Употреба речи наковњу у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

ову планину, пуну лековитих извора и трава, и ову отровницу у овој планини, којим чекићем, питао би Блејк, на ком наковњу, и у ком диму, сково?

Црњански, Милош - Сеобе 2

Клајнштетер је тог дана, у част свога госта, лично исковао на наковњу срп и једну косу, какву су Руси били наручили. Њих двојица су, затим, весело, ручали.

Црњански, Милош - Сеобе 1

понедеоника, на крову, угледаше, као живог, једног ковача од гвожђа, који је гвозденим рукама дизао чекић и ударао по наковњу.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Па кад погледаш наковњу (ѕіц!) како се преврће н изврће, и како јак трес учини, човеку од милине сузе у оку засјаје«.* »Стари режим је пао,

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Можеш да идеш. У здравље, Аћиме Катићу! — за капетаном остадоше отворена врата. Ковач брзо и снажно треска по наковњу. Ужарену мотику умаче у воду и опет удара чекићем. Гвожђе танко јауче. У мрак, мрачнија сенка Аћимова изиђе.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

то је цвет који признаје право оку и уху да присвоје истину. То је цвет уха, бучни цвет, цвет што расте па наковњу и на радниковом длану. То је цвет говора, цвет речи мање очигледних, мање неправедних.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ману сабљом и десницом руком и удари по наковњу Марко, наковња је пола пресјекао, па он пита Новака ковача: „Ој, бога ти, Новаче ковачу, јеси л’ икад бољу саковао?

бољу саковао, бољу сабљу, а бољем јунаку: кад с’ одврже Муса у приморје, што сам њему сабљу саковао, кад удари њоме по наковњу, ни трупина здрава не остаде.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности