Употреба речи намјери у књижевним делима


Матавуљ, Симо - УСКОК

Ивановић слеже раменима, остали почеше разложити о тој намјери, па опет дођоше на упоређења пређашњега стања с ондашњим, пређашњих заповједника с новим.

Примам ваше гостопримство истим срцем, каквим ми је понуђено! Видим да се бог стара за мене кад вас намјери у овој пустињи, у почетку страшне ноћи, која ће настати. Хвала! Ријечи је наше изговарао заносећи.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Видиш, сад имам станчић, пензијицу, сȃм сам на свијету, лијепо би било дјечаку са мном. Ех, само да ме срећа намјери на онога плавог, срце ми је код њега остало.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Сигуран као врбов клин. Сија се као тигањ на мјесечини. Слажу се као рогови у врећи. Сретан је као кокот кад се намјери на бобово зрно. Стоји као у решету вода. Тврдо као паучина. Треба му као гуски сено. Увајдио се као пчела на брусу.

засједе (или заставе), узму јој вео с главе, и држећи га раширена изнад ње један од њих говори): — Помози, Боже, — и намјери се велики добри час! Моја сестрице!

и дјевојка клекнувши на њих, отац јој, држећи у рукама букару вина, овако даје „добру молитву“): Помози, Боже, — и намјери се велики добри час! Ајде с богом, моја кћерце! Из овога дома ижљегла у добри час!, а у други дом уљегла у бољи час!

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Дијете само а зар и гладно, стане плакати, а било рано, те се нико онуда не намјери, док у оној ријеци зачује некаква велика риба, те она на суво, и по гласу набрбље оно дијете, и теке што зинула бјеше

Петровић, Петар Његош - ЛУЧА МИКРОКОЗМА

Дух лукави и злом задојени, он је својој погубној намјери све полкове своје обратио, Адама је на зло превластио (од вас чином млађега војводу) и легион његов многобројни.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Кад то старац види, дигне се па отиде по свијету. Идући тако, намјери се на једнога господина (а то је био враг). Овај га пита шта тражи, а старац му рече да би служио кад би имао гдје.

Ћипико, Иво - Приповетке

Не би они то били урадили да их на то не нагна љута невоља. ...Једнога дана зла срећа намјери на њихову кућу у околици познатог трговца Осман—ефендију из Скадра.

И срећа их намјери на радњу, па пошто им рекоше да ће бити зараде за дуље времена, синови остадоше у граду, а отац се поврати кући да на

Хтједе да је намјести у коју кућу да се служећи прехрани. Намјери се пригода, те то и уради. Али дијете никако да се свикне: већ трећега дана нађе је пред вратима гдје га трпељиво чека

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

обломише, бацише их у зелену траву, од добријех коња одскочише, шчепаше се у кости јуначке и погнаше по зеленој трави. Намјери се јунак на јунака, дели-Муса на Краљића Марка; нити може да обори Марка, нит’ се даде Муса оборити.

Једно јутро у свету неђељу поранио Милић барјактаре на јутрење Миљешевци цркви; пред црквом га намјера намјери на јунака војводу Малету од бијела Колашина града, па говори војвода Малета: „Ој, бога ти, Милић-барјактаре, ти обиђе

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности