Употреба речи надничар у књижевним делима


Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

Сос вода си гаси ватра!... Кад си био у виноград сос надничар, изгубило си једну сикиру, тридесет крајцара... Кад си носио путуња, пуко кајшу и просуло си толику кљук, пет форинта..

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Не кријем: селака се клоним и ломим густе веђе на. слуге и надничаре. Кад је једном, мало припит, Тола Дачић, први надничар у кући, покушао грубо и исмевачки да се шали са мном, без речи сам тргао ножину из појаса и јурнуо циљајући му пупак.

му јаче зацвокоташе од жалости, а у дубини груди закрвари и зацвиле нешто мало, голуждраво и живо, јер се смеје Тола, надничар, што је у његовој кући одрастао, његовим хлебом децу храни, његове су паре, његова је ракија, па су весели, а радовали

Није му сметало што је из сиротињске куће, и што јој је отац бунарџија и надничар, јер видео је још код манастира да је по свему друкчија од његове Живане, танке, мале и савијене као махуна пасуља у

— Хајде да ме одведеш и да ме вежеш — муца. — Немој да си нечовек. Ја четири сина имам. Сиромах сам човек, надничар... Ако ме убијеш, деца ће ми поскапати од глади. Аја сам тебе досад могао стопут да удавим. — Нећу.

Чини јој се да га туђе очи могу појести и украсти завист и сумња, па у кухињи не упали лампу све док и последњи надничар не стиже и не попуни последње место у кругу велике софре.

— Шта бих ја сада радио да сам пристао? — рече забринут Тола. Ђорђе се одмаче. ...„Кад га не даш, биће слуга и мој надничар. Живот ће му бити гори него што је твој.“ И то је био грех. Чини му се да га ноћ носи као река ивер.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

— Аха дакле, и ти си правда! — вилиштањац ће њему. — А како да нисам, — онај ће — кад сам ја код бога надничар! — Каки си надничар? — Ја сам рисар који риса нема, и зато сам ја правда.

— вилиштањац ће њему. — А како да нисам, — онај ће — кад сам ја код бога надничар! — Каки си надничар? — Ја сам рисар који риса нема, и зато сам ја правда.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

А то је значило не само већу плату него и бољи друштвени положај. Више нисам био обичан радник који ради као надничар него чиновник који прима одређену плату. Осећао сам се тада као Енглез који прима племићку титулу.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Хе! хе! хе! КНЕЗ ЂУРЂЕ: Теби је сунце, зло?... ВЛАДИКА (за себе): Савест је овде убог надничар, Што тежак товар греха пакленог На боне душе слабом рамену У црне дворе пакла укоси... ЈЕЛИСАВЕТА: Мени? Нимало!

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

— Има у мени нешто грубо и неотесано. Среће немам, тешке бриге водим, радим као надничар, и опет се држим, и оно најгоре заборављам... Љути ме што Срба може све да заборави, а ето и ја могу...

Становници, „кућепоседници” и остали, пука сиротиња, оновременска потишена сиротиња: надничар, слуга, кочијаш, вешерка, овде-онде занатлија с радионицом у ћошку кујне, занатлија за преко нужне оправке обуће,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности