Лукијана Мушицког, који га је ценио, исто онако као и Јован Ст. Поповић. 1847.

између два правца: између класицизма, за који није имао школску спрему, начитаност, обавештеност и доследност једног Мушицког, и између романтизма, где га је вукао нагон.

Прве песме су му писане сасвим по угледу на Лукијана Мушицког, и обликом, и речником, и језиком, и стиховима. Када је 1844.

важио као један од најбољих песника српских. Почео је писати још 1821, одушевљен поезијом Лукијана Мушицког, и тада му је Мушицки певао: »О сродни душе духу ми мојему«.

способности очевидно су почеле да слабе, и узалуд је Ђорђе Малетић, који је у њему гледао »достојног пријемника Мушицког«, изражавао наду да ће он »повратити дидактичку поезију у целој њеној красоти«.

Иако нема школског и занатског знања наших старијих класичара, једног Лукијана Мушицког на пример, ипак је он боље но ико осетио и лепше но ико у српској књижевности изразио класички дух, и остао најбољи

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Било би неумесно међутим, данас, пребацивати им ту спорост. Погледајте Орфелина, Рајића, Мушицког, Видаковића, толике сиротане ситније од њих: — они паралелно пишу на оба језика, незадовољни са оба, не присвојивши,

наслов има и следеће објашњење: „Преписана из једног правог оригинала, налазећег се у библиотеки господина епископа Мушицког у Карлштату.

До сада најподробније и најпоузданије коментаре уза стихове Мушицкога в. у књизи Одабрани стихови Лукијана Мушицког. Приредио Васа Стајић, Бгд 1938, стр. 1—136. СОЧИЊЕНИЈА ДЕРЖАВИНА У ШИШАТОВЦУ (стр. 126).

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Литература се везивала за традицију 18. в., за Доситеја, Видаковића, Мушицког. Доситеј је деловао као учитељ разума, "српски Сократ", Европејац.

Преко Мушицког она се везивала за Хорација и античку поезију али је била отворена и према савременијим песничким токовима, према Ј. В.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности